Pin It

Po naszych publikacjach, ponownie ożyła historia zespołu pałacowego w Iglicach. Jeden z właścicieli miał w planach budowę międzynarodowego centrum golfowego z potężnym zapleczem hotelowo - konferencyjnym.

Oczywiście nie jest to żadna nowina, bo takie rewelacje były już wcześniej znane, zwłaszcza mieszkańcom Iglic. Rewelacją jest jednak film, który promował mający powstać "Green Park Golf & Country Park" w Iglicach. Po zamknięciu Zakładu Poprawczego (mieścił się w pałacu do lat 80-tych), jeden z inwestorów planował stworzenie w Iglicach ekskluzywnego hotelu wysokiej klasy.

Wizytówką tego obiektu miał być międzynarodowy klub golfowy. Jak można zauważyć, nawet zaprojektowano piękne logo centrum golfowego w Iglicach. W gmachu pałacu miały powstać luksusowe apartamenty, restauracje, biblioteka wraz z czytelnią oraz klub nocny. Uzupełnieniem tego przepychu miała być stadnina, centrum medyczne, centrum konferencyjne, centrum fitness i basen z podgrzewaną wodą.

Nawet dzisiaj, to wszystko brzmi jak fantastyczna opowieść. Jednak w filmie, który powstał najprawdopodobniej w latach 90-tych, już zachęcano ewentualnych gości do rezerwacji miejsc hotelowych.

 

A miało być tak pięknie .... 

fot. Kadry z filmu promocyjnego zespołu pałacowego w Iglicach

Niestety na planach się zakończyło. Jak nam się udało ustalić, w tamtym czasie główną przeszkodą była negatywna opinia konserwatora zabytków. Tworząc ekskluzywny hotel w takim obiekcie, na pewno wymagało to wielu modernizacji, których nie akceptował konserwator. Do dzisiaj obiekt niszczeje w zastraszającym tempie.

Film był nagrany i rozpowszechniany na nośnikach VHS. Dzięki zaangażowaniu autorów profilu Resko/Regenwalde, udało nam się dotrzeć do jednej z kopii filmu. Akurat konkretnie ta kopia przeleżała wiele lat w zapomnieniu, gdzieś w piwnicy. Dzisiaj daliśmy jej nowe życie. Autor filmu zwraca uwagę na korzystne usytuowanie Iglic, dzięki temu możemy również zobaczyć jak w tamtym czasie wyglądało całe pomorze zachodnie, aż po miasto Gdańsk.

Niestety nadal nie udało nam się dotrzeć do zdjęć, informacji i pamiątek z czasów kiedy w Iglicach działał Zakład Poprawczy. Jeżeli ktoś jest w ich posiadaniu i chciałby się nimi podzielić, bardzo prosimy o kontakt.

 

A miało być tak pięknie ... . Pałac w Iglicach

Więcej o pałacu w Iglicach:

Resko24.pl

Komentarze  

Dopierdator
+13 # Dopierdator 2019-02-12 12:19
To miało sens. W Polsce powstały takie centra hotelowo-konferencyjne, np. pałac w niedalekim Mierzęcinie.


Ten nasz z Iglic jest już na ostatniej prostej, aby skończył jak pałac w Starej Dobrzycy :cry:
Jeżeli Konserwator jest taki "konserwatywny" to oprócz zakazów, nakazów itp, automatycznie za taką decyzją Konserwatora z Państwa powinno iść na ten cel dofinansowanie. Wydać nakaz jest bardzo prosto, wyremontować taki obiekt o wiele trudniej.
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
-4 # Rubaszny Roman 2019-02-15 09:38
A ja będę bronił konserwatora zabytków.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x