Pin It

Gruntowna przebudowa rynku miejskiego, właściwie została już zapomniana przez mieszkańców Reska. Zupełnie niepotrzebnie, bo co kilka dni widzimy kolejne, nowe elementy architektury na naszym rynku.

Jakiś czas temu rozpisywaliśmy się na temat ścieżki historycznej oraz Sydonii von Borck, która dumnie spogląda na nasz rynek. Później, przed samym ratuszem, zorganizowano testowe rozkładanie nowej, mobilnej sceny. Kilka dni temu ustawiono zaskakująco dużą ilość gablot ogłoszeniowych. W ostatnich dniach możemy podziwiać kramy handlowe i kamienny postument.

Wszystkie te architektoniczne rewelacje wchodzą w zakres wyposażenia naszego rynku w Resku i są związane z jego przebudową. Kamienny postument, a właściwie kula na kształt ziemskiego globu, ma nawiązywać do naszego miejskiego fundatora/dobroczyńcy, czyli pana Wandera Wegge, biznesmena z Brazylii który przekazał 1,3 mln złotych na remont rynku oraz wsparł finansowo lokalne stowarzyszenia. Każde ze stowarzyszeń otrzymało w tamtym czasie po 1000 euro. Weege pochodzi z Pomerode w stanie Santa Catarina na południu Brazylii, ale jego przodkowie wywodzą się z Reska. Wyjechali stąd "za chlebem" ponad 150 lat temu, w czasach Wielkiej Emigracji.

Kamienna kula została ustawiona u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Jedności Narodowej na cześć naszego fundatora. Ostatecznie kula ma się obracać wokół własnej osi, będzie podświetlona, a pod kulą będzie mini fontanna. Na kamiennym globie oprócz zarysu kontynentów oznaczono dwa miasta: Resko i Pomerode w Brazylii. Kamienna inwestycja swoim urokiem będzie nas w pełni zachwycała dopiero wiosną. Do tego czasu uda się do niej podłączyć niezbędne media, min. prąd.

 

Oprócz tego, na płycie rynku ustawiono kilka drewnianych kramów. Będą one wykorzystywane podczas najbliższego "Kiermaszu Bożonarodzeniowego" oraz podobnych imprez np. Kiermaszu św. Bartłomieja. Po każdej imprezie będą rozbierane. W trakcie tegorocznego "Kiermaszu Bożonarodzeniowego" prawdopodobnie na płycie rynku, zostanie ustawiona nasza nowa mobilna scena

Uwaga! 6 grudnia uroczyste rozświetlenie choinki - również na rynku!

Resko24.pl

 

 

 

 

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x