Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

                Dnia 24 czerwca 2022 roku zadzwonił ostatni dzwonek – czujemy wakacje! Rozpoczęliśmy tradycyjnie mszą świętą w Sanktuarium Maryjnym, w obecności sztandarów – Szkoły Podstawowej i LO. Po „strawie duchowej” przyszedł czas na upragnione – rozdanie świadectw.

O godzinie 9.00 na boisku Orlik budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Wojska Polskiego 71 żegnały się kl. I-III SP, o godz. 10.00 natomiast kl. IV-VII SP i I-III LO oraz I-II BS – na hali budynku Zespołu Szkół w Resku, przy ul Prusa 2. Zanim jednak o tym powiem, nie sposób wspomnieć o bohaterach poprzedniego dnia – naszych absolwentach.

W czwartek, 23 czerwca b.r. swój wielki dzień mieli ósmoklasiści oraz uczniowie kl. III BS.
O godz. 11.00 na hali Zespołu Szkół w Resku zgromadzili się - odświętnie ubrani w togi -uczniowie, rodzice, Grono Pedagogiczne, oraz zaproszeni goście: Burmistrz Reska, p. Arkadiusz Czerwiński, Inspektor ds. Oświaty i Ochrony Zdrowia Gminy Resko, p. Mariola Słodkowska, Przewodnicząca Rady Rodziców, p. Katarzyna Pesta-Kędzierska, Proboszcz parafii Resko, ks. Marian Kaptur. Wychowawcami poszczególnych klas w minionym okresie byli:
kl. III a i III g Branżowej Szkoły I stopnia – p. Paulina Minko;
kl. VIII a Szkoły Podstawowej – p. Elżbieta Kuc
kl. VIII b Szkoły Podstawowej – p. Marta Garczyńska
kl. VIII c Szkoły Podstawowej – p. Ada Korzonek-Buczma.

Na salę wkroczył poczet sztandarowy, odśpiewano hymn państwowy. Następnie chorążowie i asysta przekazali zaszczytne piastowanie dotychczasowego stanowiska młodszym kolegom z kl. VII SP – uczniom z najwyższymi wynikami w nauce.
Uroczystość zainaugurował Dyrektor szkoły, p. Dariusz Siemasz. Pogratulował uczniom z najwyższymi wynikami w nauce, oraz rodzicom, którym oficjalnie wręczone zostały listy pochwalne.
Burmistrz Reska, p. Arkadiusz Czerwiński nagrodą specjalną uhonorował finalistów konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, w roku szk. 2021/2022. Są to:
Witold Ilgiewicz Fernandez – finalista konkursu z j. angielskiego i biologii
Julia Jaworska – finalistka konkursu z j. polskiego i j. angielskiego.
Pan Burmistrz ufundował również nagrody uczniom, którzy osiągnęli sukcesy sportowe w roku szk. 2021/2022. W finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Indywidualnej Lekkoatletyce wyróżnili się:
Lena Mętel – I mce w pchnięciu kulą;
Maja Perka – I mce w sztafecie 4x100m, oraz IV mce w biegu na 100m;
Maria Habrych – I mce sztafecie 4x100m, oraz III mce w skoku w dal;
Nadia Sałapata – I mce w sztafecie 4x100m;
Jędrzej Pluciński – V mce w rzucie oszczepem;
Jakub Podemski – VI mce w skoku w dal.

W finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Lidze Lekkoatletycznej dziewcząt III mce zajęły: Nadia Sałapata, Maja Perka, Maria Habrych, Julia Grabowska, Lena Mętel, Antonina Jaworska, Weronika Kąkol.

W finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Lidze Lekkoatletycznej chłopców IV mce zajęli: Marcel Góra, Szymon Najderek, Jędrzej Pluciński, Jakub Podemski, Kornel Czura, Witold Ilgiewicz Fernandez i Arkadiusz Stępień.

W finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej IV mce wywalczyli: Marcel Góra, Szymon Najderek i Jędrzej Pluciński.

W finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej na IX pozycji uplasowali się: Marcel Góra, Szymon Najderek, Jędrzej Pluciński, Mateusz Gucwa, Witold Ilgiewicz Fernandez i Kornel Czura.

Do finału Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych zakwalifikowały się: Maria Habrych, Nadia Sałapata i Maja Perka.
Nagrodę specjalną Burmistrza Reska otrzymał Jakub Wójtowicz z kl. III BS I stopnia, za wzorową postawę w trakcie realizacji praktycznej nauki zawodu.

Ważnym akcentem było wyróżnienie ośmiorga uczniów, którzy wpisali się do Złotej Księgi Absolwentów - uzyskali średnią ocen ze wszystkich przedmiotów 4,80 i wyższą, oraz wzorowe zachowanie. Księga została zaprezentowana wszystkim obecnym na apelu.

Swoje nagrody otrzymali również stypendyści – zarówno za wyniki w nauce, jak i za udział w zawodach. Warto wspomnieć o absolwentach kl. III BS – Michale Wachniku i Michale Stawinodze, którzy zasłużyli się w sporcie. Ważnym akcentem było wyróżnienie ucznia kl. VIIIc - Cezarego Cytowicza, który przez 8 lat nauki nie opuścił ani jednego dnia w szkole. Otrzymał specjalną nagrodę.

Dwoje ósmoklasistów aktywnie udzielało się w pracy wolontariatu, współpracując z Centrum Usług Społecznych w Resku - Julia Grabowska i Jędrzej Pluciński – zostali docenieni przez ogół Społeczności Uczniowskiej.
Nadszedł najbardziej oczekiwany moment – rozdanie świadectw ukończenia szkoły przez wychowawców, oraz wręczenie upominków przez młodszych kolegów i koleżanki z kl. VII SP.

Absolwenci również mieli coś specjalnego ze swojej strony – montaż słowno – muzyczny, w którym złożyli podziękowania nauczycielom i rodzicom. Miłą niespodzianką był krótki występ przedstawicieli III BS, którzy na wesoło oddali to, co najcenniejsze – wdzięczność nauczycielom, m. in. wychowawczyni – p. Paulinie Minko, polonistce - p. Elżbiecie Kuc, oraz katechecie p. Henrykowi Saletrze.

Na hasło: „Birety w górę!” wszyscy absolwenci kl. VIII SP w radosnym geście podrzucili swoje nakrycia głowy – specjalnie przygotowane na uroczystość pożegnalną. Warto przytoczyć słowa absolwentki kl. VIII SP – Julii Jaworskiej, która refleksyjnie, z nutką nostalgii opisuje zmagania, jakie towarzyszyły jej kolegom i koleżankom – w trakcie roku szkolnego – poczytajcie: „Przez osiem ostatnich lat chodziliśmy do szkoły podstawowej, z tymi samymi znajomymi, ucząc się w tych samych klasach. Mimo to, co niektórych może zdziwić, ten czas upłynął bardzo szybko. Szkoła to nie tylko ciągła nauka. Jeździliśmy na wycieczki, organizowaliśmy imprezy klasowe i przygotowywaliśmy poczęstunki.

Wydarzenie, które zapamiętam na długo to nocowanie w szkole, na którym m. in. graliśmy w gry planszowe lub billarda bez „zmrużenia oka”. Jestem przekonana, że większość z nas miło wspomina szkołę podstawową: tu doroślejemy, tu kształtujemy nasze charaktery, tu także rodzą się nowe pasje oraz przyjaźnie. Lekcje zdalne udowodniły, jak bardzo brakuje nam kontaktu z ludźmi, doceniliśmy fakt, że nauka stacjonarna jest bardziej efektywna.
I tak nadszedł styczeń 2022.

Skończyły się ferie zimowe, które dały początek ciężkiej nauce. Przez ostatnie miesiące każdy z nas przygotowywał się do egzaminów ósmoklasisty. Po tych pracowitych dniach odczuliśmy ulgę - najcięższe już za nami. Jeśli mogę coś doradzić przyszłym ósmoklasistom, to przede wszystkim nie stresujcie się! Trzeba się oczywiście uczyć, ale potrzebna jest znajomość własnych możliwości – wiara we własne siły. Warto pamiętać, że egzamin ósmoklasisty nie wpłynie negatywnie na Waszą przyszłość. Jakie są nasze oczekiwania wobec szkoły średniej? Chcielibyśmy te lata wspominać równie dobrze, jak te w szkole podstawowej. Sądzę, że najważniejsze jest skupienie na przedmiotach maturalnych, oraz obranie sobie konkretnego celu i w tym kierunku dążyć. Właściwe ukierunkowanie na przyszłość wróży sukces. Na pewno będzie nam brakowało starych przyjaciół, lecz kontakt możemy utrzymywać poza szkołą. Czas rozpocząć nowy rozdział w życiu i przeżyć kolejną przygodę, którą już widać na horyzoncie.”

W piątek, 24 czerwca 2022r. swój dzień mieli uczniowie kl. I-III SP. Dyrektor szkoły, p. Dariusz Siemasz, w wesołym okrzyku najmłodszych uczniów usłyszał radość z nadchodzących wakacji. Pogoda dopisała, więc dobry nastrój udzielił się zarówno dzieciom, jak i rodzicom i nauczycielom, zwłaszcza w piosence – w wykonaniu trzecioklasistów. Ważnym akcentem było wystąpienie Mikołaja Piórkowskiego z kl. 3b, który odebrał dyplom za 100-procentową frekwencję.

Gratulacje złożyła pani wicedyrektor Violetta Dynarska-Adamowicz.

W hali Zespołu Szkół w Resku także było radośnie i uroczyście. Oficjalnie, w obecności uczniów, rodziców i zaproszonych gości, przy dźwiękach hymnu państwowego wkroczyły sztandary szkół – Szkoły Podstawowej i LO. Pan Dyrektor powitał zebranych. Pan Burmistrz wręczył nagrody za udział w zawodach sportowych. Wszyscy wyróżnieni uczniowie – ze średnią ocen 4, 75 i powyżej, oraz bardzo dobrym i wzorowym zachowaniem, wystąpili na forum, a wychowawcy z panem Dyrektorem wręczali świadectwa z „czerwonym paskiem” i gratulowali najlepszym.

Warto wspomnieć o tych, którzy w ciągu roku szkolnego wzorowo realizowali obowiązek szkolny - otrzymali 100-procentową frekwencję. Są to: Sebastian Król z kl .4b, Maja Marczak z kl. 5a, Martyna Perka z kl. 7d, oraz Natalia Janicka z kl. I LO – zostali wyróżnieni.

Na apelu również doceniono pracę uczniów, którzy aktywnie pracowali - w działającym od tego roku Szkolnym Kole Filmowym. Wymienieni zostali: Oliwier Junik, Jakub Ślązak, Szymon Dusza, Ada Ostrowska, Zuzanna Opar, Amelia Oświęcimska. Należy podkreślić, że nasi absolwenci kl. VIII SP także mieli swój udział. Są to: Wiktor Krupka, Leon Jaworski, Filip Czura i Witold Fernandez Ilgiewicz.

Doceniono pracę uczniów, którzy wzięli udział w „Spotkaniu Integracyjnym” 75-lecia Domu Pomocy Społecznej w Resku. Przedstawiciele DPS-u, wraz z opiekunem, byli obecni na apelu. Podziękowania otrzymali: Filip Szcześniak, Wiktoria Dworakowska, Pola Olbrich, Paula Imianowska, Maja Bąk, Maria Nerka, Natalia Maćkowiak, Weronika Rejniak, Julia Kuna, Bartosz Jędrzejczak, Maja Cyunel, Szymon Wasilewski i Adam Gojlik.

Najaktywniejszymi wolontariuszami w tym roku okazali się następujący uczniowie: Zuzanna Opar, Ada Ostrowska, Maria Strózikowska, Daria Muszler, Magdalena Ostrowska, Natalia Kajma, Julia Majkowska, Oliwia Opara, Oliwier Junik, Szymon Wasilewski, Karol Mętel, Oskar Kęsy, Szymon Dusza, Natalia Janicka, Oliwia Jóźwiak, Julia Kusiewicz, Oliwia Jagodzińska. Specjalne podziękowania złożyła przedstawicielka Centrum Usług Społecznych, obecna na sali – p. Iwona Lewandowska.

Ponadto, głos zabrali także przewodnicząca Rady Rodziców – p. Katarzyna Pesta-Kędzierska, oraz ks. Proboszcz Marian Kaptur – życzyli wszystkim wesołych wakacji. Radosną piosenką pożegnała zebranych Aleksandra Adamowicz.
Miłym akcentem na zakończenie apelu było oficjalne pożegnanie pań, które - po wielu latach pracy - zdecydowały się odejść na zasłużoną emeryturę. Podziękowania i wiązanki kwiatów złożył paniom: Bożenie Meger, Elżbiecie Kuc i Lidii Knieć Dyrektor – p. Dariusz Siemasz.

Za prawidłowy przebieg uroczystości związanych z zakończeniem roku szkolnego - w poszczególnych etapach edukacji - odpowiedzialne były panie: Renata Gajdzis, Gabriela Łachmanowicz i Ewa Kwiatanowska (kl. I-III SP), Joanna Murat i Elżbieta Kuc (kl. VIII SP i III BS), Dorota Rola (kl. IV-VII SP, I-III LO, I-II BS), oraz zespół nauczycieli wychowania fizycznego.
Radosnego i bezpiecznego wypoczynku! Słonecznych wakacji! Wracajcie cali i zdrowi!

tekst i zdjęcia: Justyna Walczykiewicz

Resko24.pl/ZS Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x