Pin It

We wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy o fatalnej sytuacji powiatu łobeskiego pod względem dostępu do wczesnej defibrylacji AED. Wtedy w naszym powiecie nie było ani jednego defibrylatora, teraz sytuacja jest zdecydowanie lepsza.

2 maja bieżącego roku, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Radowie Małym wzbogaciła się o takie urządzenie. Teraz oficjalnie defibrylator jest cały czas w gotowości do użycia, został już oznaczony na tzw. mapie AED.

W Urzędzie Gminy Radowo Małe odbyło się oficjalne przekazanie Defibrylatora " AED plus", dla OSP Radowo Małe który to został zakupiony z funduszu sołeckiego. W obecności władz gminy wspomniane urządzenie Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Radowie Małym, wręczyła Sołtys Radowa Małego. Strażacy z Radowa Małego jeszcze raz pragną podziękować wszystkim osobom, którzy poparli pomysł i przyczynili się do pozyskania tak cennego sprzętu.

 

Ratuje życie

Co roku w Polsce u około 40 000 osób dochodzi do Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK). Mózg pozbawiony natlenionej krwi zaczyna obumierać niemal natychmiast. Europejska Rada Resuscytacji podaje, że rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej oraz wczesna defibrylacja z użyciem AED zwiększają przeżywalność nawet o 75%.

Co oznacza powszechny dostęp do defibrylacji?

Powszechny dostęp do defibrylacji to idea, która mówi, że umieszczanie znacznej liczby AED w miejscach publicznych i prywatnych może przyspieszyć czas i poprawić skuteczność pierwszej pomocy, a w ogólnym rozrachunku - zwiększyć bezpieczeństwo społeczeństwa. Takie urządzenie może wykorzystać każdy, automatyczny defibrylator jest bezpieczny i intuicyjny. Więcej w artykule: (NIE) Powszechny dostęp do defibrylacji AED w powiecie łobeskim.

Mapa AED powiatu łobeskiego

Dzisiaj mapa AED powiatu łobeskiego wygląda zdecydowanie lepiej. Automatyczny defibrylator oprócz OSP Radowo Małe, dostępny jest również w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Łobzie, OSP Węgorzyno oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Dobrej.

Nadal brakuje takiego urządzenia w gminie Resko.

Film prezentujący zastosowanie AED:

Resko24.pl/OSP Radowo Małe

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x