Pin It

W czwartek 24 stycznia, odbyła się pierwsza w tym roku sesja Rady Miejskiej w Resku. Podczas ponad dwugodzinnych obrad, poruszano tematy które wzbudzały sporo emocji.

Odkąd pojawił się ustawowy obowiązek nagrywania i transmitowania na żywo obrad, oraz archiwizowania i ich udostępniania w Biuletynie Informacji Publicznej, społeczeństwo w szerszym zakresie może uczestniczyć w sprawach samorządowych. Jednocześnie wszystkie decyzje, głosy, reakcje i starania radnych staja się mniej anonimowe. Specjalnie dla naszych czytelników, przygotowaliśmy skrót najważniejszych tematów omawianych podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Resku.

Sprawa przychodni w Resku

Na wstępie wycofano wniosek radnego Andrzeja Nowaka, dotyczący budowy nowej przychodni w Resku. Autor wniosku argumentował, że nie rezygnuje z tego pomysłu. Radny nadal widzi potrzebę budowy nowej przychodni i będzie nad tym pracował. Według radnego, wspomniana inwestycja odwlecze się w czasie, ale musi zostać zrealizowana. Docelowo w budynku przy ul. Monte Cassino miałby funkcjonować tylko Ośrodek Pomocy Społecznej w Resku.

Remont dróg w Ługowinie

Kolejna sprawa dotyczyła wniosku mieszkańców Ługowiny, konkretnie poruszona sprawa dotyczyła pilnej potrzeby remontu dróg gminnych. Wniosek mieszkańców został rozpatrzony pozytywnie, jednak, jak przeczytano w uzasadnieniu, realizacja tego zadania może się odwlec w czasie. Wspomniane drogi nie są ujęte jako priorytetowe w wieloletniej prognozie finansowej gminy Resko. Jako pierwsze będą realizowane inwestycje przy ul. Olsztyńskiej, Kieleckiej i Krakowskiej w Resku oraz w miejscowościach Dorowo, Prusim i Lubień Dolny. Gmina Resko nadal czeka na możliwość złożenia wniosków o dofinansowanie wspomnianych inwestycji.

Skarga na działalnosć dyrektora Zespołu Szkół w Resku

Pod rozwagę radnych trafiła skarga wniesiona przez rodziców. Według wnoszących skargę, w Zespole Szkół w Resku dochodzi do łamania uchwały, która była wdrażana w czasie ostatnich reform oświaty na terenie Reska. Jak argumentowali rodzice, obiecywano, że dzieci z młodszych klas nie będą się uczyły z uczniami liceum, czy szkoły branżowej w jednym budynku (budynku liceum przy ul. Buczka). W związku z tym, że zajęcia różnych grup wiekowych odbywają się w jednym gmachu, dochodzi do przemocy słownej i fizycznej stosowanej wobec dzieci młodszych. Ta sytuacja wpływa na pogorszenie bezpieczeństwa uczniów, argumentowali rodzice. W styczniu 2019 roku, Kuratorium Oświaty ze Szczecina przeprowadziło kontrolę w Zespole Szkół w Resku.

W dokumencie pokontrolnym, nie stwierdzono nieprawidłowości, które miałyby wpływać na pogorszenie bezpieczeństwa uczniów. Radny Andrzej Nowak stwierdził, że w Zespole Szkół w Resku łamane są wcześniej podjęte uchwały i powinniśmy poczekać na opinię radcy prawnego dotyczącą tej sytuacji. Temat wywołał sporo emocji wśród radych, wywiązała się długa dyskusja. Radny Zygmunt Święcicki, stwierdził, że argumentacja radnego Andrzeja Nowaka jest skierowana wyłącznie przeciwko dyrektorowi Zespołu Szkół w Resku. Niestety Dariusz Siemasz, dyrektor Zespołu Szkół w Resku nie był obecny na sesji. Przewodniczący rady miejskiej Jan Czaban argumentował, że sprawa została już dokładnie i bardziej merytorycznie omówiona podczas obrad komisji i zawnioskował o zakończenie dyskusji. Ostatecznie wniesiona skarga, została uznana jako bezzasadna.

Radny powiatowy o inwestycjach drogowych na terenie gminy Resko

W sprawie inwestycji powiatowych realizowanych na terenie gminy Resko, głos zabrał Józef Leśniak, radny powiatu łobeskiego. Na wstępie omówione zostały inwestycje drogowe. Jako pierwsza ma zostać zakończona inwestycja przy ul. Kołobrzeskiej w Resku, konkretnie chodzi o pozostałości po dawnym wiadukcie kolejowym. O tej inwestycji wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego portalu. Przy ul. Kołobrzeskiej miałaby również powstać kładka pieszo-rowerowa: Inwestycje drogowe w Resku przesunięte w czasie. Droga do Ługowina nadal bez projektu.

Kolejne inwestycje to remont ul. Jedności Narodowej wraz z chodnikami. Zarząd Powiatu w Łobzie zatwierdził w swoich planach do wykonania drogę do Starej Dobrzycy i dalej, aż do Wicimic (nowo wybudowany węzeł na drodze S6). Trwają rozmowy z powiatem gryfickim, w sprawie odcinka drogi który znajduje się na terenie powiatu gryfickiego. Rozpoczęcie tej inwestycji to tylko plan na najbliższe 5 lat, wszystko zależy od tego, czy uda się pozyskać środki finansowe na ten cel. W planach jest również remont mostu w Łagiewnikach, budowa chodnika w miejscowości Gardzin oraz zakończenie budowy chodnika w Łabuniu Wielkim.

Petycja mieszkańców w sprawie remontu drogi do Iglic została zarekomendowana zarządowi i radzie powiatu łobeskiego, do wykonania niezbędnej dokumentacji i umieszczenia w wieloletnim planie inwestycyjnym. Szacunkowy koszt remontu tej drogi wynosi 8 - 12 mln złotych. Wszystko zależy od tego kto ostatecznie będzie to finansował. Jeżeli remont drogi miałby być wykonany ze środków własnych powiatu, wtedy inwestycja zakończy się tylko na wykonaniu asfaltowej nakładki. W przypadku gdy udałoby się uzyskać unijne dofinansowanie, wtedy remont zostanie wykonany kompleksowo.

Trzeba jednak zaznaczyć, że najważniejszym elementem planowanych przez powiat inwestycji, jest posiadanie pełnej dokumentacji projektowej. Bez posiadania takiej dokumentacji, nie ma żadnych szans na uzyskanie jakiegokolwiek dofinansowania. Co prawda na dokończenie remontu przy ul. Kołobrzeskiej taka dokumentacja istnieje, jednak już w przypadku drogi do Iglic nikt takiej dokumentacji jeszcze nie sporządził. Warto wspomnieć, że sporządzenie dokumentacji jest procesem który generuje koszty, ale jest to również procedura która wymaga czasu. Jeżeli na dzień dzisiejszy powiat nie dysponuje taką dokumentacją, w takim razie jak chce się starać o ewentualne dofinansowania planowanych inwestycji? Doskonałym przykładem może być tutaj realizacja dokumentacji drogi Resko - Ługowina. Ten proces trwa już dwa lata, dwukrotnie wyłaniano biuro projektowe. Projek nadal nie został wykonany!

Zakład Opiekuńczo - Leczniczy w Resku (dawny szpital)

Inwestycja która w trybie pilnym musi zostać zrealizowana w gmachu szpitala, to remont sanitariatów. Obecnie stan sanitariatów nie spełnia wymogów, ta sytuacja może zaważyć na przyszłym kontraktowaniu ZOL w Resku. Jak zapewniał Józef Leśniak, radny powiatu łobeskiego niezbędny remont zostanie wykonany w odpowiednim czasie. Do 30 czerwca będą składane oferty na nowe kontrakty zawierane z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pojawia się również pomysł utworzenia pracowni RTG w gmachu szpitala w Resku. Dzięki utworzeniu tej pracowni, w Resku mogłaby powstać poradnia ortopedyczna. Trzeba przypomnieć, że po zerwaniu umowy ze szpitalem w Gryficach, obecnie obiektem w Resku zarządza szpital w Nowogardzie. Wszystko zmierza również do tego, że działka wraz z budynkiem dawnego oddziału dziecięcego ma zostać przekazana gminie Resko.

Młodzieżowa Rada Miejska w Resku

Kami Zawadzki, członek Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego wnioskował o reaktywację Młodzieżowej Rady Miasta w Resku. Jak poinformowała Joanna Kondrat z biura Rady Miejskiej w Resku, po uzgodnieniach z opiekunem młodzieżowej rady panią Ewą Kurzyk z Zespołu Szkół w Resku, taka rada mogłaby się ponownie zawiązać po wygaśnięciu gimnazjów. Wtedy, jeżeli tylko pojawią się kandydaci, działalność młodzieżowej rady zostanie wznowiona.

Poniżej skrót filmowy z ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 24.01.2019 roku w Centrum Kultury w Resku.

Pełen zapis obrad, można obejrzeć w zakładce: Posiedzenia Rady Miejskiej w Resku.

Resko24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x