Pin It

Po naszych publikacjach, ponownie ożyła historia zespołu pałacowego w Iglicach. Jeden z właścicieli miał w planach budowę międzynarodowego centrum golfowego z potężnym zapleczem hotelowo - konferencyjnym.

Oczywiście nie jest to żadna nowina, bo takie rewelacje były już wcześniej znane, zwłaszcza mieszkańcom Iglic. Rewelacją jest jednak film, który promował mający powstać "Green Park Golf & Country Park" w Iglicach. Po zamknięciu Zakładu Poprawczego (mieścił się w pałacu do lat 80-tych), jeden z inwestorów planował stworzenie w Iglicach ekskluzywnego hotelu wysokiej klasy.

Wizytówką tego obiektu miał być międzynarodowy klub golfowy. Jak można zauważyć, nawet zaprojektowano piękne logo centrum golfowego w Iglicach. W gmachu pałacu miały powstać luksusowe apartamenty, restauracje, biblioteka wraz z czytelnią oraz klub nocny. Uzupełnieniem tego przepychu miała być stadnina, centrum medyczne, centrum konferencyjne, centrum fitness i basen z podgrzewaną wodą.

Nawet dzisiaj, to wszystko brzmi jak fantastyczna opowieść. Jednak w filmie, który powstał najprawdopodobniej w latach 90-tych, już zachęcano ewentualnych gości do rezerwacji miejsc hotelowych.

 

A miało być tak pięknie .... 

fot. Kadry z filmu promocyjnego zespołu pałacowego w Iglicach

Niestety na planach się zakończyło. Jak nam się udało ustalić, w tamtym czasie główną przeszkodą była negatywna opinia konserwatora zabytków. Tworząc ekskluzywny hotel w takim obiekcie, na pewno wymagało to wielu modernizacji, których nie akceptował konserwator. Do dzisiaj obiekt niszczeje w zastraszającym tempie.

Film był nagrany i rozpowszechniany na nośnikach VHS. Dzięki zaangażowaniu autorów profilu Resko/Regenwalde, udało nam się dotrzeć do jednej z kopii filmu. Akurat konkretnie ta kopia przeleżała wiele lat w zapomnieniu, gdzieś w piwnicy. Dzisiaj daliśmy jej nowe życie. Autor filmu zwraca uwagę na korzystne usytuowanie Iglic, dzięki temu możemy również zobaczyć jak w tamtym czasie wyglądało całe pomorze zachodnie, aż po miasto Gdańsk.

Niestety nadal nie udało nam się dotrzeć do zdjęć, informacji i pamiątek z czasów kiedy w Iglicach działał Zakład Poprawczy. Jeżeli ktoś jest w ich posiadaniu i chciałby się nimi podzielić, bardzo prosimy o kontakt.

 

A miało być tak pięknie ... . Pałac w Iglicach

Więcej o pałacu w Iglicach:

Resko24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Dopierdator
+13 # Dopierdator 2019-02-12 12:19
To miało sens. W Polsce powstały takie centra hotelowo-konferencyjne, np. pałac w niedalekim Mierzęcinie.


Ten nasz z Iglic jest już na ostatniej prostej, aby skończył jak pałac w Starej Dobrzycy :cry:
Jeżeli Konserwator jest taki "konserwatywny" to oprócz zakazów, nakazów itp, automatycznie za taką decyzją Konserwatora z Państwa powinno iść na ten cel dofinansowanie. Wydać nakaz jest bardzo prosto, wyremontować taki obiekt o wiele trudniej.
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
-4 # Rubaszny Roman 2019-02-15 09:38
A ja będę bronił konserwatora zabytków.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x