W całym kraju kraju wybranych zostanie 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Gmina Resko liczy sobie 7 765 mieszkańców, w tym uprawnionych do głosowania jest 6 219 osób. Do Rady Miejskiej w Resku o 15 miejsc walczy 49 kandydatów. W przypadku Rady Powiatu Łobeskiego o 15 miejsc walczy, aż 91 kandydatów, z terenu gminy Resko startuje 19 kandydatów na 3 mandaty. Wybory samorządowe ruszyły punktualnie o godz. 7. Aby zagłosować, trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości, tylko na tej podstawie otrzymamy karty wyborcze. Na czterech kartach, znajdują się nazwiska kandydatów na burmistrza, radnych gmin, powiatu oraz województwa. Na każdej z list można oddać tylko jeden głos.

Na kartach do głosowania wyborcy będą stawiać znak „X”. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że to najprostszy sposób na oddanie ważnego głosu. Zmiany w prawie dopuszczają inne warianty postawienia tego znaku umożliwiające zagłosowanie. Ostatnia nowelizacja przepisów rozszerzyła definicja znaku „X”. Od niedawna to co najmniej dwie linie przecinające się w kratce.

Lokale wyborcze będą czynne do godziny 21.00. Do tego czasu trwa cisza wyborcza. Zabroniona jest agitacja wyborcza, a osoby, które naruszą ciszę wyborczą, będą za to odpowiadać przed sądem.

Około godz. 14.00 można było zaobserwować spory ruch w lokalach wyborczych na terenie Reska. W dniu wyborów PKW zaplanowała cztery konferencje. W ciągu dnia Państwowa Komisja Wyborcza dwukrotnie poda informację o frekwencji. O godz. 13.30 podano stan z godz. 12.00, który wyniósł 15,62% w skali kraju, o godz. 18.30, poznamy  frekwencje z godz. 17.00.

Frekwencja w powiecie łobeskim do godz. 12.00 - 13,68%, gm. Resko - 12,52%, gm. Radowo Małe - 14,66%, gm. Węgorzyno - 13,31%, gm. Dobra - 14,94%, gm. Łobez - 13,84%.

Zapewne wszyscy głosujący zastanawiają się, kiedy będą wyniki wyborów. Przypomnijmy, że cztery lata temu podczas wyborów samorządowych na wyniki wyborów trzeba było czekać wyjątkowo długo. Doszło wówczas do awarii systemu informatycznego, głosy trzeba było liczyć ręcznie.

Podczas wyborów samorządowych 2018 wyniki mają pojawić się znacznie szybciej. Kiedy będą wyniki wyborów samorządowych 2018 podane do publicznej wiadomości? Najszybciej powinny być znane wstępne, nieoficjalne wyniki wyborów samorządowych na wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta. Później publikowane będą wyniki wyborów do rady gmin i miast, następnie - powiatów. Jako ostatnie ogłoszone zostaną wyniki wyborów samorządowych 2018 do sejmików województw - te wyniki powinniśmy poznać we wtorek, 23 października.

Protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie. Informacje o cząstkowych wynikach wyborów będą się także pojawiały na stronie internetowej PKW.

Resko24.pl

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.