Pin It

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz w środę, 11 lipca 2018 r. w Goleniowie, a następnie w Resku spotkał się z przedstawicielami lokalnych władz. Spotkania były okazją do podpisania umów gwarantujących przyznanie grantów sołeckich z powiatu goleniowskiego oraz dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Gminy Resko. To ponad 1,2 mln zł na działania ekologiczne.

Pierwsze spotkanie rozpoczęło się o godzinie 8.30 w Urzędzie Miasta i Gminy Goleniów i dotyczyło inicjatyw wyłonionych w konkursie marszałka „Granty sołeckie 2018”. Umowy podpisali przedstawiciele gmin, reprezentujący sołectwa (pomoc przyznawana jest gminom w drodze uchwały Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego): Osina, Załom, Przemocze, Wierzchosław, Węgorzyce, Stepnica.

– Chcemy popularyzować działania skierowane do społeczności lokalnej i chcemy doceniać jej zaangażowanie. Duże zainteresowanie sołectw pierwszą edycją konkursu „Granty sołeckie” spowodowało, że w tym roku zwiększyliśmy budżet na ten cel trzykrotnie. Pula w tegorocznym konkursie to 1,8 mln zł – wyjaśnia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W tym roku w województwie zachodniopomorskim dofinansowanie otrzymało 180 inicjatyw wyłonionych w konkursie „Granty sołeckie 2018”. Maksymalna pomoc finansowa na realizację projektu dla jednego sołectwa to 10 tys. zł. Więcej informacji o konkursie www.grantysoleckie.wzp.pl

Co dzięki grantom uda się zrobić? Konkursowe środki pomogą m.in. w zakupie doposażenia do świetlicy w Węgorzycach. Meble, zaplecze kuchenne wraz ze sprzętem AGD z pewnością ułatwią organizację imprez i spotkań lokalnej społeczności. Natomiast mieszkańcy Wierzchosławia zyskają miejsce do organizacji imprez i spędzania czasu wolnego, w którym bezpiecznie można będzie palić ogniska, co jest szczególnie ważne, bo wieś leży w sercu Puszczy Goleniowskiej. Budowa wiaty i piłkochwytów to działania, które zostaną zrealizowane już na stadionie w Stepnicy. Drewniana altana stanie także przy stadionie w Osinie. Nowa wiata zostanie zbudowana też w miejscowości Przemocze.

Natomiast w Załomiu powstanie miejsce wyciszenia, skłaniające do refleksji. Lapidarium usytuowane będzie na terenie byłego cmentarza protestanckiego. Wsparcie pozwoli m.in. na wykonanie tablicy pamiątkowej.

Drugie spotkanie odbyło się w Gminie Resko, która pozyskała ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 1,2 mln zł dofinansowania. Pieniądze te pozwolą na zamontowanie w budynku gimnazjum w Resku pięciu gruntowych pomp ciepła glikol – woda o łącznej mocy cieplnej w zakresie 301 – 314 kW (0,31 MW). Produkcja energii cieplnej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE wyniesie 530,62 MWht/rok.
Umowę podpisali marszałek Olgierd Geblewicz oraz burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński (beneficjentem projektu jest Gmina Resko).
Wartość całkowita przedsięwzięcia to 1,5 mln zł. Prace powinny zakończyć się do końca listopada 2018 r.

Resko24,pl/www.wzp.pl, fot. Urząd Marszałkowski w Szczecinie

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x