Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Budowa wiaty garażowej wiąże się z dopełnieniem pewnych formalności. Kiedy można zbudować wiatę na zgłoszenie, a kiedy trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę?

Składanie zgłoszenia

Zgłoszenie składa się w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym najpóźniej na 30 dni przed rozpoczęciem budowy. Jednym z podstawowych dokumentów, jakie musimy udostępnić, jest oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane. Warto pamiętać że na tym etapie jest to tylko oświadczenie, ale jeżeli urzędnicy dojdą do wniosku że w naszej dokumentacji znajdują się jakieś luki, zapewne poproszą o uzupełnienie tego działu o kopie odpowiednich aktów notarialnych. Dzieje się to rzadko, niemal wyłącznie w sytuacji, w której pojawiają się niejasności związane z własnością lub przeznaczeniem danej parceli.

W skład zgłoszenia musi wejść dokładny opis, przedstawiający rodzaj wiaty, który chcemy zbudować. Konieczne jest podanie wymiarów, opisu konstrukcji, wskazanie materiałów, z których ma oba być wykonana. Oprócz tego trzeba opisać sposób wykonania robót, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi użycie jakiegoś ciężkiego sprzętu. Musimy więc mieć już dokładny projekt i wszystkie konieczne informacje, zanim zaczniemy przygotowywać zgłoszenie.

 

Projekt budowlany (stworzony zgodnie z zasadami sztuki) musi być załączony w czterech egzemplarzach. Nawet jeżeli mielibyśmy wiatę dobudować samodzielnie, to projekt musi zostać sporządzony przez osobę posiadającą uprawnienia do tworzenia tego rodzaju dokumentacji. W niektórych przypadkach mogą być potrzebne również szkice. Chodzi tu zarówno o lokalizację wiaty względem innych budynków, dróg czy granicy działki, jak i poglądowy szkic prezentujący jej wygląd. Ten drugi rysunek jest wymagany o wiele rzadziej, ale urzędnicy mają prawo zażądać jego dołączenia.
Jeżeli w ciągu 30 dni urząd nie zgłosi zastrzeżeń, oznacza to że możemy legalnie rozpocząć budowę.

Pozwolenie na budowę

Jeżeli któryś z powyższych warunków nie zostanie spełniony – czyli wiata ma powierzchnię powyżej 25m2 (czyli jest na dwa lub więcej samochodów) lub na teranie działki znajduje się więcej niż dwa wcześniej wspomniane obiekty – będziemy musieli wystąpić o pozwolenie na budowę. Większość formalności przebiega podobnie jak w przypadku składania zgłoszenia, jednak przy poważniejszych inwestycjach budowlanych – a za takie uważa się te, na które potrzebne jest pozwolenie, czeka nas trochę więcej biurokracji.

Tu również potrzebne będą cztery egzemplarze projektu budowlanego, stworzonego przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Tak jak w przypadku zgłoszenia musimy załączyć dokumenty stwierdzające że działka, na której planujemy wykonać tą inwestycję, należy do nas i że możemy dokonywać jej zabudowy.

Do tych dokumentów musimy koniecznie dołączyć wypełniony wniosek o pozwolenie na budowę. Brak któregokolwiek z tych dokumentów może opóźnić wydanie decyzji. Wniosek należy złożyć najpóźniej na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy. W ciągu tych 30 dni wniosek musi zostać rozpatrzony. Rozpatrywanie wniosku kończy się w momencie wydania decyzji na piśmie. Warto pamiętać również o tym, że taka decyzja nie jest bezterminowa. Po jej wydaniu mamy 2 lata na zrealizowanie inwestycji. Jeżeli zabierzemy się do budowy wiaty za późno lub z jakichś powodów się ona przedłuży, konieczne będzie ponowne uzyskanie zgody na budowę.

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

AnnA
0 # AnnA 2020-08-30 22:57
je,eli zakladam hodowle psow rasowych i potrzebuje wybudowac wiate na kojce na 48m² czy tez wymagane jest pozwolnenie? Dzilke dzierzawie od rodziców.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x