ZALOGUJ

Szukaj w Portalu Resko24.pl

Drukuj

Wieża ciśnień w Resku skrywała skarb [ZDJĘCIA]

włącz . Opublikowano w Aktualności

primi sui motori con e-max

Po dawnym dworcu kolejowym Resko Północne powstało już tylko wspomnienie. W 2015 roku całkowicie rozebrano budynek dworca. Z dawnej infrastruktury kolejowej dworca, w bardzo dobrym stanie, zachowała się dawna wieża ciśnień. W środku był skarb o którym marzy każdy muzealnik.

Wieże ciśnień to budynki o charakterze technicznym, kluczowe elementy dawnej infrastruktury wodociągowej, w którego górnej części umieszczony był zbiornik wodny. Mówiąc z dużym uproszczeniem,  służyły do zaopatrzenia ludzi w wodę. Na przełomie XIX i XX w. stawiano je też często na dworcach kolejowych, gdzie zapewniały przede wszystkim wodę potrzebną do napełniania parowozów. Wieża ciśnień w Resku również pełniła taką funkcję.

Stacja Resko Północe (niem. Regenwalde Nord) powstała około 1906 roku (inne źródła podają, że w 1907 roku) i z tym okresem należy wiązać powstanie wieży wodnej. Ruch na stacji Resko Północne został zamknięty w roku 1992, a od 12 listopada 2012 r. ruszyła fizyczna likwidacja infrastruktury kolejowej. Na szczęście wieża ciśnień zachowała się do dzisiaj w bardzo dobrym stanie, razem z jej zabytkowym wyposażeniem. Obecnie właścicielem tego obiektu jest gmina Resko.

W naszej wieży zachowała się oryginalna pompa wodna, dzisiaj unikatowa. Większość takich urządzeń zostało już dawno rozkradzione i zezłomowane. Znaleziskiem zainteresowało się Muzeum Narodowe ze Szczecina.

fot. Zabytkowa pompa tuż po zdemontowaniu

fot. Wieża ciśnień w Resku. Miejsce w którym była zamontowana pompa

 fot. W 1947 roku zmieniono niemiecką nazwę stacji – Regenwalde Nord Bahnhof, na polską nazwę Resko Dworzec Północny

fot. Wyburzanie pozostałości po dworcu Resko Północne, 2015 rok

Jak nas poinformował dr Tomasz Budzan z Muzeum Narodowego w Szczecinie, pompa trafiła do muzeum w Szczecinie. Teraz będzie dokładnie umyta i "obrobiona", wymaga również drobnych napraw. Po tych wszystkich zabiegach będzie eksponowana. W wieży był również silnik spalinowy diesel który napędzał pompę, to jest produkcja z lat wojny, najprawdopodobniej wyprodukowany około 1940 roku. Silnik również trafił do Szczecina. Pompa jest zdecydowanie cenniejszym zabytkiem i pewnego rodzaju sensacją zwłaszcza dla muzealników, została wyprodukowana pod koniec XIX wieku. To cud, że pompa zachowała się do dzisiejszych czasów i wieża nie została rozkradziona. Według dr Tomasza Budzana, to ostatnia sztuka która zachowała się do dzisiaj.

Czy pompa wróci do Reska?

- Mamy podpisaną umowę z Muzeum Narodowym w Szczecinie. Pompa została wzięta w depozyt. Jeżeli będziemy mieli odpowiednie miejsce w Resku (np. muzeum, izba muzealna) wtedy ta pompa wróci do nas. Planujemy otwarcie takiego miejska w Resku, tym bardziej, że mamy sporo eksponatów z prac wykopaliskowych które były prowadzone na wzgórzu Borków. Jeżeli chodzi o samą wieże ciśnień, na tą chwilę nie mamy żadnych planów zagospodarowania tego obiektu - powiedziała Danuta Mielcarek, sekretarz gminy Resko.

Wieża zachowała się w dobrej kondycji. Cały budynek ma około 17 metrów wysokości, wewnątrz na samej górze znajduje się stalowy nitowany zbiornik. Mieścił on około 50 m3 wody. Do kondygnacji w której znajduje się zbiornik prowadzą drewniane schody. W połowie wysokości budynku znajduje się niewielkie pomieszczenie. Budynek nie jest zalany, zawilgocony. Woda znajdowała się jedynie w miejscu w którym była zainstalowana pompa. Oprócz napędu spalinowego (wspomniany wcześniej silnik diesel) funkcjonował tam napęd elektryczny, silnik pozostał na miejscu. Wewnątrz nadal są stare, potężne zawory i rury. Nieopodal wieży zachował się jeszcze dawny żuraw wodny, dzięki niemu nie brakowało wody parowozom. Uchowały się również semafory kolejowe.

Czy uda się uchronić chociaż ten obiekt? Czy w Resku, będziemy mogli podziwiać pamiątki związane z naszym miastem i poznawać jego bogatą historię? Wierzymy, że samorząd dołoży wszelkich starań, aby właśnie tak się stało.

Zdjęcia wieży ciśnień dawnego dworca kolejowego Resko Północne:

Resko24.pl

Komentarze  

kola
+9 #1 kola 2017-07-18 12:07
Pewnie,budynek kupi kolejny radny miasta jak kupił radny przedszkole to klika u nas działa , a ryba psuje się od góry to wątpliwości nie ma kto za tym stoi.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Ja
0 #2 Ja 2017-08-02 12:32
Muzeum w Resku? Ha ha ha. Jeśli włodarze tego miasta nie przyciągną tu inwestorów, to niedługo całe to miasto zostanie skansenem z emerytami i rencistami. Mamy ładne chodniczki, park, promenadę itp. Tylko komu to potrzebne, jeśli niedługo wszyscy stąd wyjadą?
Cytować | Zgłoś administratorowi
Falafel
+5 #3 Falafel 2017-08-02 21:59
To jest zagrożenie. Ale nie widzę sposobu w jaki włodarze mieliby działać by zapobiec ucieczce młodych. Tak naprawdę to czeka wiele miast takich jak Resko.
Cytować | Zgłoś administratorowi
M
0 #4 M 2017-08-04 13:23
A może zamiast babrać się w cuchnące norki pójdźmy na całość w agroturystykę i stwórzmy przytulną sypialnię zamiast śmierdzącego grajdołka trzeba będzie zacząć od poprawienia komunikacji między reskiem a ościennymi gminami np w stronę Świdwina nie jeździ nic
Cytować | Zgłoś administratorowi
vidant
+4 #5 vidant 2017-08-04 15:04
Chcesz powiedzieć, że turyści na wypoczynek przyjechaliby PKS ze Swidwina? Oni bliżej mają do Połczyna - urządzonej miejscowości zdrojowej... z jeziorami w okolicy zagospodarowany mi turystycznie i rybacko.


Co ci biedni wczasowicze mieliby tu oglądać? Region jest zbyt ubogi w drogi do rowerowych wędrówek, brak pastwisk ze zwierzętami, zadrzewień na polach, jeziora w większości niedostępne dla przyjezdnych turystów samochodowych, podobnie rzeka kiepsko wyposażona dla kajakarzy, brak ścieżek pieszych i obiektów jakie można wyeksponować (zabytki, pomniki przyrody, skwery z rabatami kwiatowymi...), brak obiektów takich jak kino, pub z potańcowka. Sam w życiu byś na takie wczasy nie przyjechał.
Cytować | Zgłoś administratorowi
M
0 #6 M 2017-08-04 21:47
Vidancie za ciasny rozumek żeby tam pojechać do pracy do szkoły na zakupy a przyjezdnych poczęstować produktami z własnej piwniczki czy kuchni kto chce pracować ten pracę znajdzie i chyba powinien się pospieszyć bo pracownicy ze wschodu nie wybrzydzają jesteśmy dla nich atrakcyjni z muzeum czy bez i przestanmy wreszcie narzekać świat nie zatrzymał się w Resku nie musimy kuleć trzeba go dogonić nie musimy go wyprzedzać dotrzymajmy mu kroku
Cytować | Zgłoś administratorowi
Falafel
+2 #7 Falafel 2017-08-05 08:48
Chcesz powiedzieć że osoby ze wschodu liczą na PKS do świdwina, żeby zjeść coś z piwniczki i wypocząć w Resku?
Cytować | Zgłoś administratorowi
vidant
+1 #8 vidant 2017-08-05 21:06
Skoro PKS ma być dla Ukraińców zarabiających w Polsce, to po cholerę rozkręcać turystykę.

Pop prostu zadbajmy o połączenia autobusowe. A z turystyką dajmy sobie spokój (BO I TAK NIE MA CO EKSPONOWAĆ)
Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP.

Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Eskumed Pierwsza Pomoc & Ratownictwo Medyczne