Pin It

Dziś lokalne cmentarze były punktami centralnymi w każdej z miejscowości całego powiatu łobeskiego. Tak też było w Resku, wieczorem odwiedziliśmy naszą nekropolię.

Już wczoraj można było odczuć wzmożony ruch w mieście. Dzisiaj w okolicach cmentarza miejskiego w Resku było jeszcze tłoczniej, tradycyjnie nad porządkiem czuwała policja oraz druhowie z OSP Resko. Piękna pogoda w tym roku sprzyjała wyprawom na groby bliskich, nawet w godzinach wieczornych było bezwietrznie i bardzo przyjemnie.

1 listopada Kościół Katolicki wspomina nie tylko tych oficjalnie uznanych świętych, ale także wszystkich innych, który osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Od lat ta data i obchodzone dzień później Zaduszki są momentem, w którym większość z nas wybiera się na groby, by uczcić pamięć ty, których już z nami nie ma. To wyjątkowe święto jest celebrowane nie tylko przez część innych systemów religijnych, a również przez osoby bezwyznaniowe.

Początkowo Wszystkich Świętych obchodzono w maju, który był miesiącem poświęconym zmarłym (wówczas wypadało starożytne święto Lemuraliów - ku czci złych duchów). Z tego powodu do tej pory w tradycji ludowej funkcjonuje szereg przesądów związanych z tym miesiącem, między innymi przestroga przed organizowaniem majowych ślubów. W 731 roku Wszystkich Świętych zostało przeniesione przez papieża Grzegorza III z 13 maja na 1 listopada. Od tamtego czasu uroczystość zyskała również wymiar powszechny.

Sporo osób zdecydowało się na wieczorny spacer po cmentarzu, by pod osłoną nocy oddać się refleksji i zadumie. Dla tych, którzy nie mieli okazji, by na własne oczy zobaczyć, jak niezwykły nastrój zapewniają o tej porze światła płonących zniczy, zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

 

Cmentarz w Resku, Wszystkich Świętych 2018

Resko24.pl

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x