Pin It

„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem (…).” Leopold Staff
Nauczymy się na pamięć tego kraju”

Najważniejszym dla losów naszego kraju była data 11 listopada 1918r., kiedy to Polska, po 123 latach niewoli, wróciła na mapę świata. Zaborcy Rosja, Prusy i Austria zagarnęli nasze ziemie ogłaszając światu, że Polska już nie istnieje. Duch Ojczyzny przetrwał w polskim narodzie, rozsianym po obcych krajach. Upadały kolejne powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe. Nasi utalentowani twórcy, jak m. in. A. Mickiewicz, J. Słowacki „walczyli piórem”, wzmacniając wiarę Polaków w to, że jeszcze kiedyś nastąpi odrodzenie. Chopin na obczyźnie zagrzewał do walki „Etiudą Rewolucyjną”. Wraz z początkiem I wojny św. skłócone wojska zaborców zaczęły walczyć o wpływy, znów pojawiła się szansa na wolność. Ostatecznie Niemcy skapitulowały, wraz z końcem wojny Polska stała się niezależnym państwem, „powróciła” na mapę.

Aby uczcić ten przełomowy moment, w Zespole Szkół w Resku trwały wielodniowe przygotowania. Nauczyciele i uczniowie uczestniczyli w warsztatach przedmiotowo – metodycznych pt. :”Stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę”, w ramach cyklu: „O historii w szkole”, organizowanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Sz-nie. Cenne doświadczenie – wiedza historyczna oraz oryginalna wystawa pod hasłem: „Ojcowie Niepodległości”, to efekt wymienionych warsztatów.

Ponadto, 7 listopada b.r. wszyscy uczniowie Zespołu Szkół, wraz z opiekunami, brali udział w rekonstrukcji historycznej pod Urzędem Miejskim, w której Grupa GRH Nałęcz z Trzebiatowa odtworzyła najważniejszy moment w dziejach polskiej historii – odzyskanie niepodległości z J. Piłsudskim w roli głównej. Największą atrakcją był wystrzał z armaty, którego dokonał burmistrz Reska, p. Arkadiusz Czerwiński.

 

9 listopada 2018r., na hali Zespołu Szkół zgromadzili się wszyscy uczniowie, dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy, zaproszeni goście – rozpoczął się uroczysty apel. Wprowadzono sztandary: Kombatantów, LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego, Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego. Punktualnie o 11.11, łącząc się z Polakami w całym kraju, odśpiewano 4 zwrotki hymnu Mazurka Dąbrowskiego.

Dyrektor Zespołu Szkół p. Dariusz Siemasz, powitał zebranych, głos zabrał również burmistrz Reska, p. Arkadiusz Czerwiński, proboszcz parafii ks. Marian Kaptur, oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Wiesława Stelmach. Uczniowie kl. I – III SP Resko zaśpiewali pieśń patriotyczną: „Przybyli ułani pod okienko”. Obchodzone w tym dniu święto łączyło tradycję obchodów Dnia Patrona Szkoły Podstawowej w Resku, mjr. H. Sucharskiego – dowódcy spod Westerplatte. Prowadzący przedstawili krótki rys biografii majora, oraz przebieg walk jego żołnierzy. Bohaterska obrona polskiego wybrzeża znalazła odzwierciedlenie w przedstawieniu pt. :”Gloria Victis”, którego scenariusz, w oparciu o utwór Haliny Słojewskiej, na potrzeby małej sceny, opracowała emerytowana polonistka – p. Tatiana Muszyńska. W rolę żołnierzy wcielili się uczniowie ze starszych klas.

Podczas uroczystości wspomniano o ogólnopolskim projekcie „BohaterON-włącz historię”, w którym uczniowie mieli za zadanie napisać kartki do powstańców warszawskich (łącznie 200). Poza tym, zostały wykonane liczne prace plastyczne na temat: „Polska Niepodległa” i „Polskie krajobrazy”. W pierwszych dniach listopada odbył się przegląd pieśni patriotycznej, wyróżnione uczennice: Anna Kondrat z piosenką „Piechota”, Weronika Pniewska – pieśń „Flaga”, oraz Ada Ostrowska z piosenką „Dziewczyna z granatem”, odebrały nagrody z rąk burmistrza i zaprezentowały swoje umiejętności podczas apelu.

W Tygodniu Niepodległości odbyła się również debata punktowana na temat:
1. Działalność polskiej emigracji miała decydujące znaczenie dla odzyskania Niepodległości;
2. Roman Dmowski jest równoważnym bohaterem Józefowi Piłsudskiemu Polski Niepodległej.
Najlepsi w argumentowaniu okazali się: Julian Pudełek, Marita Romańczuk i Natalia Jakubów z kl. II A LO, oraz Julia Panasz, Malwina Dróbka i Maciej Pejcz z kl. I B LO. Nagrody wręczyła przewodnicząca Rady Miejskiej, p. Renata Kulik.

W ostatnim tygodniu odbył się również Turniej Wiedzy Niepodległej, w którym wzięło udział 6 drużyn z kl. VIII, I, II i III LO. Uczestnicy wykazali się wiedzą z historii II RP. Najlepsi okazali się przedstawiciele kl. II A LO, nagrody i gratulacje otrzymali z rąk dyrektora Zespołu Szkół p. Dariusz Siemasza. Po uroczystości zaproszeni goście przeszli na forum, gdzie mogli uczestniczyć w wirtualnym spacerze po wystawie, który zaprezentowała Julia Lengas z II A LO. Eksponaty to muzealia i artefakty składające się na 4 części ekspozycji. I Część to „Ojcowie Niepodległości” w oparciu o materiały IPN, II część: „Działalność i życie Józefa Piłsudskiego”, zdjęcia z Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie, III część to pamiątki i odznaczenia po panu Janie Muszyńskim, ostatnia IV część wystawy nosiła tytuł „Poezja o Niepodległej” - wiersze poetów zachodniopomorskich.

Nad całością przedsięwzięcia czuwała nauczycielka historii p. Ewa Kurzyk, we współpracy z Zespołem Humanistycznym - w składzie: p. Joanna Knap, p. Anna Miszczyszyn, p. Joanna Murat, p. Agnieszka Grad, p. Anna Bartkowiak. Należy wspomnieć o aktywnym udziale Samorządu Uczniowskiego – upieczenie ciasteczek niepodległościowych, pod czujnym okiem pań Agnieszki Kmieć i Moniki Lipki. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonali okolicznościowe kotyliony, pod opieką p. Gabrieli Łachmanowicz. Słowem, obrazem i piosenką odmalowany został w naszej szkole „obraz Niepodległej”. Śpiewające uczennice, nagrodzone na apelu, przygotowała p. Agnieszka Janowska.

Podsumowaniem obchodów była uroczysta msza 11 listopada 2018r., w Sanktuarium Maryjnym w Resku, z udziałem sztandarów placówek oświatowych gminy Resko. Opiekę nad sztandarami Zespołu Szkół sprawowali: p. Roman Gojlik i p. Beata Madej. Punktem kulminacyjnym było wspólne odśpiewanie polskiego hymnu pod Urzędem Miasta o godz. 12.00, z udziałem sztandarów, burmistrza, przedstawicieli Rady Miejskiej, proboszcza parafii, mieszkańców Reska.

Justyna Walczykiewicz


Fotorelacja:

Resko24.pl/ fot. Zespół Szkół w Resku

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x