Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

W marcu br. w Resku były prowadzone badania jakości powietrza. To nie koniec monitorowania stanu atmosfery, ale już są pierwsze wyniki.

Jak wcześniej informowaliśmy, pomiaru stanu powietrza dokonywała firma, która używała do tego drona wyposażonego w odpowiedni sprzęt pomiarowy. Jest to praktyka powszechnie stosowana, w wielu miastach w Polsce. Wyniki nie są zadowalające, 1/3 badanych kominów przekroczyła normy emisji spalin.

- Na około 30 skontrolowanych kominów, dziesięć nie spełniało norm. Otrzymaliśmy raport pomiarowy, z którego wynika, że niemalże w 30% pomiarów zachodzi podejrzenie spalania odpadów, a także mamy do czynienia z bardzo dużym zapyleniem (...). Pyły zawieszone w atmosferze są już zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie danego komina.

Dodatkowo emisja szkodliwych związków chemicznych, zdecydowanie pogarsza jakość powietrza na danym obszarze i priorytetem powinno być dążenie do eliminacji zanieczyszczeń. Obecność pyłu PM 10 i PM 2,5 wynika, po pierwsze z wykorzystania paliwa węgiel, drewno (...). Zanotowane odczyty są związane najprawdopodobniej ze spalaniem wilgotnego drewna, lub lakierowanych odpadów meblowych. Wartości norm formaldehydów są wyższe niż lotnych związków organicznych. Może to być właśnie związane ze spalaniem miału węglowego i ekogroszku kiepskiej jakości oraz odpadów meblowych - poinformował nas Jarosław Strózikowski z Urzędu Miejskiego w Resku.

Właściciele obiektów w których stwierdzono przekroczenie norm, mogą się spodziewać monitów z Urzędu Miejskiego. W jakiej formie będą prowadzone postępowania? Obecnie jest to jeszcze w fazie uzgodnień, zajmuje się tym wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Resku.

To nie koniec badań jakości powietrza w Resku, będą one prowadzone cyklicznie. Kolejne mają być przeprowadzone jesienią. Docelowo będą zbadane wszystkie kominy emitujące spaliny, również na terenie gminy Resko.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x