Zaloguj  \/ 
x
x
Zarejestruj  \/ 
x

Dzisiaj na rynku miejskim w Resku odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z 10 listopada 1918 roku. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14 pułku piechoty 1 Armii Wojska Polskiego "Nałęcz" z Trzebiatowa w historycznych mundurach i z zabytkową bronią przedstawili trudną historię walk Polaków o niepodległość.

Jesienią 1918 r. po czterech latach Wielkiej Wojny niepodległa Polska jawiła się już nie jako marzenie, ale realny byt polityczny i państwowy.

Totalny chaos w ogarniętej bolszewicką rewolucją Rosji, klęski ponoszone przez państwa centralne na Zachodzie i coraz większy rozkład w ich armiach spowodował, że Polacy postanowili wziąć sprawy we własne ręce. Polska realnie zaczęła się odradzać w setkach miasteczek i wsi, gdzie samorzutnie tworzono oddziały wojskowe, rozbrajano okupantów i wywieszano biało czerwone sztandary. Symbolem tamtych wydarzeń na pewno jest przybycie Józefa Piłsudskiego do Warszawy 10 listopada 1918 r. i przejęcie następnego dnia władzy wojskowej z rąk Rady Regencyjnej.

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości RP.

Dzisiejsza inscenizacja była piękną lekcją historii w której uczestniczyli uczniowie oraz mieszkańcy Reska. Spotkanie na rynku miało związek z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypominamy, że równiez dzisiaj, o godz. 18.00 w Centrum Kultury w Resku, odbędzie się koncert muzyki klasycznej i niepodległościowej. Koncert wykona "Trio La Rocha" pod kierownictwem Dariusza Koronczewskiego.

Resko24.pl, fot. Urząd Miejski w Resku

 

Komentarze  

Rubaszny Roman
-1 # Rubaszny Roman 2018-11-08 09:11
Należałoby skrytykować osoby jakie wpadły na pomysł by ubrać dzieci w cieniutkie rajstopki by spędzić je na taki pokaz na placu rynku w chłodny dzień w sezonie przeziębień.

Gratulacje kadro nauczycielska! My rodzice doceniamy Wasze umiejętności.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.