Pin It

„Jak myśl sprzed lat

Jak wspomnień ślad Wraca dziś Pamięć o tych,

których nie ma” (K. Klenczon Biały krzyż)

 

Dnia 4 marca o godz. 13.00 na rynku przed Urzędem Miasta w Resku, zgromadzili się przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych miasta, organizacji pozarządowych, placówek oświatowych Gminy Resko.

Przy dźwiękach orkiestry z Łobza pod batutą Dariusza Ledziona, z udziałem wojskowej asysty honorowej ze Świdwina, odbył się uroczysty przemarsz w kierunku kwatery wojskowej, na której spoczywa, ostatni kombatant – Honorowy Obywatel Reska – śp. Jan Muszyński. Uroczystość poprzedziły kilkuletnie starania żony pana Jana – p. Anieli Muszyńskiej, która wraz z mężem prowadziła Koło terenowe Kombatantów, Weteranów i Byłych Więźniów politycznych/oddział w Resku. Po śmierci pana Jana powstał pomysł uhonorowania wszystkich kombatantów, pochowanych na terenie naszej gminy (cmentarze w Resku i Starogardzie).

Na nagrobkach pojawiły się symbole orła białego na biało – czerwonym tle, oraz wstęga w barwach narodowych, zapalono znicze. W akcję dekorowania zaangażowali się uczniowie i nauczyciele kl. I – III SP Resko, SP Starogard, oraz panie z Klubu Ka – 60. Warto dodać, że owocem starań pani Anieli, było stworzenie listy nazwisk ok. 180 weteranów i kombatantów naszej gminy, którzy zostali imiennie wyszczególnieni na tablicach ekspozycyjnych, ustawionych przed Urzędem Miasta.

 

Na tablicach znajdują się również informacje o Wiktorze Sumińskim (pseudonim „Kropidło”) – potwierdzonym przez IPN Żołnierzu Wyklętym, a także – niezapomnianym – ostatnim kombatancie – Janie Muszyńskim. Ponadto, młodzież klas ósmych brała udział w spotkaniu z dr. Tadeuszem Płużańskim, prezesem fundacji ”Łączka”, synem przyjaciela i współpracownika rotmistrza Witolda Pileckiego – bohatera niepodległościowego podziemia. Dopełnieniem informacji były lekcje związane z Żołnierzami Wyklętymi, przeprowadzonymi przez nauczycielki historii – p. Agatę Popielarz i Annę Miszczyszyn.

W Zespole Szkół w Resku jest specjalna wystawa poświęcona tej tematyce. O godz. 13.30 rozpoczęły się główne uroczystości - Apel Pamięci ku czci poległych za naszą małą Ojczyznę. Tradycyjnie odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego . Burmistrz Reska, p. Arkadiusz Czerwiński, powitał zebranych, oddał cześć poległym, pochylił się nad losem tych, którzy wywalczyli nam wolność.

Wraz z przewodniczącym p. Janem Czabanem, oraz sołtysami Gminy Resko złożył wiązankę w kwaterze honorowej. Ks. Dariusz Pauk odmówił modlitwę w intencji wszystkich kombatantów i weteranów, pochowanych na cmentarzach komunalnych w Resku i Starogardzie. W Apelu Pamięci, przywołującym pamięć bohaterów, zasłużonych dla ziemi Reskiej, uczestniczyli także, m.in.: dyrektor Wydziału Spraw społecznych i Promocji Powiatu Łobeskiego p. Mariusz Szpryngacz wraz z przedstawicielami, prezes klubu Szkół Westerplatte p. Adam Szatkowski, dyrektorzy placówek i jednostek Gminy Resko, wraz z przedstawicielami, grupa rekonstrukcyjna GRH „Nałęcz” Trzebiatów, dzieci i młodzież szkolna w asyście sztandarowej. Przybyli goście oddali hołd bohaterom, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Obecna podczas uroczystości orkiestra oddała sygnał: „Śpij kolego”. Po części oficjalnej i odmaszerowaniu asysty wojskowej, oraz sztandarów, pamięć kombatantów i weteranów uczciła młodzież Zespołu Szkół w Resku.

W montażu słowno – muzycznym przywołane zostały liryczne strofy, skłaniające do refleksji i zadumy:

„Gdzieś pozostał ognisk dym

Dróg przebytych kurz

Cień siwej mgły

Tylko w polu biały krzyż

Nie pamięta już

Kto pod nim śpi”.

Wydarzenia z 4 marca 2020r. na długo pozostaną w pamięci obywateli naszej gminy.

Justyna Walczykiewicz

Relacja filmowa:

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x