Pin It

przestrzen biurowaDlaczego mała przestrzeń biurowa jest wyzwaniem w pracy zdalnej?

Według raportu „Freelancerzy w Polsce w 2018 roku” przeprowadzonym przez Useme, 89,1% osób pracujących zdalnie wykonuje swoją pracę z domu. Najczęściej są to osoby młode – ponad połowa nie przekroczyła 34 lat. Wiąże się to z koniecznością dopasowania sprzętu do pracy, a także do ogólnej przestrzeni życiowej. Chodzi więc o funkcjonalność, a także o estetykę mebli i urządzeń. Jeśli zaczniemy urządzać przestrzeń biurową bez wcześniejszego planu, możemy szybko zagracić to wydzielone miejsce bądź pokój, co uniemożliwi wstawienie wszystkich potrzebnych do pracy przedmiotów. Konieczne jest poszukiwanie inspiracji i funkcjonalnych rozwiązań, które można znaleźć na przykład w firmie AJ Produkty.

Krok pierwszy – wydzielenie przestrzeli lub pomieszczenia

Każdy zawód wiąże się z innym zapotrzebowaniem na miejsce dla Twojego biura – ze względu na swoją specyfikę. Niektórzy, jak choćby fotograf, potrzebują więcej miejsca, najlepiej całego pokoju, aby pomieścić cały sprzęt i mieć możliwość swobodnego jego użytkowania. Inni do wykonania swoich obowiązków potrzebują mniej miejsca ¬– wystarczy biurko na laptop, ewentualnie szafa na przechowywanie niezbędnej dokumentacji. Warto więc pomyśleć, co jest niezbędne w pracy i umieścić to na liście. Następnie trzeba wybrać miejsce na domowe biuro.

 

Zaprzyjaźnienie się z pojęciem „ergonomia”

Praca zdalna może być oczywiście wykonywana na kanapie. Jako że freelancer sam jest dla siebie szefem, powinien jednak pomyśleć o swoim zdrowiu i zapoznać się z zasadami ergonomii. Przykładem mogą być oferowane przez AJ Produkty biurka z regulacją wysokości czy krzesła z wysokim oparciem z regulacją podłokietników oraz zagłówka. Dzięki tym produktom spełni on wymogi zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Przede wszystkim, dobierając meble do przestrzeni, trzeba zadbać o kilka kwestii. Odległość między pracownikiem a monitorem powinna wynosić od 40 do 70 cm. Meble muszą zapewniać swobodę ruchów – przy odpowiednim doborze mebli nie będzie to problemem nawet na małej przestrzeni. Poza tym, należy odpowiednio ustawić klawiaturę – min. 10 cm od krawędzi blatu. Fotel zaś powinien mieć możliwość regulacji. Dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań AJ Produkty przygotowało również ofertę specjalnych aktywnych siedzisk. Korzystanie z nich podczas pracy przy biurku wzmacnia mięśnie i poprawia krążenie.

Postawić na funkcjonalność

Mimo że w wielu dziedzinach życia hybrydy typu „3 w 1” nie zawsze idą w parze z jakością, to przypadku mebli dla małych przestrzeni tego typu kombinacje są nie tylko pożądane, ale wręcz wskazane. Jeśli twój kąt do pracy znajduje się w salonie, proste podłużne biurko z regulacją wysokości w ciągu dnia może posłużyć za miejsce twojej pracy, aby wieczorem sprawdzić się jako stół na spotkanie dla znajomych. Wygodny fotel może stanowić również miejsce do relaksu.

Planując miejsce pracy, nie wolno zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Najlepiej, jeśli blat znajduje się w pobliżu okna, jednak warto mieć też na uwadze właściwą barwę i moc żarówki. Same meble również powinni być jasne, co powiększa przestrzeń i nie męczy wzroku. Ważne są również dodatki – organizery, które pozwolą przechowywać akcesoria biurowe i papiery w porządku w zasięgu ręki. A gdy wszystko jest już odpowiednio rozmieszczone, można odpocząć w ulubionym fotelu.

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x