Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego znajduje się w gestii rządu, ale bez solidarności i mobilizacji sił ze strony samorządów i mieszkańców nie da się skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem koronawirusa. Dlatego Samorząd Województwa od początku wspiera rząd i bierze czynny udział w zapobieganiu i zwalczaniu COVID – 19 – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim powołany został zespół koordynacyjny ds. działań związanych z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego.

Szpitale

 • Na marszałkowskich szpitalach – Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Arkońskiej w Szczecinie oraz Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie spoczywa obecnie pełna odpowiedzialność za wykrywanie przypadków zakażeń koronawirusem i leczenie chorych.

 • Szpital przy ul. Arkońskiej został w poniedziałek (9.03.2020 r.) przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny, który będzie główną jednostką w zakresie walki z koronawirusem w województwie.

 • Marszałek Olgierd Geblewicz spotkał się w poniedziałek (9.03.2020 r.) z pracownikami szpitala przy ul. Arkońskiej. Rozmowy dotyczyły organizacji pracy jednostki w nadzwyczajnych warunkach, na jakie obecnie musi być gotowa.

 • Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego otrzymał dyspozycje, aby pacjentów, u których nie ma podejrzeń o zakażenie koronawirusem, transportować na SOR-y w innych jednostkach.

 

Współpraca z rządem, dosprzętowienie

 • Urząd Marszałkowski na bieżąco współpracuje z rządem w zakresie wsparcia finansowego na zakup sprzętu niezbędnego w obecnej sytuacji.

 • Podczas wtorkowego (10.03.2020 r) posiedzenia Zarządu Województwa podjęta została uchwała o przeznaczeniu 280 tys. zł z budżetu województwa na zakup 34 łóżek i dwóch urządzeń do dezynfekcji dla Arkońskiej.

 • Na mocy umowy zawartej pomiędzy marszałkiem województwa a wojewodą zachodniopomorskim (11.03.2020 r.) do ośmiu jednostek ochrony zdrowia w regionie trafi w sumie 3,8 mln zł. Są to: szpital w Koszalinie, Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne, szpital Zdroje, szpital przy ul. Arkońskiej, Szpital Kliniczny nr 1 w Szczecinie, szpital MSW w Szczecinie, oraz szpital w Kamieniu Pomorskim i Drawskie Centrum Specjalistyczne w Drawsku Pomorskim.

 • Już dziś marszałek Olgierd Geblewicz będzie wnioskował o dalszą pomoc, ponieważ potrzeby są znacznie większe. Szpitale przy ul. Arkońskiej i szpital w Koszalinie zgłaszają konieczność doposażenia pracowników w środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki, kombinezony. O sytuacji informowane jest Centrum Zarządzania Kryzysowego przy wojewodzie.

 • Członek Zarządu Województwa, Stanisław Wziątek uczestniczył w spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. Zapewnił o gotowości do współpracy, wskazał jednak na luki w obecnym systemie walki z koronawirusem, które trzeba zniwelować, aby działania służb były bardziej efektywne.

Diagnostyka na miejscu

 • Szpital przy ul. Arkońskiej zakupił sprzęt niezbędny do diagnostyki i od wczoraj (12.03.2020 r.) badania pacjentów, u których zachodzi podejrzenie zakażenia, będą prowadzone na miejscu. Ważna informacja: testy prowadzone są wyłącznie u pacjentów, co do których decyzję podjął Sanepid, nie ma więc sensu, by mieszkańcy samodzielnie zgłaszali się na badania do szpitala.

 • Obecnie można wykonać blisko 40 testów na dobę. To w pewnym stopniu usprawni proces i skróci czas oczekiwania na wyniki, co w warunkach epidemii ma kluczowe znaczenie. Jednak w opinii marszałka Olgierda Geblewicza liczba badań możliwych do wykonania jest wciąż niewystarczająca w obliczu spodziewanej fali zachorowań. Rozważony zostanie zakup drugiego aparatu i wystąpienie o środki do wojewody, ponieważ dla potrzeb regionu o populacji liczącej 1,7 mln mieszkańców jeden aparat może nie wystarczyć.

Działania w urzędzie

 • Na początku marca zwiększone zostały wydatki na zakup środków czystości, chusteczek do dezynfekcji powierzchni, rękawiczek, maseczek itp.

 • Od wczoraj (12.03.2020 r.) obowiązuje nowe zarządzenie marszałka w sprawie organizacji pracy. Tam, gdzie to nie będzie przeszkadzać w płynnym wykonywaniu obowiązków, urzędnicy będą mogli pracować zdalnie. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy w ostatnim czasie przebywali w rejonach o podwyższonym ryzyku zakażenia się wirusem, a także tych, którzy mają objawy infekcji czy też sprawujących opiekę nad dziećmi. Poza tym wprowadzono zalecenia ograniczenia narad, spotkań, posiedzeń, a nawet – o ile to możliwe – przekładania kontroli na późniejsze terminy. Pracownicy będą też w miarę możliwości rezygnowali z delegacji krajowych i zagranicznych. Także podczas posiedzeń Zarządu Województwa ograniczona zostanie obecność dyrektorów na rzecz kontaktu poprzez wideokonferencje.

Kontakt z urzędem Mieszkańcy województwa, którzy muszą w najbliższym czasie skontaktować się z urzędem marszałkowskim proszeni są, by czynić to za pośrednictwem poczty e-mail lub telefonicznie. Dostęp do wydziałów marszałkowskich zostanie ograniczony.

Instytucje podległe marszałkowi

 • Odpowiednie zalecenia trafiły również do wszystkich jednostek podległych marszałkowi. Marszałkowskie instytucje kultury już w środę odwołały wszelkie imprezy kulturalne, ale także działalność edukacyjną, spotkania w szkołach, wizyty grup zorganizowanych. Szkoły podległe samorządowi województwa odwołały zajęcia, działania edukacyjne zawiesił Sekretariat ds. Młodzieży, Zespół Parków Krajobrazowych, Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie i Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

 • Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie i Zachodniopomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Koszalinie zawieszą przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy.

 • Szczególne zalecenia dotyczące standardów sanitarnych otrzymały jednostki kluczowe dla zapewnienia ciągłości funkcjonowania państwa, odpowiedzialne za tzw. infrastrukturę krytyczną. Są to Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich, Przewozy Regionalne, Port Lotniczy Szczecin Goleniów i Wodociągi Zachodniopomorskie.

 • Wszystkie jednostki zostały zobligowane do raportowania na temat stanu bezpieczeństwa i działań podejmowanych w tym zakresie.

Grupa koordynacyjna w urzędzie W Urzędzie Marszałkowskim powołany został Zespół ds. koordynacji działań dotyczących zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 w obszarze kompetencji samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. Jego pracą kieruje dyrektor generalny sekretarz województwa, Przemysław Włosek. Zadaniem zespołu będzie koordynacja pracy urzędu i podległych mu jednostek w sytuacji kryzysu epidemiologicznego, bieżące raportowanie o sytuacji i potrzebach w tym zakresie.

Resko24.pl/Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x