Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dzisiaj w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, czyli z godz. 2 na 3. Na świecie czas letni to tradycja od 100 lat. Większość źle znosi zmianę czasu i twierdzi, że więcej z tym problemów niż korzyści.

Od Niedzieli Wielkanocnej w Polsce będzie obowiązywał czas letni. O godzinie 2 w nocy należy przestawić zegarki na godzinę 3. Śpimy więc krócej. Czas w telefonach komórkowych i komputerach zazwyczaj przestawi się automatycznie.

Zmiana czasu dotyka też pasażerów, którzy noc spędzą w podróży. W przeciwieństwie do zmiany na czas zimowy, nikomu jednak nie grozi godzina dłużej w tramwaju lub pociągu.

 Ten, kto noc z soboty na niedzielę spędzi w pracy, powinien się nawet ucieszyć. Choć będzie krótsza o godzinę, pracodawca nie ma prawa obniżyć pracownikowi wynagrodzenia, niezależnie czy kwota pensji jest stała czy rozliczana godzinowo.

Zmiana czasu stosowana jest od 1916 roku w Europie. Pierwsi byli Niemcy, którzy 30 kwietnia 1916 roku przesunęli zegarki o godzinę do przodu, a 1 października o godzinę do tyłu.

Później wprowadzono to także w Wielkiej Brytanii, USA. Dziś czas letni stosuje się w blisko 70 krajach świata. W Polsce zmiany czasu obowiązywały w latach 1945-1949, 1957-1964 i od 1977 roku do teraz.

Przesunięcie wskazówek o godzinę do przodu ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego. Dziś to bardziej relikt przeszłości, niż jakakolwiek oszczędność. Źródła światła są energooszczędne, więc zysku nie ma prawie żadnego.

Zegarki ponownie będziemy przestawiać w nocy z 29 na 30 października.

Resko24.pl

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x