ZALOGUJ

Szukaj w Portalu Resko24.pl

Drukuj

Niedługo rozpoczynamy rok szkolny! Wszyscy, wspólnie w hali Zespołu Szkół w Resku

włącz . Opublikowano w Aktualności

Wakacje niestety dobiegają końca. Już niedługo uczniowie zasiądą w ławkach szkolnych i zacznie się nauka. Rok szkolny kojarzy się z datą 1 września. W tym jednak roku powrót do szkoły, zgodnie z rozporządzeniem MEN, nastąpi 4 września.

Nowy rok szkolny, odmiennie jak w poprzednich latach, rozpocznie się dla wszystkich w hali gimnazjum.

Wspólne rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się w poniedziałek 4 IX 2017 o godz 9:00 w budynku hali gimnazjum. Wszystkich uczniów, rodziców Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Liceum, Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Resku

 

Serdecznie zapraszamy.

Resko24.pl

Drukuj

Korzystają i jednocześnie niszczą - sygnał Czytelnika [ZDJĘCIA]

włącz . Opublikowano w Aktualności

Do naszej redakcji napisał Czytelnik, który zaobserwował jak dzieci i młodzież niszczą obiekt z którego sami chętnie korzystają.

Chodzi o kompleks boisk przy Zespole Szkół w Resku. Jak sygnalizuje Czytelnik, naganne jest to, że dzieci i młodzież w wieku 10 - 15 lat niszczy obiekt z którego sama korzysta.

Część sprzętu jest już zniszczona, wszędzie są porozrzucane śmieci. To jest nic innego jak brak szacunku i poszanowania do czegokolwiek - pisze dalej Czytelnik.

Niestety to nie jest jedyne miejsce w Resku, które jest systematycznie dewastowane.

Drukuj

Doraźne naprawy na mostku, będą wymienione wszystkie deski [ZDJĘCIA]

włącz . Opublikowano w Aktualności

"Bujany mostek" w parku miejskim przejdzie gruntowny remont. Teraz dokonano tylko niezbędnych napraw.

Jak nas poinformowała Danuta Mielcarek, sekretarz gminy Resko, mostek w parku miejskim przejdzie gruntowną naprawę. Już zlecono wymianę wszystkich desek.

Trudno się dziwić, większość desek na mostku jest spróchniała. Doraźne naprawy nie zapewnią bezpiecznego przejścia przez Regę. Czekamy na efekt finalny tych decyzji.

Drukuj

II Jarmark św. Bartłomieja na Rynku Miejskim [ZDJĘCIA, FILM]

włącz . Opublikowano w Aktualności

15 sierpnia, od godz. 10.00, na Rynku przy Urzędzie Miejskim świętowaliśmy już po raz wtóry. Imprezę zorganizowało stowarzyszenie „Nasza Pasja”, działające przy Zespole Szkół w Resku. Data nie była przypadkowa, w tym dniu przypadały również uroczystości kościelne związane ze Świętem Wniebowzięcia NMP (święcenie ziół), oraz ważna dla wszystkich Polaków rocznica „Cudu nad Wisłą”.

Celebrowanie obchodów związane z postacią św. Bartłomieja jest nieodłącznie związane z historią naszego miasteczka.

Pod koniec XIII w. Resko otrzymało prawa miejskie, pierwszymi właścicielami były rody Widantów i Borków (ciosane w drzewie posągi stoją u frontu Urzędu Miejskiego). Gród otoczony był murami obronnymi i posiadał cztery bramy wjazdowe. W sąsiedztwie grodu, nad rzeką Regą, znajdował się zamek, a mieszkańcy zajmowali się uprawą ziemi i rzemiosłem. Ważnym elementem życia miejskiego w ówczesnych czasach był handel i wymiana towarów. Doskonalą okazją ku temu stały się właśnie jarmarki, organizowane w sierpniu, w dzień św. Batłomieja, od rana do Regenwalde (niem. nazwa dawnego Reska) zjeżdżali się kupcy. Cały rynek wypełniony był kramami, na których można było kupić wszystko: „dary lata” w postaci warzyw i owoców, słodkości, przetwory mięsne, odzież i biżuterię, słowem „od koloru do wyboru”. W tym roku, już po raz kolejny, postanowiliśmy przybliżyć mieszkańcom Reska oraz przybyłym turystom dawny klimat średniowiecznego święta.

Drukuj

Czy będą zwroty za przyłącza kanalizacyjne?

włącz . Opublikowano w Aktualności

Publikacja dotycząca zwrotu kosztów za przyłącza wodno-kanalizacyjne wywołała spore zainteresowanie Czytelników. Zapytaliśmy prezesa spółki "Wodociągi i Kanalizacje" w Resku jak sytuacja wygląda na terenie naszej gminy.

Przypomnijmy, w piśmie skierowanym do wszystkich prokuratorów regionalnych, zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand poinformował, że organy stanowiące gmin często wprowadzają obowiązek ponoszenia przez mieszkańców opłaty przyłączeniowej. Dotyczy on możliwości podłączenia budynku do gminnych sieci. Hernand zwrócił się do wszystkich prokuratorów żeby przeanalizowali gminne uchwały pod kątem warunków podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnych. Prokurator podkreślił przy tym, że gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłącza. Więcej w artykule: Gminy zwrócą za przyłącza.

Drukuj

Gardzin - Stara Dobrzyca. Wieczorem i nocą strach wyjść z domu [ZDJĘCIA]

włącz . Opublikowano w Aktualności

W nocy (14/15.08) w Gardzinie ktoś poprzewracał betonowe gazony z kwiatami i pastwił się nad znakami drogowymi. To niestety nie jest pojedynczy incydent - sygnalizują mieszkańcy!

- Całe noce drogą Resko - Gardzin - Stara Dobrzyca kursują samochody, quady i motocykle. Z zachowania i stylu jazdy można wywnioskować, że te osoby są pod wpływem alkoholu, lub narkotyków. Nikt normalny tak by się nie zachowywał. Jeżdżą z nadmierną prędkością pojazdami w wątpliwym stanie technicznym.

- W ostatnim czasie, o mały włos nie potrącili kobiety z półtorarocznym dzieckiem. Te poprzewracane gazony z kwiatami w Gardzinie, to tylko pokłosie niszczycielskiej działalności tych osób. Tej samej nocy w Starej Dobrzycy włamano się do domku letniskowego i kompletnie go zdemolowano. Widać było im mało wrażeń, to wyżyli się jeszcze w Gardzinie - opowiada zdenerwowany mieszkaniec i zaznacza, że chce pozostać anonimowy.

Drukuj

"Chorzy umierają w straszliwych męczarniach". Lekarze o pomyłkach grzybiarzy

włącz . Opublikowano w Aktualności

Zbierajmy tylko takie grzyby, które dobrze znamy - apelują lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Przypominają, że zjedzenie niektórych grzybów może skończyć się poważnym zatruciem, a nawet śmiercią.

W opublikowanym we wtorek komunikacie PPOZ wskazuje, że pomyłka przy zbieraniu grzybów może skończyć się tragicznie. "Wystarczy zjeść zaledwie 50 gramów muchomora sromotnikowego, by stracić zdrowie, a nawet życie. Chorzy umierają wiele godzin i to w straszliwych męczarniach" - ostrzegają lekarze. Radzą, by przed wyjściem do lasu zabrać ze sobą atlas grzybów.

Prezes PPOZ Bożena Janicka przypomina, że grzyby wywołują kilka rodzajów zatruć, mogą np. uszkodzić komórki narządów wewnętrznych, a spożycie muchomora sromotnikowego może doprowadzić do skazy krwotocznej i hemolizy krwi. "Takie same objawy występują także po spożyciu muchomora wiosennego i jadowitego (od 8-14 godzin), piestrzenicy kasztanowatej (od 5-8 godzin), czy zasłonka rudego (od 3-14 dni). Niestety, bardzo często spożycie tych grzybów kończy się śmiercią" - wskazuje Janicka.

Drukuj

Gminy zwrócą za przyłącza

włącz . Opublikowano w Aktualności

Każdy obywatel może domagać się zwrotu wniesionej opłaty przyłączeniowej, jeśli zapadł prawomocny wyrok sądowy uznający nieprawidłowość uchwały gminnej - wyjaśniła rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bielik. Jeśli gmina nie zwróci mieszkańcowi kosztów przyłącza, ten może wnieść pozew do sądu.

W piśmie skierowanym do wszystkich prokuratorów regionalnych, zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand poinformował, że organy stanowiące gmin często wprowadzają obowiązek ponoszenia przez mieszkańców opłaty przyłączeniowej. Dotyczy on możliwości podłączenia budynku do gminnych sieci.

Hernand zwrócił się do wszystkich prokuratorów żeby przeanalizowali gminne uchwały pod kątem warunków podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnych. Prokurator podkreślił przy tym, że gminy nie mogą pobierać od mieszkańców opłat za przyłącza.

Eskumed Pierwsza Pomoc & Ratownictwo Medyczne