Pin It

14 grudnia 2018 roku wraz z grupą uczniów zainteresowanych historią z klas I A LO, II A LO, III A i III B LO, wybraliśmy się pociągiem do Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Byliśmy umówieni z prof. Radosławem Skryckim na przedstawienie oferty studiów oraz zajęcia z numizmatyki, czyli nauki zajmującej się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym. Mieliśmy okazję podziwiać monety z okresu najdawniejszego, jak tę w kształcie delfina z V w. p.n.e. po późniejsze okresy i pieniądze typu talar, denar, fening. Każdy z władców chciał podkreślić doskonałość swoich rządów i bogactwo księstwa, co widoczne było na monetach książąt Pomorza Zachodniego. Profesor zwrócił uwagę na liczne elementy i szczegóły umieszczone na tych środkach płatniczych, jak chociażby, gdzie jest symbol mennicy, napis otokowy, wizerunki władców.

Ciekawostką były monety wydawane przez Fryderyka II, który na przestrzeni kilkudziesięciu lat przedstawiony był wraz ze zmianami fizycznymi związanymi ze starością i upływem czasu. To niesamowite jak ogromną wagę przywiązywano do dbałości o detale na twarzy widocznej postaci. Podziwialiśmy też banknoty pochodzące z okresów od Królestwa Polskiego po PRL. Na koniec pokazaliśmy panu profesorowi R. Skryckiemu monety, broszki oraz przypinki należące do dziadka Julii Panasz, uczennicy klasy I B LO, które postanowiliśmy wziąć ze sobą. Wspólnie odkryliśmy kilka ciekawych informacji umieszczonych na pamiątkach.

 

Szczecin to nie tylko miasto uniwersyteckie, ale także miejsce niezwykłego Muzeum Centrum Dialogu Przełomy. Nie wszyscy uczestnicy naszej wyprawy mieli okazję je zobaczyć. Więc udaliśmy się w kierunku CDP i zachwycaliśmy się eksponatami, historią Pomorza Zachodniego i Szczecina po 1945 roku.
Myślę, że to była udana wędrówka po różnych meandrach historii, każdy z niej wyniósł to czego chciał się nauczyć. I muszę przyznać, że to nie była tylko numizmatyka, ale także umiejętność poruszania się po dużym mieście. Dziękuję uczniom za uczestnictwo, zaangażowanie na zajęciach, a przede wszystkim za ciekawość świata, która jest chyba najważniejsza w każdym z nas.

Ewa Kurzyk

Resko24.pl/ ZS Resko

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x