Pin It

Od zawsze początek lata wzbudzał w ludziach ogromna radość i od zawsze był to powód do świętowania. Noc Świętojańska czy też „Noc Kupały” to magiczny czas zabaw i obrzędów, to święto wody, ognia i miłości. Jedną z tradycji kultywowanych w tę noc jest poszukiwanie mitycznego kwiatu paproci, który znalazcę obdarzał szczęściem, majątkiem i wszelkimi dobrami.

Impreza plenerowa „Dni Reska i Noc Świętojańska 2019” rozpoczęła się wspaniałą pogodą, która w porównaniu z poprzednimi latami niezwykle zaskoczyła zaproszonych przez Burmistrza Reska Pana Arkadiusza Czerwińskiego mieszkańców gminy, jak i przyjezdnych gości. Program tradycyjnie rozpoczął się od występów dzieci i młodzieży uczęszczających na zajęcia w Centrum Kultury w Resku. Młodzi tancerze pod kierunkiem instruktora Karola Radomskiego jako pierwsi zaprezentowali swoje umiejętności, następnie wystąpili młodzi adepci gry na bębnach afrykańskich pod kierunkiem instruktora Leszka Wiszniewskiego. A po nich na scenę weszli wokaliści i instrumentaliści, którzy pod czujnym „okiem i uchem” instruktora Jacka Gajdzisa pokazali swoje muzyczne talenty. Aż z Sulejówka przyjechali do Reska artyści – animatorzy, którzy zapewnili przybyłym na imprezę milusińskim, wspaniałą zabawę z ogromnymi, pluszowymi Kosmokwakami.

 

Po atrakcjach dla dzieci nastąpiło podsumowanie konkursów przeprowadzonych podczas imprezy: plastycznego dla dzieci pt. „Jak wyobrażasz sobie zamek na Wzgórzu Borków?” i konkursu na najpiękniejszy wianek świętojański. Nagrody i dyplomy dla zwycięzców i wyróżnionych wręczała Starosta Powiatu Łobeskiego Pani Renata Kulik, gdyż tradycyjnie reska impreza była dofinansowana przez Powiat Łobeski i objęta honorowym patronatem Starosty Łobeskiego – za co serdecznie dziękujemy.
Następnie reską sceną plenerową zawładnęli roztańczeni i rozśpiewani artyści z Cygańskiego Teatru Muzycznego TERNO z Gorzowa Wielkopolskiego pod kierownictwem artystycznym Edwarda Dębickiego. Dodatkową atrakcją zapewnioną przez zespół TERNO była możliwość obejrzenia taboru cygańskiego, w tym zabytkowego cygańskiego wozu, degustacja gotowanej na ognisku prawdziwej cygańskiej zupy oraz możliwość powróżenia z kart pzez cygańską wróżkę, co cieszyło się ogromnym powodzeniem u pań.

Coraz liczniej przybywającą publiczność rozbawił i roztańczył niezwykle energetyczny występ zespołu disco-polo D-BOMB. Najnowszy szlagier zespołu „O Ela, Ela” wykonany przez lidera zespołu Bartka Padyaska, zyskał wielu fanów pośród szalejącej przed sceną publiczności.
Kolejną tradycyjną i zawsze wyczekiwaną pozycją programu była niezwykle klimatyczna inscenizacja sobótkowa przygotowana przez Panią Paulinę Pietrzak. Jeszcze płynące wianki rozświetlały Regę, gdy przed sceną pojawili się członkowie koszalińskiej grupy INCENDI czyli Tancerze Ognia. Po efektownym pokazie najwytrwalsi uczestnicy imprezy dali się porwać skocznym rytmom granym i śpiewanym przez zespół DANWES.

Dyrekcja Centrum Kultury serdecznie dziękuje patronowi medialnemu „Resko24 - niezależnemu portalowi internetowemu” za nieocenioną pomoc w rozpropagowaniu informacji o kolejnej imprezie organizowanej w Resku oraz relacji na bieżąco z jej przebiegu. Dziękuje również niezastąpionym druhom z OSP Resko oraz wszystkim, którzy wsparli organizację sobótkowego przedsięwzięcia, a także tym, którzy przyjęli zaproszenie i spędzili tę niepowtarzalną, magiczną noc razem z nami.
(jf)

Więcej zdjęć: ALBUM

Relacja filmowa:

Resko24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x