Portal Resko24.pl - Menu boczne

AKTUALNOŚCI

Studenci z Niemiec w Resku 18Resko jest miastem wyjątkowym, nie tylko ze względu na swoją malowniczość, zrewitalizowane miejsca, ale także historię i ludzi tu mieszkających. Mogli się o tym przekonać goście, którzy 10 września 2021 r. zaszczycili nas swoją obecnością.

Była to grupa 5 studentów z Niemiec, będących obecnie na praktyce w Instytucie Ziem Zachodnich i Północnych w Poznaniu. Planowana wizyta rozpoczęła się od spotkania w Urzędzie Miejskim z Burmistrzem Reska Arkadiuszem Czerwińskim. Młodych ludzi interesował polski system władz samorządowych, a przy tym w jaki sposób organy samorządowe zarządzają w tak małych miejscowościach jakim jest Resko.

Padło wiele pytań, ciekawych odpowiedzi, podsumowując udana dyskusja. Następnie nasi goście zostali oprowadzeni po miejscach, które łączą w sobie narrację polską i niemiecką. Z uwagą słuchali od najstarszej historii do przełomowego roku 1945, trudnego dla ówczesnych mieszkańców tej ziemi i pierwszych osadników w naszym mieście, na koniec podziwiali obecny wizerunek miasta, jaki dokonał się w ostatnich latach.

Zapraszamy mieszkańców na dyżur terenowy pracowników Centrum Usług Społecznych w Resku.

W ramach dyżuru wrześniowego dowiesz się o warunkach przyznania oraz otrzymasz wnioski niezbędne do uzyskania:

- zasiłku pielęgnacyjnego

- specjalnego zasiłku opiekuńczego

- świadczenia pielęgnacyjnego

- pobytu w domu pomocy społecznej

- świadczenia "Dobry Start"

Kontakt do pracowników pełniących dyżury:

  1. Elżbieta Lipkowicz- tel. 537 836 506
  2. Joanna Wójcik- tel. 537 813 308

Dyżury będą odbywały się co miesiąc.

W sobotę, 11 września w Komorowie odbył się festyn sołecki "Kapslowe Tour de Gmina Resko". Była to doskonała okazja, do wspólnej i aktywnej zabawy na świeżym powietrzu.

 "Kapslowe Tour de Gmina Resko" to bardzo ciekawe i oryginalne miejsce, które zostało stworzone przez mieszkańców Komorowa. Jest to pięknie zagospodarowany teren, pomiędzy kościołem, a świetlicą wiejską. Można tam obejrzeć najbardziej charakterystyczne budowle z terenu gminy Resko, czyli kościoły w miniaturowej wersji wykonane przez Waldemara Mertę, rzeźbiarza z Reska. Tuż obok okazałe oczko wodne z małym wodospadem, cały ten teren jest miejscem w którym, aż miło przysiąść. Można też zagrać w kapsle - tak właśnie rozpoczął się dzisiejszy festyn sołecki w Komorowie.

Inicjatorem tych wszystkich pomysłów jest Robert Bodych - Sołtys Komorowa. Jak mogliśmy usłyszeć w krótkiej rozmowie, wcześniej ten teren był przygnębiająco zaniedbany z wyschniętym i zarośniętym zbiornikiem przeciwpożarowym po środku. Oczywiście nie udałoby się tego zrobić, bez wsparcia wielu instytucji oraz mieszkańców Komorowa - dopowiada Robert Bodych.

Po "kapslowej" rywalizacji wyłoniono zwycięzców, najlepszy okazał się Arek Krupka, drugie miejsce zajął Jacek Jankowski, a trzecie Kacper Krohn. Kasia Bicz oraz Martyna Jaworska otrzymały dyplomy za uczestnictwo. W końcu nadszedł czas na festynowe atrakcje, których na pewno nie brakowało. Animacje dla dzieci, wata cukrowa, zjeżdżalnia oraz pokaz ratownictwa w wykonaniu Druhów z OSP Resko. Można było również skosztować pieczonego dzika z kaszą oraz wypić profesjonalnie przyrządzonego drinka, również w wersji bezalkoholowej.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzimy w drugą sobotę września – ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród społeczeństwa.

Wiedza o pierwszej pomocy jest niezbędna i umożliwia ratunek osobom, które odniosły obrażenia w wypadku, lub innej sytuacji nagłej, jeszcze przed przybyciem ratowników. Czasami na pomoc trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt minut. Nie można zmarnować tego czasu!

Wypadek lub inne zdarzenie nagłe, co dalej?

W miejscu, gdzie doszło do jakiegoś zdarzenia, szybko zbiera się grupa gapiów. Często biernie czekają, aż przybędą służby ratownicze.

Ze względu na wczesną edukację w zakresie pierwszej pomocy, młodsze pokolenie ma większą wiedzę i wie jak reagować w sytuacji kiedy trzeba nieść pomoc. Nie obawia się podejść, spytać czy ktoś przypadkiem nie potrzebuje pomocy. Gdy dzwonimy pod numer alarmowy, przede wszystkim trzeba słuchać dyspozytora on wszystko wytłumaczy i poinstruuje. Stosujmy się więc do jego zaleceń. Musimy pamiętać, że za nie udzielenie pierwszej pomocy grożą nam sankcje karne. Kodeks karny jasno określa, że za nie udzielenie pierwszej pomocy grozi nam do 3 lat pozbawienia wolności. Więc nie bójmy się. To nie boli, a uratujemy komuś życie!

We wtorek (7.09.2021) dzielnicowi z Komisariatu Policji w Resku, w trakcie pełnienia służby na terenie gminy Resko, zatrzymali do kontroli kierującego samochodem dostawczym marki VW Crafter. W trakcie wykonywania czynności służbowych jeden z policjantów wyczuł woń alkoholu z ust kierującego.

W związku z powyższym 50 – letniego mieszkańca Reska poddano badaniu na trzeźwość. Okazało się, że mężczyzna kierował samochodem dostawczym w stanie nietrzeźwości wyrażonym wynikiem 1, 22 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Mężczyzna stwierdził, że spożywał alkohol poprzedniego dnia, więc nie miał świadomości, że może być pod wpływem alkoholu, więc wsiadł za kierownicę. Okazało się, że jest on pracownikiem jednej z firm kurierskich i zajmuje się dostarczaniem paczek.

Niezmiennie zapraszamy grupy uczniów do wzięcia udziału w kolejnej XVI edycji konkursu „Zbierając makulaturę chronisz lasy” w bieżącym roku szkolnym.

Ideą konkursu jest pobudzenie aktywności ekologicznej dzieci i młodzieży oraz zapoznanie z problematyką segregacji śmieci i gospodarki odpadami, w trosce o czystość lasów.

Czas trwania konkursu: 1.09.2021 – 23.05.2022. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym regulaminem - do pobrania poniżej.

Powodzenia!

Nadleśnictwo Resko

5 września 2021 r. Starosta Łobeski Renata Kulik oraz Spółdzielnia Socjalna „Tacy-Sami” zorganizowali Piknik Organizacji Pozarządowych w Łobzie, w których udział wzięło około 20 organizacji, w tym sołectwa, koła gospodyń wiejskich.

Jako przedstawiciel stowarzyszenia Projekt Historia miałam szansę pokazać, co w Resku zadziało się wokół historii, a przede wszystkim opowiedzieć o powstającym Muzeum Ziemi Reskiej. Ogromne zainteresowanie wzbudzały eksponaty przekazane przez mieszkańców Ługowiny. Zaprezentowanie szerszej publiczności dotychczasowych inicjatyw podejmowanych we współpracy z młodzieżą z Zespołu Szkół w Resku „Resko, którego nie ma”, czy projekty realizowane z pasjonatami historii i fotografii „Regenwalde dawniej, Resko dziś” pozwoliły upowszechnić ciekawe miejsca i narrację w naszym mieście.

4 - go września 2021r. o godz. 10.30 w porannym słońcu sobotniego poranka w Parku Miejskim w Resku, na Górce Borków wybrzmiały fragmenty „Moralności pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Resku zgłosiła swój udział w X edycji NARODOWEGO CZYTANIA . Publikacja zgłoszenia ukazała się 20 sierpnia 2021 roku na stronie www.prezydent.pl Do współpracy zaproszono grupę licealistów Zespołu Szkół w Resku.

Młodzież przygotowały Panie polonistki - Dorota Rola i Elżbieta Kuc.
Prapremiera „Moralności pani Dulskiej” odbyła się w 1906r. – w Krakowie. Akcja utworu toczy się we Lwowie, na początku XX w. Autorka zawarła w nim problemy rodzinnego miasta, które są do dziś aktualne – ludzką obłudę, kryzys moralności, zakłamanie.

Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.
Wszystko to sprawia, że dramat ten od ponad stu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Dowodem tego są także jego liczne inscenizacje teatralne oraz udane adaptacje telewizyjne i filmowe.

Uczniowie świetnie wczuli się w role, z refleksją podeszli do prezentowanych treści. W tle pobrzmiewały nastrojowe melodie, za które odpowiadał operator dźwięku Bartosz Daśko – uczeń L O.

Dożynki to święto ludowe, które od wieków symbolizowało zakończenie żniw i wszelkich prac polowych. Jak sama nazwa wskazuje, święto jest szczególne ważne dla rolników, bowiem to dzięki ich ciężkiej pracy możemy cieszyć się dobrodziejstwem płodów rolnych.

Dziś formuła święta plonów nieco się zmienia, współczesne dożynki mają zarówno charakter religijny, świecki, jak i ludowy, często połączony z zabawą. Tegoroczne Święto Plonów gminy Resko, odbyło się 4 września w Parku Miejskim. Organizatorem uroczystości było Centrum Kultury w Resku. Ceremonię dożynkową poprzedził barwny korowód, który przeszedł ulicami miasta. O godz. 14 rozpoczęła się msza święta, którą poprowadził proboszcz parafii Resko ks. Marian Kaptur. Po mszy głos zabrał Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska. W słowach, jakie skierował do zgromadzonych były przede wszystkim podziękowania dla rolników, bo to właśnie oni są głównymi producentami żywności. Ich nieoceniona praca jest niezwykle ważna dla nas wszystkich. Dlatego też msza święta odprawiona była w ich intencji. Dożynkową tradycją jest też święcenie wieńców oraz chleba, którym następnie dzielą się wszyscy zgromadzeni.

Tegorocznymi starostami dożynek byli: Olga Opar-Kijak i Andrzej Konieczny, właściciele gospodarstw rolnych. Podczas uroczystości głos zabierali również zaproszeni goście, m.in. Starosta Łobeski Renata Kulik - która również zwracała szczególną uwagę na znaczenie pracy rolników oraz Andrzej Nowak, radny miejski i jednocześnie rolnik z terenu gminy Resko. Wśród gości znaleźli się także radni miejscy, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz sołectw z tereny gminy Resko. Po części powitalnej nadszedł czas na program artystyczny. Jako pierwszy wystąpił zespół "Biesiada Góralska". Zgromadzeni goście mieli okazję posilić się lokalnymi specjałami, przygotowanymi przez przedstawicieli sołectw i stowarzyszeń. Tegoroczne stoiska dożynkowe prezentowały się wyjątkowo pięknie.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x