Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Władysława Broniewskiego w Resku po raz kolejny włączyła się do udziału w  programie promocji czytelnictwa i bibliotek, którego organizację jedenaście lat temu zapoczątkowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

W dniach 8-15 maja  obchodzony jest Tydzień Bibliotek, mający za zadanie  podkreślić rolę czytania i bibliotek w poprawie jakości życia i edukacji oraz  zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W ramach obchodów Bibliotekę odwiedzili, zapoznając się z jej historią, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Resku. Z zaciekawieniem oglądali jej zbiory, słuchając opowieści o powstaniu biblioteki, o pracy bibliotekarzy. Poznali historię  pierwszej książki i kolejnych jej losów. Gośćmi Biblioteki była też 25 osobowa grupa uczniów ze świetlicy Szkoły Podstawowej, którzy z zainteresowaniem słuchali o początkach pisma, historii książki i wzięli udział w zajęciach plastycznych wykonując kolorową zawieszkę „Czytam sobie”.   

 

                                                    
„Jak grzyby po deszczu mnożą się kryte różowawoczerwoną blachodachówką nowobogackie wille z pseudokrużgankami i miniłuczkami (...)” czy „zaharowany super-Polak(...) i jego „wojaże”- to niewielka porcja tego z czym zmagało się trzydziestu dziewięciu licealistów podczas kolejnej edycji „Dyktanda”, którego tekst przygotowała i dyktowała ,współpracująca z Centrum Kultury w Resku,  bibliotekarka i polonistka pani Joanna Jakuszyk.   

Wyniki dyktanda zorganizowanego w ramach "Tygodnia bibliotek":

I. Zuzanna Powchowicz
II. Sandra Kocik
III. Aleksandra Galisiewicz

Nagrody wręczyły panie dyrektor CK Jolanta Furman, Halina Pietrzak bibliotekarka BPMiG i pani Joanna Jakuszyk, która sprawdziła i oceniła poprawność ortograficzną dyktowanego przez siebie tekstu.

Fot. Moment wręczenia dyplomów nagród i dyplomów

Panie bibliotekarki w holu Centrum Kultury przygotowały wystawę przypominającą o życiu i działalności folklorysty, etnografa i kompozytora, który opracował i realizował wielki program badań folklorystycznych i etnograficznych, pozostawiając nam wielotomowe dzieło „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce“ oraz ogromne archiwum rękopiśmienne. Wystawa powstała z okazji ustanowienia przez Sejm RP rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga oraz  jego 200. rocznicy urodzin, obchodzonych  pod auspicjami UNESCO.

„Czytanie łączy pokolenia” - hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek 2014 było  przyczynkiem do niecodziennego spotkania z panem Adamem Szatkowskim wieloletnim pedagogiem,  dyrektorem Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Resku. Wystawa elementarzy kolekcjonowanych przez pana Szatkowskiego i opowieści o nich było ukoronowaniem obchodów Tygodnia Bibliotek w Resku, które wspólnie z panią kierownik Biblioteki Barbarą Raniewicz przygotowały bibliotekarki panie  Halina Pietrzak, Elżbieta Romańczuk i Mariola Robak.

(at)

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Counter Strike
0 # Counter Strike 2014-08-02 03:53
Podoba mi się tutaj, super stronka. Pozdrawiam
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x