AKTUALNOŚCI

Od kilku dni zachwycamy się urokami zimy, może nawet trochę się za nią stęskniliśmy. Jest to jednak czas, w którym kierowcy mają trudniej niż zwykle. Otrzymujemy coraz więcej sygnałów o fatalnym stanie dróg.

Tymczasem dzisiejszej nocy temperatura spadła nawet do - 10'C i na drogach jest jeszcze więcej zalegającego lodu i śniegu. Oczywiście, można ten problem sprowadzić do bardzo popularnej regułki: "należy dostosować prędkość, do warunków panujących na drodze". Zdecydowana większość kierowców stosuje  się do tej zasady, nie zmienia to jednak faktu, że sytuacja na drogach jest trudna.

Otrzymujemy sygnały od mieszkańców

- Zwracam się z uprzejmą prośbą do Państwa o zajęcie się drogą między Resko a Radowo Małe oraz Resko - Łosośnica. W taką pogodę jest bardzo ślisko na drogach. Droga między Reskiem, a Radowem w ogóle nie jest posypana, tam jest sam lód. Dlatego ja się pytam gdzie są piaskarki?
Czy naprawdę musi dochodzić do wypadków ?! - pyta Czytelniczka.

Gmina Resko będzie świadczyła pomoc osobom, które są zarejestrowane na konkretny termin szczepienia, a nie będą miały możliwości dotarcia do punktu szczepień przeciw COVID-19.

Od dnia 15 stycznia 2021r. do Urzędu Miejskiego w Resku można zadzwonić w sprawie transportu do punktu szczepień przeciw COVID-19 pod numer telefonu: 531 716 259.

Pod wskazany numer telefonu można dzwonić: od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 15:00.

Z tej formy pomocy mogą skorzystać:

  • osoby niepełnosprawne, tj. posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
  • osoby mające obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego od miejsca zamieszkania punktu szczepień.

Resko24.pl/Urząd Miejski w Resku

W dniu grudniu 2020 roku Gmina Resko przekazała do prowadzonych placówek edukacyjnych środki ochrony osobistej, sprzęty oraz środki do utrzymania czystości i dezynfekcji.

Środki zostały zakupione w ramach podpisanej z Województwem Zachodniopomorskim Umowy o powierzenie grantu na realizację projektu grantowego pn. POMORZE ZACHODNIE – BEZPIECZNA EDUKACJA współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach grantu zostały zakupione środki ochrony osobistej, sprzęty oraz środki do utrzymania czystości i dezynfekcji na potrzeby prowadzonych przez Gminę Resko placówek edukacyjnych w kwocie 106 316,53 zł.

Dziś, około godz. 12 zaalarmowano zastępy Straży Pożarnej i skierowano do Domu Pomocy Społecznej w Resku. Jak się okazało na miejscu, to był fałszywy alarm.

- Dokładnie o godz. 12.17 do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Łobzie, wpłynęło zgłoszenie z systemu powiadamiania p.poż z Domu Pomocy Społecznej w Resku.

W miejsce zdarzenia natychmiast skierowano 2 zastępy Straży Pożarnej z OSP Resko. Szybko ustalono że, alarm był fałszywy i nie występowało tam żadne zagrożenie.

Leśnicy z Nadleśnictwa Resko zakończyli operację przy drogach publicznych oraz leśnych miejscach postoju usuwając 1345 drzew niebezpiecznych.

Nadleśnictwo Resko zakończyło akcję usuwania drzew ograniczających widoczność, grożących zawaleniem oraz niebezpiecznie wychylających się z lasu nad lokalne drogi publiczne. Intensywne prace przy drogach odbywały się w ostatnich miesiącach 2020 roku.

Usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu przy drogach wymaga często wstrzymania ruchu oraz chwilowego zajęcia pasa drogowego. Na szczęście kierowcy okazali się wyrozumiali i cierpliwie oczekiwali na możliwość przejazdu.

Tego typu prace to złożone przedsięwzięcie. Listę drzew niebezpiecznych sporządzają leśniczowie z poszczególnych leśnictw. Każdy etap prac jest szczegółowo zaplanowany. Zostają wytypowane osoby odpowiedzialne za organizację i nadzór, kierowanie ruchem oraz oznakowanie w terenie. Instruktaż stanowiskowy szczegółowo określa przepisy BHP, które muszą być zachowane podczas wykonywania ścinki drzew. Wszyscy przebywający na powierzchni ubrani są w kamizelki odblaskowe i kaski ochronne. Ustala się system porozumiewania za pomocą znaków i sygnałów. Prace przy usuwaniu drzew niebezpiecznych zlecane są najczęściej zakładom usług leśnych, które dysponują wykwalifikowanymi pilarzami oraz odpowiednim sprzętem.

Jeżeli jest już Twój etap rejestracji (od 15.01 - osoby powyżej 80. roku życia, od 22.01 - osoby powyżej 70. roku życia), masz 3 możliwości zapisu na szczepienie:

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim. W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

3. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.
Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień .

W imieniu Zuzi oraz jej Rodziców, apelujemy do naszych Czytelników o pomoc! Wielokrotnie już daliście dowód na to, że macie wielkie serca i tym razem liczymy na Wasze wsparcie.

- Witam serdecznie, mam na imię Zuzia i mam dwa latka. Od urodzenia zmagam się ze straszną chorobą, która w bardzo szybkim tempie  zabrała mi  nieodwracalnie siły. Każdego dnia dzielnie walczę z potworem jakim jest SMA1 , czyli rdzeniowy zanik mięśni. Jeśli zechcesz pomóc mi w tej nierównej  walce,  proszę przekaz mi swój 1 %. Dzięki temu mogę więcej!

Ściskam wszystkich, Zuzia :)

***

Aby przekazać 1% podatku dla Zuzi:

należy w formularzu PIT wpisać KRS 0000382243

oraz w rubryce ’Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%’ wpisać “2040 pomoc dla Zuzi Antczak”

Temat na pozór może wydawać się banalny, jednak wystarczy wdepnąć w psią kupę, a potem czyścić z niej buty, aby spojrzeć na niego zupełnie inaczej.

Niejednokrotnie osiedlowe trawniki, „zdobią” paskudne „prezenty”, pozostawione przez beztroskich właścicieli psów. Pies jak pies, swoje zrobić musi i trudno mieć pretensję do zwierzaka, że załatwia naturalne potrzeby. Tym bardziej trudno wymagać, żeby po sobie posprzątał, jednak od właściciela czworonoga wymagać tego jak najbardziej trzeba.

Problem powraca do naszej Redakcji, tym razem otrzymaliśmy sygnał z ul. Długiej i ul. Jedności Narodowej w Resku. Wiadomo jednak, że to temat dyżurny i dotyczy całego miasta. Od lat prowadzone są kampanie edukacyjne na ten temat. Obowiązuje również uchwała nr XVIII/153/20 Rady Miejskiej w Resku z dnia 30 października 2020 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Resko, która obliguje właścicieli psów do sprzątania po nich nieczystości. 

Jest tam jasno napisane:

Rozdział 6.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu
lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów
przeznaczonych do wspólnego użytku.

§ 20. Do obowiązków właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe należy, w szczególności:

(...) d) natychmiastowe usuwanie przez właścicieli zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych itp.; nieczystości te mogą być składowane w komunalnych urządzeniach do zbierania tego typu odpadów; postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników oraz osób niepełnosprawnych, korzystających z psów
opiekunów.

Z wielką radością i dumą informujemy, że reprezentant AP Mewa Resko Marcel Góra wygrał prestiżowy plebiscyt „SPORTOWY TALENT 2020”. O tym, kto zostanie zwycięzcą decydowali sami czytelnicy Głosu Szczecińskiego. Walka o zwycięstwo trwała do ostatniej chwili.

Cieszymy się, że czytelnicy Głosu docenili wyniki sportowe, zaangażowanie i postawę życiową naszego Zawodnika. Marcel jest wszechstronnym sportowcem, ale największe sukcesy odnosi w dwóch dyscyplinach: piłce nożnej oraz tenisie stołowym. Grając z drużyną AP Mewa Resko wygrał niezliczoną ilość turniejów na szczeblu rejonowym, wojewódzkim, a także ogólnopolskim. Zdobył wiele nagród indywidualnych jako najlepszy zawodnik turniejów oraz król strzelców.

Do największych osiągnięć w tenisie stołowym należą: I miejsce w kategorii do lat 12 w Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Prezesa TKKF „BŁYSKAWICA”, I miejsce w I Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym w Tenisie Stołowym Młodziczek i Młodzików, III miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Tenisa Stołowego o Mistrzostwo Kołobrzegu oraz awans do GRAND PRIX Polski w kategorii kadetów i kadetek.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x