Pin It

W 2018 roku obchodziliśmy 120. rocznicę odkrycia polonu i radu przez Marię Skłodowską – Curie, jak również 115. rocznicę przyznania uczonej Nagrody Nobla. Maria Skłodowska – Curie znalazła się również na liście 25 osób, które 11 listopada 2018 roku zostały pośmiertnie odznaczone przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Ponadto rok 2018 został także ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Kobiet, ze względu na setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

W związku z tymi wydarzeniami 14 marca 2019 roku grupa 40 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie oraz z Zespołu Szkół w Resku wyjechała do Szczecina, aby wysłuchać wykładu pt.: „Trzy Damy Promieniotwórczości”. Spotkanie miało miejsce w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej –Curii. Honorowy patronat tego spotkania objęła pani Magdalena Zarębska – Kulesza, Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

Cykl wykładów dotyczących kobiet - naukowców przeprowadził dr hab. Tomasz Pospieszny z Wydziału Chemii UAM w Poznaniu.

 

Celem zorganizowanego przedsięwzięcia było propagowanie dokonań Marii Skłodowskiej – Curie oraz innych – praktycznie nieznanych – kobiet - naukowców, które miały niebagatelny wpływ na tworzenie współczesnej fizyki i chemii. Uczniowie naszych szkół dowiedzieli się o odkryciach naukowych i sposobie badań pierwiastków promieniotwórczych. Poznali pracę kobiet – naukowców, naszych rodaczek, córki noblistki: Irène Joliot-Curie oraz Lise Meitner. Mimo że czasami wykład był prowadzony zbyt naukowym językiem, to mogliśmy usłyszeć wiele ciekawych historii z życia wymienionych dam. Warto było poznać Piękniejszą Stronę Nauki.

Bożena Tomala n-l chemii

Resko24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x