Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Na stronie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie pojawił się komunikat o możliwości wystąpienia gwałtownych burz z możliwością opadów gradu.

Na podstawie komunikatu meteorologicznego przekazanego przez IMGW - Zespół w Szczecinie, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed wystąpieniem burz od godz. 16:00 dnia 08.07.2014 r. do godz. 08:00 dnia 09.07.2014 r., na obszarze województwa zachodniopomorskiego .

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 25 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie opady gradu. Stopień zagrożenia -1 w skali 3-stopniowej.

W portalu Burzoweinfo.pl nasz rejon jest oznaczony na czerwono co się wiąże z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia gwałtownych burz, w związku z tym prosimy o zachowanie rozwagi.

Mapa w portalu Burzoweinfo.pl

Prawidłowe zachowanie podczas gwałtownej burzy powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.

W domu:

1. Zapewnijmy sobie dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa.
2. Zastanówmy się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Jeżeli jesteśmy w centrum burzy lub huraganowego wiatru zejdźmy do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądźmy pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
3. Usuńmy z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.
4. Sprawdźmy zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien.
5. Nie wychodźmy lub wyjeżdżajmy z domu, jeśli nie musimy (przełóżmy odwiedziny lub zakupy).
6. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
7. Unikajmy korzystania z telefonów komórkowych.
Chwilowa bezpieczne uspokojenie się nawałnicy i cisza – nie oznacza bezpieczeństwa.


W terenie:

O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości:
1. Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny.
2. Unikajmy otwartej przestrzeni. Wykorzystajmy jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości takiego ukrycia się, wykorzystajmy zagłębienia terenu (rów, głęboki dół).
3. Odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy.
4. Wyjdźmy natychmiast z wody.
5. Unikajmy używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłączmy.
Gdy jedziemy pojazdem:
1. Pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy.
2. Nie zatrzymujmy się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa.
3. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy wejść do bezpiecznego budynku, pozostańmy w samochodzie.

Resko24.pl

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Arkadiusz
-1 # Arkadiusz 2014-07-09 16:54
Musiałby to być huragan niczym tornada znane z USA by musieć skorzystać z przepustu (o ile byłby na tyle duży by do niego wejść).

Podobnie ze schodzeniem do piwnicy i przeczekiwaniem tam burzy pod ścianą nośną z radiem, latarką i lekami... Nie słyszałem by ktoś przeczekiwał tak podczas najsilniejszych wiatrów z grudnia poprzedniego roku - choć nikt ich nie bagatelizował.

Przypadłość urzędników piastujących funkcje zarządzania kryzysowego - przygotować się do największego kataklizmu... a potem nie umieć dostosować wypracowanych metod do zwykłej letniej burzy.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x