W tym roku, już po raz trzeci, postanowiliśmy przybliżyć mieszkańcom Reska oraz przybyłym turystom dawny klimat średniowiecznego święta - Jarmark św. Bartłomieja.

Hasłem tegorocznego spotkania były pszczoły i produkty pszczelarskie. Pomimo przelotnego deszczu, słoneczna pogoda dopisała. Nasi goście mogli spędzić miłe chwile w kawiarence, zakupić pyszne, domowe ciasto i równocześnie obserwować produkcję musujących kul i pachnącego mydła. Dzieci mogły spróbować swoich sił w składaniu papierowych pszczół czy robienia lizaków i cukierków. Warsztaty własnoręcznej produkcji mydła oraz manufaktura słodyczy cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem milusińskich.

Nie zabrakło stoisk wypełnionych domowymi specjałami, wystawcy zaproponowali szeroki asortyment, produktów, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie mogło zabraknąć miodu, o którego zdrowotnych właściwościach chętnie opowiadali państwo Krzywińscy. Można było zaopatrzyć się w produkty pszczelarskie – pyłek pszczeli, mydła i świece. Na gości czekała grupa rekonstrukcyjna „Militarni”, która prezentowała sprzęt wojskowy, kolekcjonerski, zapraszała na pysze pajdy chleba i grillowane oscypki. Wiele osób przejeżdżających w tym dniu, przez Resko zatrzymywało się i uczestniczyło w naszej imprezie, z czego się niezmiernie cieszymy. Nad całością czuwał prowadzący p. Marcin Tylutki, od lat współpracujący z naszym stowarzyszeniem.

 

Punktem kulminacyjnym jarmarku było ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego Lato zamknięte w słoiku. Jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach:

Przetwory owocowe i warzywne:

1 miejsce p. Sylwia Szymańska

2 miejsce p. Bożena Biernat

3 miejsce p. Anna Sołonyna

Wyróżnienia p.Elżbieta Kuc i p.Anna Bartkowiak.

Potrawy z dodatkiem miodu:

1 miejsce p. Małgorzata Jaworska

2 miejsce p. Sylwia Szymańska

3 miejsce p. Bożena Biernat

Gratulujemy zwycięzcom!

Stowarzyszenie „Nasza Pasja” serdecznie dziękuje wszystkim, którzy zaszczycili swoją obecnością Jarmark św. Bartłomieja, widzimy się ponownie już za rok!

Szczególne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów: Urzędu Miejskiego w Resku, Nadleśnictwa Resko, Wodociągów i Kanalizacji, Spółki COR, Banku Spółdzielczego w Gryficach, sklepu „Aga” p. Jana Dudy z Reska, dzięki którym Jarmark stał się atrakcyjnym wydarzeniem w życiu miasta i gminy Resko.

Prezes Stowarzyszenia Nasza Pasja, składa serdeczne podziękowania dla wszystkich członków stowarzyszenia za pracę włożoną w przygotowanie jarmarku.

Anna Szymańska, fot. Kamila Jaworska

Resko24.pl

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x