Pin It

Dzisiaj podczas dnia mieliśmy letnią pogodę. Przez moment było parno, później zerwała się burza i silne podmuchy wiatru. Straż wielokrotnie interweniowała z powodu połamanych drzew i konarów.

W dzień było bardzo ciepło, temperatura oscylowała w okolicach 25'C. Towarzyszyły nam podmuchy ciepłego wiatru, na polach, lokalnie tworzyły się małe burze piaskowe.

Burze piaskowe są typowe bardziej dla klimatów zwrotnikowych, gdzie deszcze padają niezwykle rzadko, a gleba z powodu braku opadów ulega erozji. W ten sposób nawet silniejszy wiatr o prędkości do 60 km/godz. jest w stanie wzbić w powietrze ogromną ścianę piasku. W Polsce te zjawiska zdarzają się rzadko; występują po długotrwałym okresie bez opadów, kiedy wiatr – tzw. szkwałowy – wyprzedza główną burzę. Tak właśnie stało się dzisiaj.

Około godz. 17, pogoda zaczęła się szybko zmieniać. Gwałtownie wzmagał się wiatr, niebo pokryło się ciemnymi chmurami i rozpętała się burza.

Strażacy nie mogli narzekać na brak zajęcia. Niemal w jednej chwili w kilku miejscach gminy Resko oraz na terenie całego powiatu łobeskiego, wiatr poprzewracał drzewa, łamał konary uszkadzając linie energetyczne. Są przerwy w dostawie energii elektrycznej. Drzewa i konary spadły m.in. na drodze do miejscowości Piaski oraz w okolicach Starogardu i  Łabunia Wielkiego.

Otrzymaliśmy zdjęcia od Czytelników.

fot. Burza piaskowa w okolicach Lubienia Górnego

fot. Drzewo na drodze do miejscowości Piaski

Pozostałe zdjęcia:

Resko24.pl

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x