Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Zachodniopomorscy uczniowie wyruszyli w kulinarną podróż po rodzinnych smakach, tradycjach i przepisach. Trwa II edycja konkursu „Poszukiwacze Smaków” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Propozycje przepisów można zgłaszać do 16 lutego 2015 r.

Zadaniem młodych poszukiwaczy smaków jest zaprezentowanie – poprzez wyszukanie w rodzinnych pamiątkach i dokumentach, fotografiach lub na podstawie rozmów – tradycyjnych przepisów. Jeden z punktów konkursu przewiduje także zrobienie zdjęcia wybranemu produktowi lub potrawie. Ten element kulinarnej zabawy ma zachęcić uczestników do wspólnego, rodzinnego gotowania.

 

– Konkurs „Poszukiwacze Smaków” pokazuje kulinarne odrębności Pomorza Zachodniego. Zachęca dzieci i młodzież do pielęgnowania rodzinnych więzi i tradycji – mówi wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa. ¬¬– Ważnym celem konkursu jest również wyłonienie produktów lub potraw, które mogą reprezentować Pomorze Zachodnie na Liście Produktów Tradycyjnych, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – dodaje wicemarszałek Rzepa.

Warto podkreślić, że zgłoszony do pierwszej edycji przepis na pasztet z gęsi został doceniony wpisem na ministerialnej liście. W konkursie „Poszukiwacze Smaków” brane są pod uwagę przepisy, znane w rodzinie uczestnika od co najmniej dwóch pokoleń. Na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się 29 produktów z województwa zachodniopomorskiego. Do  pierwszej edycji „Poszukiwaczy Samków” zgłoszono 39 kulinarnych propozycji.

Wybrane przez uczestników konkursu produkty lub potrawy wraz ze sposobem ich przyrządzania można zgłaszać do 16 lutego 2015 r. Zgłoszenia przyjmuje Wydział Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego. Następnie z nadesłanych prac komisja konkursowa wybierze autorów zwycięskich przepisów. Uczestnicy tej smakowitej zabawy będą oceniani w trzech kategoriach wiekowych – szkoła podstawowa, szkoła gimnazjalna, szkoła ponadgimnazjalna. Zwycięzców konkursu poznamy do 30 kwietnia 2015 r. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe.  Do konkursu nie można zgłaszać produktów, które już znalazły się na Liście Produktów Tradycyjnych. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem: http://www.wrir.wzp.pl/aktualnosci/ii-edycja-konkursu-poszukiwacze-smakow

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x