5 marca w Kielcach zainaugurowano ogólnopolską kampanię „Stop Pożarom Traw”, której partnerem są Lasy Państwowe. Tegoroczna zima, charakteryzująca się niskimi opadami, w połączeniu z prognozowanymi wysokimi temperaturami i porywistym wiatrem, stwarza ogromne zagrożenie pożarowe. Niestety, w Polsce wciąż powszechne jest wypalanie traw i nieużytków, co dodatkowo potęguje ryzyko.
W 2024 roku strażacy interweniowali już 21 648 razy w związku z pożarami traw i nieużytków rolnych. Te tragiczne zdarzenia doprowadziły do śmierci pięciu osób, a 36 zostało rannych.
Kampania „Stop Pożarom Traw”, realizowana wspólnie przez Państwową Straż Pożarną, Lasy Państwowe, Policję oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ma na celu edukację społeczeństwa i zniechęcenie do wypalania nieużytków.
Okres przełomu zimy i wiosny to czas, gdy liczba pożarów łąk i nieużytków gwałtownie wzrasta. Wiele osób, kierując się błędnym przekonaniem o użyźnianiu gleby, decyduje się na wypalanie traw. Ten mit, przekazywany z pokolenia na pokolenie, prowadzi do nieodwracalnych szkód w środowisku naturalnym. W wyniku wypalania gleba ulega wyjałowieniu, giną zwierzęta, zaburzony zostaje naturalny rozkład resztek roślinnych i asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery uwalniają się toksyczne związki chemiczne, szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Wypalanie traw jest również częstą przyczyną rozprzestrzeniania się ognia na tereny leśne.
Podczas briefingu prasowego w rezerwacie przyrody Wietrznia w Kielcach przedstawiciele służb zaapelowali o zaprzestanie tej niebezpiecznej praktyki. Kampania, która potrwa do 30 kwietnia, ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że wypalanie traw jest nie tylko szkodliwe, ale także nielegalne.
„Bardzo często wypalanie nieużytków, z którym będziemy mieli do czynienia, które już się zaczęło, będzie powodowało, że ten ogień będzie wchodził do lasów. Dla nas ogień jest ogniem. Będziemy go gasić bez względu na to czy palą się nieużytki, czy palą się lasy prywatne, czy palą się lasy państwowe” – podkreślił Roman Wróblewski, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu.
Lasy Państwowe intensyfikują działania w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W każdym nadleśnictwie uruchomione zostaną Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne. Do dyspozycji będą samoloty i śmigłowce gaśnicze.
„Będziemy cały czas pod telefonami, nie tylko w dni pracy ale i w weekendy. Będziemy sprawdzać każdy dym i będziemy bardzo szybko reagować” – zapewnił Roman Wróblewski, dodając: „Każdy kto podpala nieużytki czy trawy, obojętnie co, to jest to wielokrotny, seryjny morderca. Oprócz tego, że jest niezgodne z prawem, że to niszczy nam zdrowie, życie, pochłania olbrzymie koszty, jest po prostu skrajną głupotą. I o tym musimy pamiętać”.
Cele kampanii „Stop Pożarom Traw”:
- Zwiększenie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z wypalaniem traw.
- Edukacja dzieci i młodzieży w zakresie ochrony środowiska.
- Współpraca ze strażą pożarną i lokalnymi społecznościami w celu minimalizacji skutków pożarów.
Jak zapobiegać pożarom traw:
- Zaniechać wypalania traw i nieużytków.
- Kompostować odpady roślinne lub oddawać je do punktów selektywnej zbiórki.
- Edukować innych na temat szkodliwości wypalania.
Resko24.pl/Nadleśnictwo Resko