Pin It

Dzisiaj na rynku miejskim w Resku odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z 10 listopada 1918 roku. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14 pułku piechoty 1 Armii Wojska Polskiego "Nałęcz" z Trzebiatowa w historycznych mundurach i z zabytkową bronią przedstawili trudną historię walk Polaków o niepodległość.

Jesienią 1918 r. po czterech latach Wielkiej Wojny niepodległa Polska jawiła się już nie jako marzenie, ale realny byt polityczny i państwowy.

Totalny chaos w ogarniętej bolszewicką rewolucją Rosji, klęski ponoszone przez państwa centralne na Zachodzie i coraz większy rozkład w ich armiach spowodował, że Polacy postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Polska realnie zaczęła się odradzać w setkach miasteczek i wsi, gdzie samorzutnie tworzono oddziały wojskowe, rozbrajano okupantów i wywieszano biało czerwone sztandary. Symbolem tamtych wydarzeń na pewno jest przybycie Józefa Piłsudskiego do Warszawy 10 listopada 1918 r. i przejęcie następnego dnia władzy wojskowej z rąk Rady Regencyjnej.

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości RP.

Dzisiejsza inscenizacja była piękną lekcją historii w której uczestniczyli uczniowie oraz mieszkańcy Reska. Spotkanie na rynku miało związek z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypominamy, że równiez dzisiaj, o godz. 18.00 w Centrum Kultury w Resku, odbędzie się koncert muzyki klasycznej i niepodległościowej. Koncert wykona "Trio La Rocha" pod kierownictwem Dariusza Koronczewskiego.

Resko24.pl, fot. Urząd Miejski w Resku

 

Komentarze  

Rubaszny Roman
-1 # Rubaszny Roman 2018-11-08 10:11
Należałoby skrytykować osoby jakie wpadły na pomysł by ubrać dzieci w cieniutkie rajstopki by spędzić je na taki pokaz na placu rynku w chłodny dzień w sezonie przeziębień.

Gratulacje kadro nauczycielska! My rodzice doceniamy Wasze umiejętności.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x