Zaloguj  \/ 
x
x
Zarejestruj  \/ 
x

AKTUALNOŚCI

W całej Polsce trwa protest nauczycieli. Na skutek tego, że masowo idą na zwolnienia lekarskie wiele placówek oświatowych ma problemy z kadrą. A jak jest w Resku?

Okazuje się, że w Resku problem wysokiej absencji również się pojawił. Takie informacje napływają do naszej redakcji. Jednak dyrektor Zespołu Szkół w Resku podchodzi do sprawy dość spokojnie, jednak nie zaprzecza, że pojawiły się pierwsze zwolnienia lekarskie wśród nauczycieli.

– Zajęcia w poniedziałek normalnie się odbywają. Co prawda mamy niewielką absencję wśród nauczycieli. Na razie nad wszystkim panujemy, na tę chwilę kilku bądź kilkunastu nauczycieli jest na zwolnieniu. Moi dyrektorzy organizują zastępstwa, ale fakt jest taki, że zwolnienia lekarskie napływają. Tak naprawdę to będziemy wiedzieli w poniedziałek jak wygląda sytuacja. Może to być sytuacja rozwojowa i pewnie będziemy otrzymywali kolejne powiadomienia od nauczycieli o zwolnieniach lekarskich - powiedział Dariusz Siemasz, dyrektor Zespołu Szkół w Resku.

W sprawie tej skontaktowaliśmy się również z dyrektor Przedszkola Miejskiego w Resku. Jak się okazało, już dzisiaj grupy przedszkolne są łączone, a w poniedziałek absencja wśród nauczycieli może wynieść nawet 100 procent.

Sztab WOŚP Resko i jego wolontariusze zapraszają mieszkańców Reska i gminy do udziału w akcji ”#MuremZaOwsiakiem”.

20 stycznia 2019, godz. 15.00. Miejsce spotkania: Plac przy Ratuszu w Resku. 200 czerwonych balonów od Studio DAO uniesiemy w górę i zrobimy wspólne zdjęcie, a potem prześlemy do Jurka Owsiaka!!!

List  wolontariusza WOŚP Resko Bartosza Daśko do Jurka Owsiaka.

Siema... z tej strony Bartosz Daśko, mam 17 lat, i jestem wolontariuszem #WOŚP. Jestem po kilkunastu operacjach, niektórych poważnych, aktualnie czekam na kolejną operację serca, w tej operacji wezmą udział sprzęty które zakupiła Pańska orkiestra, dzięki Panu żyję bo gdyby nie Pana siła i determinacja nie było by sprzętu a bez sprzętu nie było by mnie... niestety ale takie są realia... w tamtym roku korzystałem dwa razy z rezonansu zakupionego do szpitalna w centrum zdrowia dziecka w Warszawie zakupionego przez Pana.

W związku z tragicznymi wydarzeniami Resko jak inne miasta w Polsce solidaryzuje się przeciw przemocy oddając hołd zamordowanemu - Prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

Symbolem naszego żalu i smutku jest opuszczenie flag na Urzędzie Miejskim w okresie od dziś do dnia pogrzebu Prezydenta Gdańska. Tym samym dołączamy do wszystkich, którzy nie zgadzają się na wszelkie przejawy przemocy i nienawiści.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Łączymy się w bólu z rodziną, bliskimi i współpracownikami. Składamy ogromne wyrazy współczucia i życzymy sił, które pomogą Państwu znieść ten niewyobrażalny ból. Apelujemy do wszystkich Polaków, by to dramatyczne wydarzenie, które rozegrało się podczas gdańskiego finału WOŚP, skłoniło nas do przemyśleń i zjednoczenia.

 Burmistrz Reska

Arkadiusz Czerwiński

Tak trudnego wyzwania podjęła się grupa uczniów z Zespołu Szkół w Resku: Natalia Kajma, Wiktoria Deberna, Sandra Brodowicz, Kornel Soroczyński, Bartek Wnuczyński, Maciej Pejcz, Szymon Kmieć, Daria Muszler i Maria Strózikowska.

Uczniowie w Klubie Garnizonowym w Szczecinie pod czujnym okiem pana Zenona Lacha-Ceraszyńskiego poety, animatora kultury i członka Związku Literatów Polskich, przygotowywali się w sobotę 11 stycznia do wystawienia spektaklu „Do gwiazd na skrzydłach poezji”. Sztuka osnuta jest na osiemnastu utworach poetyckich. Młodzież otrzymała lekcję dykcji, emisji głosu i wyjątkowej interpretacji.

Można ufać, że wykorzysta tę wiedzę w należyty sposób. W przerwach między zajęciami uczniowie zwiedzili wystawy. Dużym zainteresowaniem cieszyła ekspozycja „Historia szabli i wyposażenia kawalerzysty”, której największą część stanowiły siodła konne z różnych części świata. Ponadto interesująca wypowiedź pana Zbigniewa Jahnza była skarbnicą wiedzy o polskiej kawalerii konnej II Rzeczypospolitej. Niezwykle barwna okazała się wystawa „Sztuka i kultura Bliskiego Wschodu, której zbiory omawiał kapitan ż.w. Józef Gawłowicz. Wszystkie eksponaty były przywiezione z dalekomorskich podróży. Słodki poczęstunek był dopełnieniem atrakcji.

5 października 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

Zgodnie z przepisami 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności z mocy samego prawa. Do właścicieli (dotychczasowych użytkowników wieczystych) objętych przekształceniem z mocy prawa będzie wysłane zaświadczenie o przekształceniu. Na wydanie zaświadczenia Urząd ma 12 miesięcy.

Zaświadczenie będzie przekazywane przez Urząd Miejski do właścicieli oraz do Sądu Rejonowego w Łobzie IV Wydział Ksiąg Wieczystych, Starostwa Powiatowego w Łobzie Wydział Geodezji i Kartografii oraz Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego w Resku.

Zgodnie z nową ustawą przekształcenie będzie odpłatne. Właściciele będą musieli wnosić roczną opłatę za przekształcenie przez 20 lat. Wysokość opłaty będzie równa opłacie rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu przekształcenia. Istnieje możliwość jednorazowej opłaty za przekształcenie po zgłoszeniu na piśmie do Burmistrza takiego zamiaru po otrzymaniu zaświadczenia, o którym mowa powyżej.

Bliższych informacji można zasięgnąć w Urzędzie Miejskim w Resku, ul. Rynek 1 pokój nr 4 lub telefonicznie pod nr 91 39 51 503 wew. 26 w dniach poniedziałek — piątek w godz. 7.15 — 15.15.

Dzisiaj droga do Łabunia Małego była chwilowo nieprzejezdna. Przewróciło się drzewo.

Około godz, 10 na drodze do Łabunia Małego, zastęp OSP Resko usuwał drzewo leżące w poprzek drogi. Niewiele zabrakło, aby korona drzewa zahaczyła o przebiegające tuż obok linie energetyczne.

W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, droga jest już przejezdna.

W niedzielę (13.01) w całej Polsce, również w naszym mieście odbywał się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Resku, z siedzimy sztabu, czyli z Centrum Kultury po godzinie 8:00 na miasto z puszkami wyruszyło 20 wolontariuszy.

Zbierali pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać diagnozy i udzielić pomocy najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje około 50 takich szpitali.

Jak się okazało, mimo nie najlepszej w ostatnich latach w kraju passy Jurka Owsiaka, w zasadzie bojkotu telewizji publicznej i mediów prawicowych finału, po raz kolejny okazało się, że takie zbiórki jednoczą ludzi. W Resku, podobnie jak w innych miastach, padł kolejny rekord: uzbierano dokładnie 19848,82 zł złotych. W  ubiegłym roku zebrano 16734,58 zł, natomiast w 2017 roku była to kwota 19238,52 zł.

W parku pomiędzy ulicami Żeromskiego i Jedności Narodowej w Resku, ktoś sobie urządził miejsce towarzyskich spotkań. Jak sygnalizuje Czytelniczka, odkąd zaczęli się tam pojawiać imprezowicze, jest tam coraz więcej śmieci.

Na pierwszy rzut oka widać zaangażowanie "klubowiczów", są nawet ławeczki. Miejsce wygląda na często odwiedzane. Niby nic w tym złego, ale jak twierdzi Czytelniczka, przebywające tam osoby spożywają alkohol. Jakiś czas temu park był uprzątnięty przez pracowników CIS-u. Niestety imprezowicze pozostawiają po sobie coraz więcej śmieci.

Będąc tam zachowują się wulgarnie. Kiedyś można było tam spokojnie wyjść z psem, teraz to miejsce już nie zachęca do spacerów.

Święta Bożego Narodzenia związane są z wieloma tradycjami, niektóre z nich przejęliśmy od naszych sąsiadów - śpiewanie kolęd, strojenie domów kolorowymi lampkami, a także ubieranie choinki. W większości miast organizowane są jarmarki świąteczne, wzorowane na tych organizowanych przez naszych sąsiadów zza Odry.

Dnia 10 grudnia, liczna grupa uczniów z Zespołu Szkół w Resku wraz z opiekunami p. Izabelą Dudziec, p. Barbarą Margol, p. Martą Garczyńską, oraz p. Anną Miszczyszyn wybrała się do Berlina, aby zobaczyć na własne oczy świąteczny kiermasz. Przez cały czas pobytu towarzyszył nam przewodnik, który ciekawymi informacjami na temat stolicy Niemiec urozmaicał nam podróż.

Nasz pobyt w wielkim mieście można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich było zobaczenie najważniejszych zabytków Berlina. Mieliśmy okazję ujrzeć budynek Reichstagu oraz Katedrę Berlińską. Jednak, jak zawsze, największe wrażenie wywarła na nas Brama Brandenburska. Mogliśmy również z bliska przyjrzeć się zachowanemu do dziś fragmentowi muru berlińskiego, który niegdyś oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Drugim punktem był Wiehnachtsmarkt przy Alexanderplatz. Wywarł on na nas niesamowite wrażenie.