Pin It

Do naszej redakcyjnej skrzynki dotarł sygnał o wilkach, które były widziane na terenie gminy Radowo Małe. Rok temu podobne informacje napływały z terenu gminy Resko.

Jak pisze nasz Czytelnik, chciałby ostrzec mieszkańców gminy Radowo Małe, wilki bardzo blisko podchodzą i atakują zwierzynę.

- Przed tygodniem mój tata który jechał z Święciechowa, zauważył wilka na poboczu, wilk po chwili uciekł do lasu - pisze Czytelnik.

Otrzymaliśmy również zdjęcia rozszarpanej zwierzyny, znalezionej na terenie gminy Radowo Małe.

O wilkach na terenie powiatu łobeskiego mówi się od kilku lat. Według relacji Czytelników takie osobniki były również widziane w okolicy Orzeszkowa. Wcześniej informowaliśmy o tym w artykule: http://resko24.pl/aktualnosci/1627-wilki-w-okolicy-reska-zdjecia.html

Czy jest się czego obawiać?

Jak czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, wilki zasiedlają nowe obszary w sposób naturalny. Są to bowiem zwierzęta wędrujące i zasiedlające nowe terytoria.

Obecnie w województwie zachodniopomorskim wilki występują w kompleksach leśnych Puszczy Goleniowskiej, Puszczy Wkrzańskiej, lasach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, Pojezierza Drawskiego i Ińskiego oraz całej wschodniej części województwa. Wzrostowi liczebności wilka sprzyja duża ilość preferowanych przez ten gatunek siedlisk, a także duża liczebność populacji zwierząt łownych. Dieta wilków zamieszkujących Polskę Zachodnią składa się głównie z saren, jeleni oraz dzików, a więc zwierząt, które często powodują szkody w uprawach i płodach rolnych.

Czy powinniśmy obawiać się tych drapieżników? Czy wilki zagrażają bezpieczeństwu człowieka? W ostatnich 50 latach nie odnotowano przypadku ataku wilków na człowieka. Może się jednak zdarzyć, że wilki zapolują na zwierzęta gospodarskie albo psy. Na razie w województwie zachodniopomorskim są to sporadyczne przypadki. W latach 2014-2016 do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie szkody wyrządzone przez wilki zgłosiło 10 osób.

Zalecanymi metodami ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami są ogrodzenia elektryczne, ogrodzenia siatkowe oraz fladry (paski materiału naszyte na sznurek), a także wykorzystanie do nadzoru psów stróżujących. Zwierzęta gospodarskie powinno się spędzać z pastwisk do zagród lub budynków gospodarczych. Na nieogrodzonych pastwiskach leżących w pobliżu lasów nie należy pozostawiać zwierząt bez nadzoru. Nadzór może sprawować człowiek lub odpowiednio wyszkolony pies stróżujący.

W przypadku szkód wyrządzonych przez wilki prosimy o niezwłoczne zgłoszenie tego faktu do regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, pozostawienie martwych zwierząt na miejscu, a także zabezpieczenie śladów obecności drapieżników do czasu przyjazdu uprawnionych pracowników regionalnej dyrekcji.

Zdjęcia Czytelnika, gm. Radowo Małe

Resko24.pl/ RDOŚ Szczecin, fot. Czytelnik

Komentarze  

Antykomuna
-3 # Antykomuna 2018-11-28 09:39
Kłamstwa ekoterrorystyczne. W ostatnich latach było min. kilka ataków wilka na człowieka, np. na podkarpaciu.
Zgłoś administratorowi
Maciej
+1 # Maciej 2018-12-20 08:21
Ja swoje owce mam zagrodzone pastuchem elektrycznym dokładniej rzecz mówiąc siatkę elektryczną. Wilki w okolicy są bo dużo się słyszy, nie wszystko pisze. Mocny pastuch wystarczy. Ja polecam chaprona sec 10000.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x