Pin It

Październikowa sesja Rady Miejskiej obfitowała w tematy ważne dla każdego mieszkańca gminy Resko. Najwięcej emocji wzbudzały tematy związane z gminną oświatą.

Zaraz na początku sesji wręczono dyplom od marszałka województwa, dla pani Ewy Garbarczyk za udział w konkursie na Sołtysa Roku. Kolejnym miłym akcentem były podziękowania dla pana Adama Szatkowskiego. Burmistrz Reska złożył serdeczne podziękowania panu Adamowi Szatkowskiemu za pielęgnowanie historycznych wartości, promowanie patriotyzmu, tolerancji i wzajemnego szacunku, więcej w artykule: http://resko24.pl/aktualnosci/2814-podziekowania-dla-prezesa-klubu-szkol-westerplatte.html.

Sprawozdania Komisji

Zaraz po tym wystąpieniu Jan Czaban, przewodniczący Rady Miejskiej przeszedł do kolejnych punktów. Swoje sprawozdania przedstawili członkowie komisji. Jak pierwsza swoje sprawozdanie odczytała radna Anna Sołonyna, Komisja Zdrowia i Polityki Socjalnej (od 15:55), następnie radny Sławomir Bus, Komisja Rolnictwa (od 16:52). Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej (od 18:41) przedstawiła Wioletta Kurdziel. Informacje z posiedzenia Komisji Budżetowej (od 27:34) przedstawił Roman Poniecki.

Burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński przedstawił informacje (od 33.44) o działaniach podjętych między sesjami, o podmiotach wskazanych do przyjęcia skazanych do odpracowania zasądzonych godzin i na temat oświadczeń majątkowych radnych złożonych za rok 2018.

Obecna sytuacja oświaty w gminie Resko (rewelacyjnie, czy jednak nie ?)

Dyskusję w tym temacie rozpoczął radny Leszek Simonowicz (od 48:44), który poinformował radnych, że wyniki z języków obcych które osiągają uczniowie w trakcie egzaminów w szkole podstawowej nie są zadowalające w porównaniu z pozostałymi przedmiotami i wynikami w regionie. Radny stwierdził, że odbiciem takiego stanu rzeczy są słabe wyniki osiągane podczas egzaminów maturalnych i zapytał o ewentualny plan rozwiązania tego problemu.

Dariusz Siemasz, dyrektor Zespołu Szkół w Resku nie zgodził się (od 51:10) ze stanowiskiem radnego Simonowicza i zaczął wyliczać doskonałe wyniki osiągane w liceum w Resku, które przewyższają średnią krajową. Jednocześnie zapewnił, że możemy się porównywać tylko z najlepszymi szkołami w Szczecinie ... .

Radny Andrzej Nowak nie zgodził się (od 54:00) z interpretacją wyników przedstawioną Dariusza Siemasza, dyrektora Zespołu Szkół w Resku. Radny Nowak zauważył, że nie było 100% zdanych egzaminów maturalnych, bo 10 uczniów w ogóle nie przystąpiło do tego egzaminu.

Dyrektor Dariusz Siemasz, odpowiedział (od 56:20), że jest to liceum i nie każdy musi zdać, ale przystąpić do egzaminu poprawkowego.

Podstawówka w jednym budynku

Były radny Adam Seredyński - nauczyciel Zespołu Szkół w Resku, zwrócił się (od 1:09:00) do Burmistrza Reska i Radnych Miejskich o zmianę Uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Sucharskiego w Resku. Adam Seredyński argumentował, że Gmina powinna dokonać przekształceń szkół w taki sposób, aby Ośmioklasowa Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Resku miała siedzibę przy ul. Bolesława Prusa 2 w Resku z utworzoną przy ul. Mariana Buczka 15 dodatkową lokalizacją do prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Natomiast w uzgodnieniu z powiatem łobeskim Liceum i Branżowa Szkoła I stopnia powinny mieć siedzibę, przy ul. Wojska Polskiego 71 w Resku (budynek obecnej podstawówki).

Jak referował dalej Adam Seredyński, mówi o tym ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe. W związku z tym Rada Miejska w Resku była zobowiązana do podjęcia uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów dążąc do tego, aby ośmioletnie szkoły podstawowe były szkołami o pełnej strukturze organizacyjnej funkcjonującymi w jednym budynku lub jego bliskiej lokalizacji.

Obecnie jest tak, że wszyscy uczniowie Zespołu Szkół (uczniowie szkoły podstawowej, liceum i szkoły branżowej.) muszą przechodzić na lekcje na wolnym powietrzu z jednego budynku do drugiego. Często kilka razy dziennie. Najgorzej, gdy jest to po wf. Jest to szczególnie uciążliwe i może mieć zły wpływ na zdrowie uczniów w czasie niepogody - tłumaczył Adam Seredyński.

Pełne wystąpienia radnych oraz zaproszonych gości, można obejrzeć w poniższym skrócie filmowym.

Przypominamy, że wszystkie (pełne) zapisy sesji Rady Miejskiej w Resku, można obejrzeć w zakładce Rada Miejska w Resku: http://resko24.pl/informator/rada-miejska-w-resku.html.

 

 

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Arkadiusz
+19 # Arkadiusz 2019-11-20 07:32
Zastanawia mnie jak długo można tolerować całkowity brak kultury. W dodatku unikanie odpowiedzi, a wręcz aroganckie odnoszenie się do zadawanych pytań.

Ale cóż - rodzice od dawna mają nie najlepsze zdanie na temat tego człowieka. Jeśli zarządza placówką tak samo jak się zachowuje - nie wróży to jej dobrze. Może czas na zmianę?
Zgłoś administratorowi
Nadniemnem
+20 # Nadniemnem 2019-11-20 21:31
Mamy klasyczny przykład- NARCYZA- osoba, która nie lubi być krytykowana, bo w momencie krytyki,czy zadawania nie wygodnych pytań, obraża się i opuszcza pomieszczenie mu niesprzyjające. Jeżeli mamy najlepsze Liceum w Polsce i możemy się porównywać do dwójki, czy trzynastego liceum w Szczecinie, gdzie przypada w tych liceach sześciu uczniów na jedno miejsce a w Resku nie ma pełnej klasy, najlepsi uczniowie poszli po za Resko to gdzie tu prawda. W historii liceum Reska nigdy nie było tylu niezdających w klasie maturalnej, taki dyrekto r już by nie pracował a wyniki też były bardzo dobre akurat spotkałam osobę która mi to przybliżyła to wręcz było niedopuszczalne i uderzało w dyrektora. Panie burmistrzu to pański pracownik widać ,że daje mu pan przyzwolenie do takiego zachowania i traktowania wszystkich z góry. Chciałabym przypomnieć że to my podatnicy na was podatki płaci i z naszych podatków się utrzymujecie, szkoła i ratusz to nie są wasze prywatne zakłady pracy. To kompromitacja szkoły.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x