Pin It

Czym zajmuje się inspicjent? Co to jest uwertura? Kto projektuje kostiumy? A nawet: Ile waży kurtyna? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było usłyszeć na edukacyjnych warsztatach operowych w Centrum Kultury w Resku, które było partnerem projektu ,,Bliżej Opery” realizowanego przez Operę na Zamku w Szczecinie w ramach programu ,,Kultura dostępna 2019” realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zaproszenie Centrum Kultury do udziału w przedsięwzięciu przyjęły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Starogardzie oraz dzieci z Zespołu Szkół w Resku. 

Panie instruktorki Anna Basek i Marta Peszko w niezwykle interesujący sposób wprowadziły uczestników warsztatów w magiczny świat opery. Miękkie, wygodne poduchy, przytłumione barwne światła i sceniczne kreacje na manekinach sprzyjały wirtualnemu spacerowi po operze nie tylko od strony widowni ale i od ,,kuchni”. Uczestnicy warsztatów mogli zajrzeć do pracowni krawieckiej i kabiny realizatorów, podejrzeć tajniki sztuki scenicznego makijażu i uczestniczyć przy montażu scenografii, by już za chwilę nauczyć się rozpoznawać rodzaje głosów operowych. Kolejnym etapem budzącym ogromne zainteresowanie dzieci i młodzieży było utworzenie orkiestry, która zagrała pod batutą, gościnnie prowadzącej warsztaty p. Katarzyny Berowskiej.

 

Zagadki, pytania i odpowiedzi w sympatycznej atmosferze zmierzały nieuchronnie do końca przygody z Operą. Na zakończenie organizatorzy przygotowali jeszcze jedną budzącą duże emocje niespodziankę dla uczestników: każdy z nich przez chwilę mógł poczuć się jak prawdziwy artysta przymierzając kostiumy i maski sceniczne.
Pamiątkowe butony, długopisy i broszury, wręczone na sam koniec warsztatów, będą również miłym wspomnieniem nietuzinkowego spotkania z Operą.

(jf)

Resko24.pl/ tekst i zdjęcia: Centrum Kultury w Resku

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x