Pin It

W Resku właśnie powstała nowa atrakcja łącząca historie z turystyką. Od kilku dni można podziwiać naszą lokalną ścieżkę historyczną "Resko którego nie ma". Ten ciekawy projekt został zrealizowany przez gminę Resko na podstawie pomysłu uczniów naszego Liceum Ogólnokształcącego.

Uczniowie pod opieką nauczyciela historii Zespołu Szkół w Resku, dotarli do historycznych źródeł, map i starych fotografii, co umożliwiło im odtworzyć nieistniejące miejsca miasta Resko. W planowanych działaniach zostały wykorzystane lokalne zasoby historyczne i kulturowe. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu powstał szlak turystyczno - historyczny pn.: „Resko, którego nie ma” obejmujący 8 punktów - ważnych miejsc historycznych, przy których ustawiono 8 tablic informacyjnych opisujących historię miasta, 7 rzeźb przedstawiających postacie historyczne oraz  2 postumenty. Trzeba zaznaczyć, że wszystkie rzeźby wykonał nasz miejscowy artysta p. Waldemar Merta.

W dniu 13.02.2019 r. Gmina Resko podpisała z Samorządem Województwa Zachodniopomorskiego Umowę o przyznaniu pomocy na realizację tego projektu. W drodze przetargu wyłoniono firmę TRAWGOL Łukasz Chudy z Mysłowic gm. Sławoborze, która zobowiązała się zrealizować tę inwestycję za kwotę 65.700,45 zł brutto. W przetargu swoje oferty złożyły jeszcze dwie firmy: ZPUH IMPALA Małgorzata Święcicka, Resko z kwotą 71.438,40 zł brutto oraz IGMAT Krzysztof Śliwiński, Policko z kwotą 79.500,00 zł brutto.

 

Dzisiaj odwiedziliśmy miejsca które wyraźnie zapisały się w historii naszego miasteczka. Zapraszamy na krótką wycieczkę do przeszłości:

1. Carl Sprengel – tablica numer 1 oraz rzeźba Carla Sprengla wykonana z drewna, mają stanąć przy obelisku ku czci Carla Sprengla przy ulicy Jedności Narodowej, na którym widnieje tablica pamiątkowa z napisem „Pamięci bardzo zasłużonemu dla rolnictwa dr Carlowi Sprenglowi, ufundowany przez Związek Rolnictwa Regenwalde, 1881”. W 2004 roku został odnowiony przez Akademię Rolniczą w Szczecinie. Tablica oraz rzeźba przypominają o ważnej postaci dla miasta oraz regionu, między innymi opublikował trzytomowy podręcznik zatytułowany „Moje doświadczenia w uprawie roślin”. Dzieło to, wydane w latach 1847 – 1852, uznane zostało za najlepsze w swojej dziedzinie w całych Niemczech.

2. Cmentarz żydowski w Resku – tablica numer 2 oraz płyta granitowa z wyrzeźbioną menorą usytuowane zostaną przy kirkucie, który powstał w 1 połowie XIX wieku, mieścił się na lewym brzegu Regi, około 1 kilometra od centrum miasta. Otoczony był kamiennym ogrodzeniem, jego powierzchnia to 0,8 ha. Kirkut został zdewastowany jeszcze przed 1939. Obecnie teren jest nie ogrodzony, a macewy usunięto z niego wcześniej. Można było na nim odnaleźć jedynie szczątki macew z nieczytelnymi napisami, pochodzącymi z lat po 1882 roku, które przypominały o roli tego miejsca w historii miasta. Tablica oraz rzeźba przyczynią się do przypomnienia o ludności żydowskiej mieszkającej w Regenwalde przed II wojną światową, żyjącej w symbiozie z miejscową ludnością.

3. Regionalne Muzeum Powiatowe w Resku – tablica numer 3 oraz naczynie gliniane zdobione stempelkiem wykonanym z granitu, postawione zostaną przy dawniej istniejącym muzeum dziś budynek prywatny. Pierwsze wzmianki na temat muzeum istniejącego w Regenwalde pochodzą z roku 1929. Wykaz muzeów na Pomorzu Zachodnim w latach 1900 – 1945 potwierdza istnienie placówki jako jednej z 20 muzeów powiatowych/miejskich. Dnia 1 kwietnia 1939 roku nastąpiło połączenie dotychczasowego muzeum w Łobzie (Kreisheimatmuseum Labes) i muzeum miejskiego w Resku (Stadtisches Heimatmuseum Regenwalde) w jedno muzeum powiatowe z siedzibą w Resku (Kreisheimatmuseum Regenwalde) w tak zwanym Budynku Bramnym z I połowy XVIII wieku, należącym do zespołu zabudowań rodziny von Borck. Po 1945 roku zbiory zostały przekazane do Muzeum Miejskiego w Szczecinie. Obecnie budynek jest w rękach prywatnych, a tablica oraz rzeźba przypominają o istniejącym niegdyś muzeum oraz eksponatach odnalezionych na tym terenie w okresie wędrówek ludów.

4. Dworzec Północny i kolej wąskotorowa – tu stanie tablica numer 4 oraz rzeźba kolejarza wykonana z drewna, upamiętniają nieistniejącą już część polskich kolei, której powstanie datuje się na 1893. Obecnie po dawnych czasach dworca, pozostało tylko wspomnienie, podobnie jest z koleją wąskotorową, która w Regenwalde rozwijała się pod koniec XIX i na początku XX wieku. W pamięci mieszkańców Reska Dworzec Północny jeszcze do niedawna istniał, mieszkańcy do dziś wspominają jak jednym ze środków transportu z Reska był pociąg. Tablica oraz rzeźba kolejarza przypomina o tej części historii miasta i dość sporej grupy zawodowej jaką byli kolejarze.

5. Budynek Poczty, dawniej Sądu Rejonowego, Prokuratury i Aresztu w Regenwalde – tablica numer 5 oraz rzeźba sędziego wykonana z drewna,stoją obok zabytkowego budynku dziś Poczty Polskiej, który od 1900 był siedzibą Sądu Powiatowego z Prokuraturą i Aresztem. Po II wojnie światowej, w latach 60 – tych zaadoptowany został na pawilon handlowy, natomiast w latach 70 – tych zapadła decyzja przystosowania budynku na potrzeby poczty i telekomunikacji. Jest to jeden z najstarszych budynków w naszym mieście doskonale zachowany, w który spełniał różną formę użyteczności, a na początku swej historii był znaczącą budowlą w Regenwalde.

6. Kościół św. Jana w Regenwalde – tablica numer 6 oraz rzeźba pastora ewangelickiego stanęła przy jednym z wejść cmentarza komunalnego w Resku przy ul. Kołobrzeskiej. Tablica upamiętnia staroluterańską kaplicę, która zbudowana była prawdopodobnie na początku XIX wieku, w bezpośredniej bliskości cmentarza. Była to budowla z czerwonej cegły z trzema gotyckimi oknami na każdej stronie. Nad wejściową, szczytową ścianą znajdowała się wieża z dzwonem. Kościół ewangelicko – luterański był niezależnym kościołem, w którym odbywały się liturgie. W 1945 stał się schronieniem dla niemieckich kobiet. Po wojnie budynek ten został zniszczony przez Polaków, w 1979 stał już pusty a jego inwentarz został zabrany do kościoła w Łobzie. W kolejnych latach został rozebrany.

7. Sydonia von Borck – tablica numer 5 oraz rzeźba Sydonii wykonanej z drewna, ustawiono na rynku miasta Reska. Obiekt przypomina o ważnej postaci dla naszego regionu jaką jest Sydonia von Borck, pochodzącej z rycerskiego rodu, urodzonej w Strzmielach, obwinianej o czary i przekleństwo na ród pomorski Gryfitów. W jednym ze źródeł odnaleziono informację, że Sydonia żyła w Regenwalde w latach 1592 i 1593, w liście pisała o straszliwym pożarze miasta, w czasie którego spłonął cały majątek sióstr – Dorothei i Sydonii von Borck. Później mieszkała w wynajętym domu od notariusza Johanna Hitze na rynku w Regenwalde, stąd upamiętnienie tej postaci w naszym mieście.

Sydonia Borck 01

8. Zamek Borcków – tablica numer 8 oraz dwie rzeźby wojów średniowiecznych wykonano z drewna i usytuowano przy Wzgórzu Borków, na którym zrealizowano projekt pn.: „Dziedzictwo Borków – prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków związanych z Rodem Borków w Gminie Resko”, a w 2017 roku zakończono badania archeologiczne. W ich wyniku odsłonięto relikty średniowiecznych konstrukcji wraz z pomieszczeniami, które w ciągu wieków ulegały przekształceniom i wtórnym podziałom. Tablica upamiętnia historie rodu i zamku Borków.

Mapa projektu:

Prezentacja projektu "Resko, którego nie ma" - POBIERZ (*PDF)

Resko24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Dopierdator
+6 # Dopierdator 2019-08-22 08:50
Pomysł rewelacyjny :lol: Jednak wykonanie już takie świetne nie jest ... . :oops: Oczywiście nie chodzi mi o rzeźby, bo te akurat są bardzo ładne, tylko o tablice. Wydruk map na tablicach (ich rozdzielczość) to jakaś porażka, do tego ten qr kod - to całkiem jakaś lipa. Byłem przekonany, że po jego zeskanowaniu potencjalny zainteresowany zostanie przeniesiony do jakiejś strony lub podstrony zawierającej historyczne informacje o naszym mieście, lub o tej ścieżce. Okazuje się jednak, że po zeskanowaniu kodu przenosi nas do jakiegoś trefnego konta na instagramie z tandetną mapą która już i tak widzę na tablicy przed którą stoję :o Czyli wykonanie trochę na odpierd.... . Reszta bardzo mi się podoba :lol:
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x