Pin It

2 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie odbył się uroczysty apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2019/ 2020 . Podczas akademii powitano całą społeczność szkolną oraz przedstawiono listę nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły.

Ten radosny czas spokojnego powrotu do szkoły , przypadł na 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Szkoła w Starogardzie w tym roku wzięła udział w akcji pod nazwą „Przerwany marsz..” polegającą na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku , marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Była to doskonała okazja , aby młodsze i starsze pokolenia wspólnie powitały nowy rok szkolny. W związku z tym przedsięwzięciem do szkoły zostały zaproszone osoby pamietające tamte czasy – państwo Helena i Piotra Lekan, którzy spisali swe wspomnienia o sierpniu i wrześniu 1939 roku. Relację tę odczytała wnuczka naszych gości, pani Edyta Więckowska. Współorganizatorem akcji było Nadleśnictwo Resko. Przedstawiciel Lasów Państwowych , pan Leszek Simonowicz również przedstawił relację z wybuchu II wojny światowej - 9 – letniego chłopca, który w pierwszych dnia września stracił prawie całą swą rodzinę.

Na koniec zabrzmiał pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym. Od jutra z większą lub mniejszą energią zabieramy się do pracy. Pamiętajmy jednak o tych , którzy 1 września 1939 roku zamiast wyczekiwanego dzwonka szkolnego , usłyszeli huk armat, świst pocisków i wybuchy bomb…

Elwira Warnke

Resko24.pl

 

 

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x