Pin It

Kiedyś przepięknie położona XIX wieczna rezydencja, później zakład poprawczy. Teraz to kolejny obiekt który w zastraszającym tempie chyli się ku upadkowi. Czy ten przepiękny obiekt w niedługim czasie zniknie bezpowrotnie? Eksploracji pałacu w Iglicach dokonali pasjonaci prowadzący blog " Zapomniane w zachodniopomorskim".

Postanowiliśmy odświeżyć temat, już niedługo wybieramy się właśnie w to miejsce. Jednocześnie zwracamy się z apelem do osób które są w posiadaniu materiałów z okresu w którym działał zakład poprawczy, lub z wcześniejszych lat. Mogą to być zdjęcia lub inne pamiątki związane z tym miejscem.

Neobarokowy Pałac

Neobarokowy pałac wzniesiony w połowie XIX w., a rozbudowany na początku XX wieku. Murowana budowla z fragmentami ścian ryglowych, założona na planie L, dwukondygnacyjna bryła rozczłonkowana ryzalitami, wieżami. Do rezydencji przylegają zabudowania gospodarcze z tej samej epoki. Otoczona jest 150-letnim parkiem angielskim o pow. 6,27 ha z czytelnym układem dróg i ścieżek. Powierzchnia użytkowa wynosi 3180 m kw., a łączna kubatura obiektu ma 36000 m. sześć.

Zakład Poprawczy

Do początku lat 80-tych w pałacu mieścił się Zakład Poprawczy. Po kilku latach od jego likwidacji decyzją wojewody zachodniopomorskiego została wydana decyzja komunalizacyjna. Dwa lata później obiekt zakupił prywatny przedsiębiorca. Od tamtego czasu pałac kilkakrotnie zmieniał właściciela. Choć jest niezwykle atrakcyjny i mógłby stać się w przyszłości prestiżową wizytówką Polski, z wysokiej klasy centrum konferencyjnym wraz z lądowiskiem dla helikopterów, bo takie miejsce, jak zapewnia właściciel na swojej stronie, już istnieje w planach, to póki co kolejni właściciele nie radzą sobie z tym zadaniem. Barierą uniemożliwiającą przywrócenie świetności pałacu są po pierwsze bardzo wysokie koszty - opiewające zdaniem właściciela aż na 4 mln euro, po drugie - obostrzenia konserwatora zabytków.

W 2009 roku sprawą pałacu w Iglicach zainteresował się również "Głos Szczeciński". Tak w tamtym czasie mieszkańcy Iglic relacjonowali sytuację zespołu pałacowego

- W latach sześćdziesiątych był tu zakład poprawczy dla chłopców - wspomina Anna Sołonyna, sołtys Iglic. - Mnóstwo ludzi z okolicy znalazło w nim pracę. Wieś tętniła życiem. Siedemnaście lat temu, instytucję zlikwidowano, a zabytkowa budowla trafiła w prywatne ręce. Wtedy też pojawiły się pierwsze kłopoty. Kolejni właściciele, choć zapowiadali szumne inwestycje, robili niewiele. W 2000 roku burmistrz Reska zwrócił się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o wyegzekwowanie od ówczesnego właściciela obowiązku zabezpieczenia budowli. W 2002 roku, niszczejący pałac doczekał się remontu dachu i wymiany rynien. 

Jak opisują w swojej relacji z 2015 roku, autorzy bloga "Zapomniane w zachodniopomorskim" są zachwyceni tym miejscem. Poniżej fragmenty ich relacji:

 "Od pani „świetliczanki” dowiedziałam się, że obecnie pałacem opiekuje się niejaka pani Zosia i właśnie od tej pani Zosi dostaliśmy pozwolenie na zwiedzenie budynku. Kiedy trafiliśmy na miejsce dziurą w bramie dostaliśmy się na teren pałacu. Byłam zdumiona tym, co zobaczyłam na miejscu. Teren, którym był otoczony budynek, robił niesamowite wrażenie. 150-letni park w stylu angielskim pokryty był zielenią, wznosiły się tam niestety już zniszczone filary, które nadawały temu miejscu jeszcze większej głębi i tajemnicy. Jak tam musiało być kiedyś pięknie…

Do wnętrza budynku nie trudno nam było się dostać, ponieważ wszędzie były pootwierane okna. Postanowiliśmy na Waszą prośbę nagrać filmik z naszej wyprawy. Chodziliśmy więc tym razem nie tylko z aparatem ale też z kamerą i podziwialiśmy jego uroki. A było co podziwiać. Niestety napotkaliśmy przeszkodę, która uniemożliwiła nam zwiedzanie wszystkich pomieszczeń i pięter. Otóż na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że pałac jest w całkiem niezłym stanie. Tak również myśleliśmy my. Wchodząc do jednego z pomieszczeń ukazała nam się wielka dziura w podłodze. Wszystko było pozarywane i w bardzo opłakanym stanie. Dotarło do nas, że mogliśmy znaleźć się w poważnym niebezpieczeństwie, gdy tak bez jakichkolwiek podejrzeń wręcz biegaliśmy z góry na dół. 
Najbardziej urzekła mnie piwnica, w której znajdowała się kuchnia, kotłownia i prysznice. Wygląd jak z prawdziwego horroru. Zachował się piec i wielka westfalka i aż w głowie się to nie mieści, że pobliscy złomiarze nie wyciągnęli na plecach takich cudeniek. Po obejrzeniu całego budynku stwierdziliśmy, że ta wyprawa była naprawdę strzałem w dziesiątkę.(...)

Od jednej z mieszkanek udało mi się wyciągnąć informacje, że „niby to kupił, ale po nim ani widu ani słychu”. Czy i on czeka aż wszystko się rozpadnie? To miałoby sens, bo nie będzie nad nim wisiał konserwator zabytków a jak cała reszta runie ziemia będzie bardzo dobrym miejscem do wybudowania np. hotelu. Bo przecież ten nie jest w jego guście…"

Poniżej fotorelacja z 2015 roku, zdjęcia pochodzą z profilu https://www.facebook.com/zapomniane.w.zachodniopomorskim:

Pozostałe zdjęcia:

Film który powstał podczas eksploracji pałacu w Iglicach:

Film który zrealizował Tomasz Łomakin:

Autorom bloga "Zapomniane w zachodniopomorskim" dziękujemy za udostępnienie materiałów na potrzeby naszego artykułu. 

http://zapomnianewzachodniopomorskim.blogspot.com/

https://www.facebook.com/zapomniane.w.zachodniopomorskim/

Resko24.pl/ Powiatlobeski.pl/ Gs24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Nowa
+7 # Nowa 2016-06-16 19:49
Piękne miejsce. Aż żal- tak niszczeje..
Zgłoś administratorowi
Wolciech
-6 # Wolciech 2018-02-27 21:43
Byłem
Tam 6
Zgłoś administratorowi
Dopierdator
+3 # Dopierdator 2018-02-28 12:47
Zrobi się identycznie tak samo jak z pałacem w Starej Dobrzycy, żal ..... :cry:
Zgłoś administratorowi
Wojciech
0 # Wojciech 2018-03-15 18:48
Przez ponad
rok
Zgłoś administratorowi
Radek
+1 # Radek 2021-01-22 14:17
Witam potrzebuje kontakt do pani Zosi chce z ekipą pozwiedzać to miejsce ale na legalu
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x