Pin It

W grudniu 2018 roku, podczas sesji Rady Miejskiej, radny Andrzej Nowak i zgłosił wniosek dotyczący budowy nowej przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) w Resku.

Jak wtedy argumentował Andrzej Nowak, obecna przychodnia (przy ul. Monte Cassino - dop. red.) już dawno nie spełnia swojej funkcji. Budynek jest przestarzały, a jego remont byłby nieopłacalny. Z czasem pojawią się zastrzeżenia ze strony służb sanitarnych. Według radnego, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłaby budowa nowej przychodni, w nowej lokalizacji.

- Starzejemy się i będziemy tej opieki potrzebowali jeszcze bardziej, za chwilę może się okazać, że będziemy potrzebowali również lekarzy. Czym zachęcimy nowych, młodych lekarzy, aby zechcieli pracować w Resku? Budowa nowej przychodni z mieszkaniami dla lekarzy, byłaby dobrą zachęta, aby lekarze otworzyli swoją praktykę w naszej miejscowości. Po wybudowaniu taka przychodnia mogłaby zostać wydzierżawiona lekarzom. Jak oznajmił radny, wniosek zgłasza w trybie pilnym, w imieniu mieszkańców Reska i swoim - mówił radny Andrzej Nowak, w czasie grudniowej sesji.

Burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński mówi o innym pomyśle na realizację tej inwestycji. Jak usłyszeliśmy dzisiaj w rozmowie telefonicznej, przychodnia miałaby powstać w miejscu dzisiejszego "ryneczku" przy ul. Szczecińskiej - jest to działka gm. Resko. W związku z tym, że budowa przychodni byłaby bardzo dużym obciążeniem dla gminnego budżetu, wspomniany teren miałby zostać sprzedany ewentualnemu inwestorowi w drodze przetargu za kwotę ok. 600 tys. złotych. Przetarg zostanie ogłoszony najprawdopodobniej jeszcze w sierpniu.

- Jeżeli pojawi się inwestor i wybuduje budynek, wtedy gmina Resko wydzierżawi ten obiekt i ulokuje tam przychodnię. Oczywiście, nie mamy żadnych gwarancji, że tak się stanie, ale własnie w ten sposób chcemy zrealizować tę inwestycję - powiedział Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska.

Należy pamiętać, że budowa nawet bardzo nowoczesnej przychodni nie jest gwarancją polepszenia dostępności do opieki zdrowotnej, zwłaszcza tej specjalistycznej. W tej chwili w Resku mamy dostęp do tzw. Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) realizowanej w przychodni przy ul. Bohaterów Monte Cassino 10, działa tam Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "COR" sp. z o.o. oraz przy ul. Jedności Narodowej 8, gdzie działa NZOZ INTERMED Sp. z o.o. jako filia Podstawowej Opieki Zdrowotnej z Gryfina.

Bezpłatny dostęp do specjalistycznej opieki lekarskiej (np. kardiolog, neurolog, laryngolog czy endokrynolog) w ramach naszego ubezpieczenia zdrowotnego, zależy od finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli dana placówka, nawet ta działająca w super przychodni, nie uzyska kontraktu na poradnie specjalistyczne, to pomimo dobrych warunków lokalowych, nadal tej pomocy będziemy zmuszeni szukać poza Reskiem.

Co z ryneczkiem?

Jeżeli teren zostanie sprzedany, automatycznie przy ul. Szczecińskiej zostanie zlikwidowany obecnie działający "ryneczek". Jak usłyszeliśmy w dalszej rozmowie, oczywiście nie zniknie on zupełnie z mapy Reska, zostanie przeniesiony na ul. Krzywą. Konkretnie chodzi o miejsce naprzeciw nowej zatoki autobusowej (dzisiaj to parking przylegający do działki Centrum Kultury i przejście w kierunku przedszkola). Podczas przebudowy zatoki autobusowej, gmina Resko odkupiła prywatną działkę, sąsiadująca z posesją znajdującą się przy ul. Krzywej 7. Dzięki temu, stworzyła się tam jednolita działka, która może być wykorzystywana na potrzeby handlu.

Resko24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Dopierdator
-7 # Dopierdator 2019-07-19 08:55
Niech prywaciarze lekarze sami sobie przychodnie pobudują, tak robią w innych miastach np. w Świdwinie, Gryficach. Ja też mam swoją działalność gospodarczą, w takim razie gmina Resko wybuduje mi warsztat i kupi podnośnik? :-?
Zgłoś administratorowi
Franio
+2 # Franio 2019-07-20 22:33
Jak wybudują, to będą przyjmować tylko prywatnie, za leczenie zapłacisz sam. Co do Twojego warsztatu, to chyba nie jest ważniejszy od nowej przychodni? Jak będziesz naprawiał ludzi to postawią Ci pałac.
Zgłoś administratorowi
Franio
+3 # Franio 2019-07-24 23:07
Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia. Wyż demograficzny 1975-1985 zaczyna mocno starzeć się, co wiąże się z opieką lekarską. Pierwsze roczniki wyżu już wołają o opiekę lekarską. Co dostają? Leczenie prywatne.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x