Pin It

Podczas czerwcowej sesji Rady Miejskiej w Resku, Radni podjęli uchwałę o wynagrodzeniu Burmistrza Reska.

Rada Miejska uchwaliła, że Burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński, będzie pobierał wynagrodzenie w wysokości 9.240 zł. Na dochody Burmistrza składa się wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4.700 zł, dodatek funkcyjny 1.900 zł oraz dodatek specjalny w wyskości 2.640 zł.

Zerkając wstecz, zarobki Burmistrza Reska zmalały, zgodnie uchwałą z 2014 roku, Burmistrz Reska zarabiał 9.700 zł.

Wspomniana wyżej uchwała ma zastosowanie od dnia 1 lipca 2018 roku.

W tym roku wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast na podwyżkę wynagrodzeń nie mają co liczyć. Zamiast niej najprawdopodobniej dostaną zaostrzenie przepisów dotyczących możliwości zasiadania w organach m.in. spółek prawa handlowego oraz spółdzielni, a także czasowy zakaz pracy w firmach, wobec których podejmowali decyzje jako samorządowcy. To grozi tym, że ciężko będzie znaleźć dobrych kandydatów, którzy w ogóle zechcieliby wystartować w wyborach samorządowych – ostrzegają doświadczeni samorządowcy.

Projekt ustawy budżetowej zakłada utrzymanie kwoty bazowej decydującej o wysokości wynagrodzeń wójtów, burmistrzów i prezydentów miast na poziomie 1789,42 zł.

• Równocześnie projekt ustawy o jawności życia publicznego przewiduje obostrzenia dotyczące podejmowania przez byłych samorządowców zatrudnienia w firmach, z którymi mieli styczność w trakcie swej pracy w urzędzie.

• Wśród samych samorządowców coraz częściej można usłyszeć opinie o konieczności zmiany systemu kształtowania wynagrodzeń osób zarządzających gminą.

O tym, że najlepsi menedżerowie nie kwapią się do podejmowania pracy w samorządach, można usłyszeć już od wielu lat. Trudno zresztą się temu dziwić, skoro ustalana w ustawie budżetowej kwota bazowa (to ona właśnie w dużej mierze przesądza o wysokości wynagrodzeń wójtów, burmistrzów czy prezydentów) od wielu lat niemalże się nie zmieniła. Niemalże nie oznacza, że w ogóle. W ubiegłym roku wzrosła ... niespełna 23 zł (z 1766,46 zł do 1789,42 zł).

Oznaczało to, że miesięczne wynagrodzenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta, marszałka i starosty w ub. roku nie mogło przekroczyć 12 525,94 zł, gdyż zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych kwota ta nie mogła być większa niż 7-krotność kwoty bazowej (roczna kwota wynagrodzenia zazwyczaj nie jest prostą 12-krotnością miesięcznej pensji, gdyż doliczana jest do niej jeszcze trzynastka i nagroda jubileuszowa).

Uchwała Rady Mieskiej w Resku z dnia 26 czerwca 2018 roku:

Uchwała Rady Mieskiej w Resku z  2014 roku:

Resko24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x