Pin It

Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. Akcję zapoczątkował i zorganizował w 2012 prezydent Polski Bronisław Komorowski.

Pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy. Warszawskie oficjalne czytanie epopei narodowej miało miejsce w Parku Saskim.

7 września 2013 – Dzieła Aleksandra Fredry
6 września 2014 – Trylogia Henryka Sienkiewicza

Czwartą edycję akcji w 2015 objęła swoim patronatem para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser – Duda . Przygotowano specjalną krótszą adaptację Lalki Bolesława .

 

3 września 2016 – Quo vadis Henryka Sienkiewicza
2 września 2017 – Wesele Stanisława Wyspiańskiego
8 września 2018 – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego
W tegorocznej akcji swój udział zgłosiła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Resku i Centrum Kultury w Resku.

Narodowe Czytanie w Resku odbędzie się na Rynku Miejskim, 8 września o godz. 12.00 w pobliżu ratusza. Fragmenty „Przedwiośnia” czytać będą zaproszeni goście.

Resko24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x