Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Z powodu niskich temperatur w maju i w kwietniu, szczyt rozwoju komarów w tym roku przesunął się o kilka tygodni. Na przełomie czerwca i lipca wykluje się z jaj najwięcej komarzych pokoleń – uważa dr Jarosław Pacoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Ekspert przypominał, że rozwój od jaja do dorosłego owada twa u komara od 2 do 6 tygodni. Ów rozwój jest przy tym związany z wodą stojącą i uzależniony od temperatury otoczenia. Dlatego w ciepłe i wilgotne lata jest więcej komarów, a chłodna i bezdeszczowa pogoda hamuje ich rozwój.

 

W Polsce występuje ok. 50 gatunków i odmian komarów, z których najczęściej spotykane są komar widliszek, komar brzęczący i komar leśny – doskwierz. Krwią odżywiają się tylko samice, samce zaś sokami roślinnymi.

Komary zaczynają atakować przed zmierzchem, aktywność utrzymuje się do godz. 21-22, rano budzą się ok. 5-6 i atakują przed południem. W wilgotne i pochmurne dni mogą być aktywne przez cały dzień. Nie znoszą silnego słońca i suchego powietrza.

Średnia życie komara w lecie to 2-3 miesiące. Zapłodnione samice mogą zimować np. w jaskiniach lub piwnicach i wtedy żyją do 8 miesięcy, a na wiosnę składają jaja.

Resko24.pl/kurier/PAP

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

SKUTER  rower
0 # SKUTER rower 2017-06-19 19:07
Kiepski specjalista się wypowiada. Z moich obserwacji wynika że komary są aktywne cały dzień. Mniejsza aktywność nie jest zależna od pory dnia a raczej wilgotności powietrza.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x