Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dzisiaj w nocy z soboty na niedzielę (z 28 na 29 marca) zmiana czasu z zimowego na letni, czyli przestawienie zegarków z godziny 2:00 na 3:00.

Zmiana będzie polega na przestawieniu zegarów z godziny 2:00 na 3:00 (do godziny 1:59:59 ma obowiązywać czas zimowy, po czym nastąpi godzina 3:00:00 czasu letniego). Oznacza to, że tej nocy nie będzie godzin od 2:00:00 do 2:59:59.

Oznacza to, że będziemy spali (lub pracowali) o godzinę krócej. Jednak jednocześnie, już od niedzieli "wydłuży się dzień". Dzięki zmianie czasu Słońce będzie zachodzić później. Od dnia równonocy wiosennej dzień jest dłuższy niż noc. We współczesnych urządzeniach elektronicznych (tabletach, smartfonach, komputerach) zegary przestawią się automatycznie. W tradycyjnych zegarach wskazówki przestawimy sami.

Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?

W ostatnich latach w całej Unii Europejskiej trwała dyskusja nad możliwością zniesienia zmiany czasu. W marcu 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany. Europosłowie chcieli, aby zmiana czasu w marcu 2021 r. była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe "czas letni". Stanowisko PE stało się przedmiotem negocjacji z ministrami UE w tej sprawie. Unijne stolice (w tym Warszawa) nie podzieliły jednak stanowiska PE. Następnie projekt trafił do prac na poziomie grup roboczych.

 

Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii). Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się też Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynikało, że przeciwko temu dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc. Przeważająca większość dorosłych Polaków, przy przejściu na jeden czas, preferowała czas letni środkowoeuropejski zwany czasem letnim. Za tym wyborem opowiada się ponad 74 proc. respondentów.

Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x