Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

11listopada ZS Resko 99„Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem” słowa marszałka Józefa Piłsudskiego stały się mottem uroczystego apelu z okazji Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Resku.
Okoliczności Święta towarzyszyły liczne działania, upamiętniające również sylwetkę Patrona Szkoły Podstawowej w Resku – mjr. H. Sucharskiego. Od pierwszych dni listopada w szkole rozbrzmiewały dźwięki hymnu państwowego, hymnu szkoły, oraz pieśni patriotycznych.

W kl. III SP został przeprowadzony konkurs pt.: „Wokół symboli narodowych” (koordynator p. R. Roszyk), odbyły się lekcje z udziałem Sztandaru szkoły (opiekun p. B. Madej). Jak co roku, przypomnieliśmy uczniom postać Patrona SP. Z tej okazji, w każdej klasie pojawiły się gazetki tematyczne, prelekcje na temat Znaku Pamięci, złożenie wiązanki i znicza przy cokole na ul. mjr. H. Sucharskiego (opiekun Małego Samorządu Uczniowskiego p. R. Gajdzis).

Ze specjalną wizytą przybył również prezes Klubu Szkół Westerplatte – p. A. Szatkowski, który opowiadał trzecioklasistom o działaniach wojennych na polskim wybrzeżu, pod dowództwem majora. Odbyły się specjalne lekcje traktujące o symbolach narodowych – godło, flaga, hymn, oraz o okolicznościach powstania Święta Niepodległości, obejmujące różne edukacje, wśród nich: historia, muzyka, j. polski, j. angielski, informatyka, plastyka, edukacja wczesnoszkolna.

Pomysłowość nauczycieli, różnorodność technik, wykorzystanie narzędzi TIK wzbogaciły przekaz, w przystępny, ciekawy, a zarazem skuteczny sposób pomogły dotrzeć do ucznia. Wśród nich warto wymienić: projekty edukacyjne o Polsce, gazetki ścienne, wystawy, prezentacje multimedialne, gry interaktywne i programy edukacyjne (np. Scratch), patriotyczne listy, prace plastyczne – plakaty tematyczne, kartki dla Powstańców, kotyliony, wiersze i piosenki.Bogaty przekaz intersemiotyczny (łączenie słowa, z obrazem i dźwiękiem), z zastosowaniem tutoringu rówieśniczego (np. wizyta młodego miłośnika historii, ucznia kl. IV SP Tomka Czabana, w kl. II SP, opowiadającego o działaniach wojennych na ziemiach polskich w czasie II wojny św.), to wszystko wpłynęło na poszerzenie wiedzy i budowanie świadomości przynależności narodowej wśród uczniów naszej szkoły.

Akademia z okazji Święta Niepodległości odbyła się dn.10 listopada, o godz. 11.00, na hali Zespołu Szkół w Resku, w reżimie sanitarnym. Na sali przebywali tylko zaproszeni goście, Dyrekcja szkoły, sztandary, uczniowie biorący udział w występach, oraz trzecioklasiści z wychowawcami, którzy – zgodnie z tradycją – ślubowali na Sztandar szkoły. Pozostali uczniowie na poziomie kl. I-VIII SP, LO oraz BS, oglądali transmisję w salach lekcyjnych, wraz z nauczycielami, w formie streamu – internetowego przekazu online - w czasie rzeczywistym (pomoc p. P. Bartnickiego, redaktora portalu społecznościowego resko24.pl, współpracującego ze szkołą).

Prowadzący uroczystość uczniowie Maria Strózikowska i Szymon Dusza powitali zaproszonych gości:
Burmistrza Reska – p. Arkadiusza Czerwińskiego, Inspektora ds. Oświaty p. Mariolę Słodkowską, oraz przedstawiciela Rady Rodziców, p. Janusza Najderka.
Wprowadzono sztandary: Kombatantów, Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego, Szkoły Podstawowej im. Mjr. H. Sucharskiego. Odśpiewano cztery zwrotki Hymnu Państwowego.

Tradycją szkoły jest ślubowanie na Sztandar Szkoły, które oficjalnie złożyli przedstawiciele kl. III SP. Tekst przysięgi podyktował Dyrektor szkoły, p. Dariusz Siemasz:
Ślubuję poznawać i szanować symbole państwowe i szkolne.
Ślubuję brać przykład z postaci Patrona naszej szkoły mjr. Henryka Sucharskiego.
Ślubuję dbać o dobre imię klasy i szkoły, a także godnie ją reprezentować.

Następnie uczeń LO – Oskar Kęsy, który wcielił się w rolę Józefa Piłsudskiego, opowiedział historię marszałka. Utwór „My pierwsza brygada”, nazwany przez twórcę Legionów Polskich „najdumniejszą pieśnią, jaka kiedykolwiek Polska stworzyła”, zaśpiewały utalentowane uczennice kl. VIIa Lena Znajewska i Wiktoria Bus, z towarzyszącym chórkiem chłopców. Podczas apelu, na telebimie wyświetlony został filmik - wypowiedzi uczniów kl. I-VIII SP, oraz starszych, na temat: „Czym jest dla Ciebie wolność?”. Dopełnieniem pojęcia „wolność”, w uczniowskim rozumieniu, była deklamacja wiersza o tym samym tytule, w wykonaniu Nikoli Babij z kl. Vb. W montażu słowno – muzycznym pojawiły się również wokalne interpretacje niepodległościowych haseł, z udziałem „szkolnych perełek”: Laury Znamierowskiej, Mai Pawłowskiej, Aleksandry Adamowicz, Leny Kmieć. O Ojczyźnie refleksyjnie opowiedział Aleksander Sobczak z kl. Va, a podsumowaniem były nagrania z wywiadu przeprowadzonego wśród uczniów Zespołu Szkół pt.: „Czym dla Was jest Ojczyzna? Co to słowo dla Was oznacza?”.

O rozumieniu Święta Niepodległości dobitnie powiedział Burmistrz Reska p. A. Czerwiński, oraz Dyrektor szkoły – p. Dariusz Siemasz. Panowie przekonywali, jak ważne jest w dzisiejszych czasach pielęgnowanie tradycji, pamięci o tych, którzy przelali krew – dla Niepodległej.

„ Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości, ani prawa do przyszłości” (J. Piłsudski)
Na zakończenie, uczniowie kl. III SP odśpiewali radosną pieśń o wymownym tytule: „Jesteśmy Polką i Polakiem”, w roli głównej wystąpili Hanna Janowska i Fabio Mętel.
Nad prawidłowym przebiegiem apelu czuwała nauczycielka historii p. Ewa Kurzyk – koordynator uroczystości niepodległościowych w Zespole Szkół w Resku.

Śpiewających trzecioklasistów przygotowały wychowawczynie klas III SP – panie: Ewa Kwiatanowska, Gabriela Łachmanowicz, Renata Gajdzis. Za dekorację sali, oraz wystawę pt.: „Ojcowie Niepodległości” odpowiedzialna była p. Anna Miszczyszyn. Do organizacji apelu włączyły się polonistki – panie: Joanna Knap i Anna Bartkowiak – przejęły opiekę nad recytującymi wiersze uczniami. Nagłośnieniem i montażem filmików zajął się uczeń kl. III LO Oliwier Junik.

Nasi uczniowie mieli swój udział także w uroczystych obchodach na Rynku Miejskim w Resku – 11 listopada. Sztandary szkoły pojawiły się na mszy świętej, po której odbył się przemarsz do ratusza. Z udziałem mieszkańców odśpiewano hymn państwowy. W ramach współpracy z Centrum Kultury w Resku, utalentowani muzycznie uczniowie z Zespołu Szkół zaprezentowali się w refleksyjnych pieśniach patriotycznych (opiekun p. J. Gajdzis).

Justyna Walczykiewcz

Fotorelacja Zespołu Szkół w Resku:

Relacje filmowe:

 

Resko24.pl, tekst i zdjecia: Zespół Szkół w Resku

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x