Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pin It

Dostaliśmy informacje o ściekach które wpływają bezpośrednio do rzeki Regi. Sprawdziliśmy, niestety sygnał okazał się prawdziwy. Na przedłużeniu ul. Polnej za dawnym wiaduktem kolejowym w charakterystycznym zakolu jakie tworzy rzeka, wpływają ścieki. Przy obecnym niskim poziomie wody jest to dobrze widoczne, a wokół tego miejsca unosi się nieprzyjemny fetor. Sprawę skierowaliśmy do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Otrzymaliśmy odpowiedź z WIOŚ Szczecin. Z treści otrzymanego pisma wynika jasno, że na tym odcinku rzeki kontrolę nad utrzymaniem czystości i porządku piastuje Gmina Resko. 24 marca WIOŚ Szczecin skontaktował się telefonicznie z Urzędem Miejskim w Resku. Pani Danuta Mielcarek - Sekretarz Gminy Resko poinformowała, że ww. rejonie przeprowadzono oględziny z których sporządzono notatkę służbową.

Fot. Miejsce nielegalnego odprowadzania ścieków ze szpitala

Z przekazanych informacji wynikało ponadto, że w związku z nieprawidłowościami w odprowadzaniu ścieków do Rzeki Regi w Resku, o których mowa w ww. zgłoszeniu, zostało wszczęte z urzędu przez Burmistrza Reska, postępowanie w sprawie wykonania obowiązku polegającego na przyłączeniu nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Sprawę do Burmistrza Reska przekazał Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska mgr inż. Andrzej Miluch.

Film ukazujący nielegalny proceder zanieczyszczania rzeki Regi:

Dzisiaj (02.04) próbowaliśmy ustalić jakie kroki poczynił Urząd Gminy w Resku. Pani Danuta Mielcarek - Sekretarz Gminy Resko, poinformowała nas w rozmowie telefonicznej, że ścieki które spływają wprost do rzeki pochodzą z terenu szpitala. Urząd Gminy wystosował już odpowiednie kroki administracyjne, a jutro upływa termin w którym zarządca szpitala powinien zlikwidować problem spływających ścieków. Jak wywiąże się z tego zarządca szpitala? Zarządca szpitala ma również prawo odwołać się o tej decyzji administracyjnej, stąd sprawa może rozciągnąć się w czasie - poinformowała nas Pani Danuta Mielcarek.

Szkoda, bo pierwszy sygnał o nielegalnych ściekach dostaliśmy 9 marca, upłynął już prawie miesiąc, a nieczystości nadal płyną szerokim strumieniem wprost do naszej rzeki. Rega jest urokliwą rzeką, korzystamy z niej wszyscy. Wędkujemy, pływamy kajakami, spacerujemy wzdłuż jej brzegów - rzeka jest wizytówką naszego miasta. Dlatego działania wobec tego truciciela powinny mieć wysoki priorytet. Dzisiaj otrzymaliśmy również zapewnienie, że nasza redakcja będzie informowana o postępach w tej sprawie. Miejmy nadzieję, że sprawa nabierze tempa i uda się ją szybko i pozytywnie załatwić.

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Arkadiusz
+3 # Arkadiusz 2014-04-04 19:55
Zaiste rozległą mamy gminę, że po tylu latach urząd twierdzi, że o tym nic nie wiedział...
Zgłoś administratorowi
resq
+1 # resq 2014-04-05 16:38
:oops: :oops: :oops: płynęły, nadal płyną - DO KIEDY BĘDĄ PŁYNĄĆ !!!!???? Szanowna Gmino czekacie aż ryby w Redze bokiem zaczną pływać. Tam nie wpada woda oligoceńska, tylko syf ze szpitala! :-|
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x