Pin It

Budowa wiaty garażowej wiąże się z dopełnieniem pewnych formalności. Kiedy można zbudować wiatę na zgłoszenie, a kiedy trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę?

Składanie zgłoszenia

Zgłoszenie składa się w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym najpóźniej na 30 dni przed rozpoczęciem budowy. Jednym z podstawowych dokumentów, jakie musimy udostępnić, jest oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane. Warto pamiętać że na tym etapie jest to tylko oświadczenie, ale jeżeli urzędnicy dojdą do wniosku że w naszej dokumentacji znajdują się jakieś luki, zapewne poproszą o uzupełnienie tego działu o kopie odpowiednich aktów notarialnych. Dzieje się to rzadko, niemal wyłącznie w sytuacji, w której pojawiają się niejasności związane z własnością lub przeznaczeniem danej parceli.

W skład zgłoszenia musi wejść dokładny opis, przedstawiający rodzaj wiaty, który chcemy zbudować. Konieczne jest podanie wymiarów, opisu konstrukcji, wskazanie materiałów, z których ma oba być wykonana. Oprócz tego trzeba opisać sposób wykonania robót, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi użycie jakiegoś ciężkiego sprzętu. Musimy więc mieć już dokładny projekt i wszystkie konieczne informacje, zanim zaczniemy przygotowywać zgłoszenie.

 

Projekt budowlany (stworzony zgodnie z zasadami sztuki) musi być załączony w czterech egzemplarzach. Nawet jeżeli mielibyśmy wiatę dobudować samodzielnie, to projekt musi zostać sporządzony przez osobę posiadającą uprawnienia do tworzenia tego rodzaju dokumentacji. W niektórych przypadkach mogą być potrzebne również szkice. Chodzi tu zarówno o lokalizację wiaty względem innych budynków, dróg czy granicy działki, jak i poglądowy szkic prezentujący jej wygląd. Ten drugi rysunek jest wymagany o wiele rzadziej, ale urzędnicy mają prawo zażądać jego dołączenia.
Jeżeli w ciągu 30 dni urząd nie zgłosi zastrzeżeń, oznacza to że możemy legalnie rozpocząć budowę.

Pozwolenie na budowę

Jeżeli któryś z powyższych warunków nie zostanie spełniony – czyli wiata ma powierzchnię powyżej 25m2 (czyli jest na dwa lub więcej samochodów) lub na teranie działki znajduje się więcej niż dwa wcześniej wspomniane obiekty – będziemy musieli wystąpić o pozwolenie na budowę. Większość formalności przebiega podobnie jak w przypadku składania zgłoszenia, jednak przy poważniejszych inwestycjach budowlanych – a za takie uważa się te, na które potrzebne jest pozwolenie, czeka nas trochę więcej biurokracji.

Tu również potrzebne będą cztery egzemplarze projektu budowlanego, stworzonego przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. Tak jak w przypadku zgłoszenia musimy załączyć dokumenty stwierdzające że działka, na której planujemy wykonać tą inwestycję, należy do nas i że możemy dokonywać jej zabudowy.

Do tych dokumentów musimy koniecznie dołączyć wypełniony wniosek o pozwolenie na budowę. Brak któregokolwiek z tych dokumentów może opóźnić wydanie decyzji. Wniosek należy złożyć najpóźniej na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy. W ciągu tych 30 dni wniosek musi zostać rozpatrzony. Rozpatrywanie wniosku kończy się w momencie wydania decyzji na piśmie. Warto pamiętać również o tym, że taka decyzja nie jest bezterminowa. Po jej wydaniu mamy 2 lata na zrealizowanie inwestycji. Jeżeli zabierzemy się do budowy wiaty za późno lub z jakichś powodów się ona przedłuży, konieczne będzie ponowne uzyskanie zgody na budowę.

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

AnnA
0 # AnnA 2020-08-30 22:57
je,eli zakladam hodowle psow rasowych i potrzebuje wybudowac wiate na kojce na 48m² czy tez wymagane jest pozwolnenie? Dzilke dzierzawie od rodziców.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x