Akcja Nazywam się Miliard/ One Billion Rising - Resko 2020

Pozostałe wydarzenia
Plakat_Miliard_Resko2020v1
Termin: 2020-02-25 14:30 - 15:30

Miejsce: Rynek miejski w Resku

We wtorek 25 lutego o godzinie 14.30 w Resku po raz trzeci zatańczymy przeciwko przemocy w ramach światowej akcji „Nazywam się miliard”, pod hasłem „Tylko TAK oznacza zgodę”.

W wydarzeniu na Rynku w Resku mogą wziąć udział wszyscy chętni, nie tylko kobiety, również mężczyźni i dzieci. W wydarzeniu można wziąć udział bez przygotowania, gdyby ktoś jednak chciał poćwiczyć kroki wspólnego tańca, organizatorzy zapraszają na próby w każdą środę o 20.00 (od 5 lutego) w Centrum Kultury w Resku.

Podobnie jest z akcesoriami, nie trzeba się specjalnie ubierać, ale warto podkreślić, że 25 lutego na Rynku w Resku dominować będą kolory miłości: czerwony i różowy, więc każdy taki barwny akcent wzmocni przekaz tańca. Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany.

W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić? Dlatego w 2020 roku tematem wiodącym akcji Nazywam się Miliard/ One Billion Rising w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne. Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy! Tylko „tak” oznacza zgodę na seks, a „nie” znaczy „nie”. To musi się stać oczywiste. GWAŁT

• Według danych Komendy Głównej Policji w Polsce w 2017 roku wszczęto 2486 postępowań w sprawach dotyczących zgwałcenia. Tylko w przypadku połowy z nich (1262) uznano, że do gwałtu faktycznie doszło.

• Badania amerykańskie wskazują, że około 25–30% dorosłych kobiet pada przynajmniej raz w życiu ofiarą gwałtu.

• Badania polskie pokazują olbrzymią skalę tego zjawiska – szacuje się, że około 11,5% polskich kobiet (czyli około półtora miliona) w wieku 18–70 lat padło ofiarą gwałtu lub próby gwałtu.

• Badania przeprowadzone w Polsce przez Fundację Ster pokazały, że ponad 23% kobiet uczestniczących w badaniu doświadczyło próby gwałtu ze strony mężczyzny, a ponad 22% kobiet zostało zgwałconych przez mężczyzn.

• Wg European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics Tylko 13,2 proc. osób skazanych za zgwałcenie dostaje w Polsce kary długoterminowe, czyli między 5 a 10 lat więzienia, gdzie średnia europejska wynosi 25,4 proc. (w Czechach 32 proc., na Węgrzech – 33,7 proc., w Niemczech – 24,6 proc., a we Francji – 31,9 proc.). Z danych tych wynika, że polskie sądy są statystycznie dwa razy łagodniejsze wobec gwałcicieli niż sądy w innych krajach europejskich.

Co to takiego „zgoda na seks”?

Jeśli chcesz mieć z kimś kontakty intymne, musisz mieć pewność, że druga strona także tego chce.

Najważniejsze cechy zgody to:

  1. DOBROWOLNOŚĆ - angażowanie się w aktywność seksualną jest decyzją, która powinna być podejmowana bez użycia siły, nacisku, manipulacji lub środków zmieniających świadomość. Nie może też wynikać z relacji władzy.
  2. ZMIENNOŚĆ - zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie, przed lub podczas jakiejkolwiek aktywności seksualnej. Twoje „tak” w każdej chwili możesz zmienić na „nie”. ŚWIADOMOŚĆ - wszystkie osoby zaangażowane muszą jasno określić na co wyrażają zgodę. Dotyczy to również zmiany aktywności seksualnej na inną. Jeśli np. umawiasz się na seks z prezerwatywą, a bez wiedzy partnerki jej nie użyjesz - zgoda jest nieważna.
  3. ENTUZJAZM - jeśli odpowiedź na seks nie brzmi TAK! (wyrażona poprzez język ciała lub słownie), to nie jest zgoda. Również milczenie, brak protestu lub oporu nie oznacza zgody
  4. AKTUALNOŚĆ - wyrażenie zgody na jeden akt, nie oznacza, że zgadzasz się na aktywność seksualną w przyszłości; zgoda musi być wyrażona za każdym razem. Długotrwałe relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają, że zgoda jest automatyczna. Zgoda na jeden akt, nie oznacza, że zgadzasz się na aktywność seksualną w przyszłości; zgoda musi być wyrażona za każdym razem. Długotrwałe relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają automatycznej zgody. Pójście na randkę czy flirtowanie, nie są jednoznaczne ze zgodą na seks.

To nie jest zgoda:

• brak protestu lub oporu nie oznacza zgody; • milczenie nie oznacza zgody; • wcześniejsze relacje romantyczne i / lub seksualne nie oznaczają zgody

Zgody nie może wyrazić osoba, która:

• śpi lub jest nieprzytomna, • jest pod wpływem środków zmieniających świadomość (narkotyki, alkohol lub leki), • nie ma możliwości komunikowania się ze względu na stan psychiczny lub fizyczny.

Ogólna zasada brzmi: w razie wątpliwości zapytaj; jeśli nadal masz wątpliwości - przestań.

Tylko „TAK” oznacza zgodę! Koordynatorką akcji w Polsce jest fundacja Feminoteka we współpracy z Antyprzemocową Siecią Kobiet i lokalnymi grupami i organizacjami. Strona www: https://feminoteka.pl/nazywam-sie-miliard-one-billion-rising-poland/nazywam-sie-miliard-one-billion-rising-poland-2020-2/

Więcej informacji: Facebook: https://www.facebook.com/One-Billion-RisingNazywam-si%C4%99-Miliard-Resko-319312848581111/

Tak akcja przebiegała w 2019 roku:

 

 

Mapa


 

Terminy


  • 2020-02-25 14:30 - 15:30
Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x