AKTUALNOŚCI

W nowej kadencji samorządu sesje Rady Miejskiej w Resku będą transmitowane na żywo – obraz i dźwięk. Dzięki temu osoby zainteresowane nie wychodząc z domu będą mogły śledzić przebieg sesji i zapoznawać się z pełną treścią dyskusji prowadzonej przez radnych podczas rozpatrywania uchwał i innych dokumentów.

Pierwsza transmisja odbędzie się 21 listopada 2018 r. o godzinie 16.00. Będzie to pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miejskiej w celu złożenia ślubowania przez radnych oraz Burmistrza Reska. Uroczystość odbędzie się tradycyjnie w sali Centrum Kultury w Resku.

Oglądaj transmisję wideo na żywo z tego wydarzenia!

Wczoraj, 20 listopada br., w czasie sesji rady powiatu w Łobzie wybrano nowego starostę powiatu łobeskiego.

Po złożeniu przez nowych radnych ślubowania, Radni wybrali Renatę Kulik na starostę powiatu łobeskiego.Wcześniej pani Renata Kulik była przewodnicząca rady miejskiej w Resku. Wicestarostą powiatu został Krzysztof Gwóźdź z Węgorzyna.

Przewodniczącym rady powiatu, został Ireneusz Kabat, wiceprzewodniczącymi zostali: Ryszard Sola i Janina Mazuro.

Resko24.pl, fot. archiwum

14 listopada wypada Światowy Dzień Cukrzycy. Ważny czas na zwrócenie uwagi na problem, który, jak się okazuje, może dotyczyć nas, chociaż o tym nie wiemy. W związku z tym klasa 1b realizowała projekt poświęcony tej chorobie pod hasłem ,,Cukrzyca jest wśród nas”.

Na lekcję zaprosiliśmy mamę Ani, naszej koleżanki, która żyje z tą chorobą. Pani Małgosia udzieliła nam wywiadu. Mieliśmy mnóstwo pytań. Na co dzień widzimy, jak wygląda życie Ani, ale pewnych rzeczy chcieliśmy się dowiedzieć. Interesowało nas, jak rodzina Ani dowiedziała się o chorobie.

Pani Małgosia w bardzo przejmujący sposób opowiedziała o początkach życia z chorobą, wyjaśniła, jak działa pompa insulinowa, której Ania używa. Mieliśmy możliwość skorzystać z wielu materiałów – filmów, książek, broszurek – przyniesionych przez Anię i jej mamę. Okazuje się, że Ania jest prawdziwym ekspertem w dziedzinie cukrzycy i zdrowego jedzenia i, choć czasem musi się zmierzyć z mało przyjemnymi aspektami swojego życia, bardzo dobrze sobie z tym radzi.

W Resku cały czas trwa realizacja różnych projektów. Duży projekt, który jest obecnie realizowany w kilku częściach miasta jeszcze nie został ukończony, a już jest dewastowany.

Chodzi o projekt rewitalizacji terenów zielonych w Resku. W związku z prowadzoną inwestycją m.in. uporządkowano tereny przyległe do parku miejskiego, rozciągające się pomiędzy rzeką Regą, a ul. Polną. W ramach inwestycji wybudowano chodniki, ustawiono oświetlenie oraz elementy małej architektury. Cały teren wokół został splantowany, nawieziono ziemię. 

  • - Widziałem jak to tutaj równali, wszystko powoli zaczyna ładnie wyglądać. Nawet ekipa która montowała latarnie, wszystkie ślady pozostawione przez pojazdy lub pracowników na koniec dokładnie wyrównała. Znalazło się jednak kilku kierowców, którzy własnie w tym miejscu postanowili sobie zrobić pętlę do zawracania. Teraz tutaj jest miękko, niektórzy nawet się zakopywali. Minęło kilka dni i proszę jak to teraz wygląda, wszystko zryte. Szkoda pieniędzy i włożonej tu pracy - mówi pan Krzysztof, mieszkaniec ul. Polnej.

 

Dzisiaj (19.11), około godz. 18.20 zaalarmowano straż pożarną do pożaru naczepy. Pożar gasiło kilka zastępów straży pożarnej.

Ciężarowy skład przewożący ziemniaki, utknął na wylocie ze Starogardu w kierunku Łobza.  Jak wynika ze wstępnych ustaleń, ogień pojawił się w okolicach kół naczepy. Prawdopodobną przyczyną zapłonu były zablokowane hamulce.

Pożar gasiły cztery zastępy straży pożarnej, w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Działania gaśnicze zakończono około godz. 20.00.

Pierwsze sygnały o zdarzeniu i zdjęcia otrzymaliśmy na naszą redakcyjną skrzynkę.

Kolejny sygnał o dzikim wysypisku śmieci na terenie gm. Resko. Tym razem, są to tereny nieopodal lasu w Święciechowie.

Jak sygnalizuje Czytelniczka, proceder trwa od kilku lat, ale w ostatnim czasie śmieci jest coraz więcej. Początkowo była tutaj nielegalna żwirownia. W powstałych wyrobiskach zaczęły się pojawiać śmieci. Teraz tych śmieci jest już bardzo dużo i cały proceder trwa w najlepsze. 

Jak widać na zdjęciach, są to różne śmieci. W większości to odpady budowlane, ale również stare meble i zwykłe odpady komunalne z gospodarstw domowych. 

Sprawa nielegalnych wysypisk na terenie gm. Resko jest ciągle aktualna. Całkiem niedawno pisaliśmy o śmieciach w Dorowie, teraz sytuacja powtarza się w Święciechowie. Właściciele tych odpadów ciągle czują się bezkarni.

W innych rejonach Polski zainwestowano w fotopułapki. Być może koszt instalacji takiego sprzętu byłby mniejszy, niż straty związane z niszczeniem środowiska i ciągłym uprzątaniem tych terenów.

W związku z przypadającą 11 listopada 2018 setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas licealnych wraz z nauczycielką historii- panią Ewą Kurzyk przygotowali wystawę o nazwie „Twórcy Niepodległości”. Oprowadzanie klas: IV-VIII, 3 gimnazjum, klas licealnych oraz uczniów szkoły branżowej i zawodowej odbyło się w dniach 22-25 października bieżącego roku.

Celem projektu było przybliżenie młodszym kolegom historii naszej ojczyzny w niewoli i ukazanie żmudnej drogi ku niepodległości. Polska nie odzyskałby wolności po 123 latach w cieniu zaborców, gdyby nie działalność m.in.: Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego czy Ignacego Padarewskiego. Na tych postaciach skupili się prowadzący: Julia Lengas, Adrian Ostrowski i Julian Pudełek, którzy na podstawie własnej wiedzy zaprezentowali fakty z życia i dokonania „twórców niepodległości”. Pierwsza część wystawy nosiła nazwę „Ojcowie Niepodległości”, została przygotowana w oparciu o materiały IPN. Druga -„Oś czasu”, czyli plansza z datami od 1908 do 1923 roku, natomiast III część wirtualnego spaceru poświęcona była życiu i działalności Józefa Piłsudskiego.

Jedenastego listopada 1989 roku w wolnej Polsce po raz pierwszy w Goleniowie została zorganizowana impreza biegowa pod nazwą Goleniowska Mila Niepodległości. Celem głównym tej imprezy było uczczenie Narodowego Święta Niepodległości, które po latach zostało przywrócone ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Poprzez organizację imprezy sportowej – biegów dzieci, młodzieży i dorosłych Goleniów zapoczątkował sportowe świętowanie kolejnych rocznic Odzyskania Niepodległości przez Polskę. To w Goleniowie nieprzerwanie od 30 lat są organizowane najstarsze biegi w Polsce upamiętniające ten ważny dla Polaków dzień Narodowego Święta Niepodległości.

W tym roku szczególne jubileusze, bo 11 listopada 2018 roku przypada 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów i 30- lecie Goleniowskiej Mili Niepodległości. Tradycją stało się zapraszanie do Goleniowa znanych i utytułowanych sportowców. W tym roku gościć w Goleniowie 11 listopada będziemy utytułowanych lekkoatletów którzy biegać będą z przedszkolakami m.in. Joanna Fidorow, Marcin Nowicki, Piotr Lisek, Marcin Lewandowski, Michał Rozmys.

9 listopada 2018 r. odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej w Resku kadencji 2014-2018. W pierwszej części sesji podjęto uchwały przyjęte w porządku obrad. Druga część sesji miała uroczysty i podniosły charakter. Była to okazja do podsumowania kadencji 2014-2018 i złożenia podziękowań.

Burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński złożył podziękowania wszystkim radnym za dobrą współpracę i podejmowanie wspólnych inicjatyw na rzecz rozwoju Gminy Resko. Pomimo niekiedy trudnych decyzji współpraca w tej kadencji była bardzo dobra. Mijające cztery lata to realizacja ważnych i ambitnych zadań inwestycyjnych. Rozsądne decyzje i kompromisy pozwoliły na przeprowadzenie większości zamierzonych działań. Zrealizowano milionowe inwestycje jak i drobne zadania, które wynikały z potrzeb mieszkańców.

Podziękowania popłynęły również w kierunku sołtysów oraz kierowników jednostek organizacyjnych Gminy min. za aktywny udział w pracach rady oraz za sumienną realizację swoich zadań.

Ostatnia w tej kadencji sesja upłynęła pod znakiem wielu wystąpień, podziękowań i pożegnań. Były symboliczne prezenty i kwiaty, uściski i łzy wzruszenia. Na pamiątkę mijającej kadencji Burmistrz Reska wręczył zebranym dyplomy oraz drobne upominki.