Pin It

Miękki, puchaty lub z łatką, niezastąpiony przy zasypianiu – Pluszowy Miś - jedna z najbardziej znanych i ulubionych zabawek każdego dziecka. Miś to nie tylko pluszowa przytulanka, to „ktoś” bardzo bliski, czuły, cierpliwy - towarzysz w chwilach radości i smutku. Jest powiernikiem dziecięcych tajemnic: im starszy, tym bliższy jest dziecięcemu sercu. I, mimo nowocześniejszych i bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „Czy to Ania, czy to Krzyś, wszystkim jest potrzebny miś!”

Wychodząc naprzeciw potrzebom wychowawczym i dydaktycznym, nauczycielki z Przedszkola Miejskiego im. Kubusia Puchatka w Resku opracowały innowację pedagogiczną pod hasłem ”Mój przyjaciel miś”. Tematem projektu jest miś – zabawka, która towarzyszy dzieciom przez okres realizacji zadań. W zabawie może być mamą lub tatą, może stać się psotnym synkiem. Tylko dziecięca wyobraźnia może przeistoczyć zwykłego „pluszaka” w bohatera, księżniczkę czy rajdowego kierowcę.

Innowacja powstała w celu pobudzenia dzieci do myślenia, działania, wykorzystania w pełni ich naturalnej ciekawości poprzez edukację społeczną, sferę wolicjonalno – emocjonalną i twórczość artystyczną. Treści edukacyjne bazowały na pięciu obszarach tematycznych. Ostatni temat, Święto Pluszowego Misia, był punktem kulminacyjnym całości, gdyż wszystkie dzieci spotkały się na „przyjęciu urodzinowym Misia”. Był taniec, zabawa, nie brakowało radosnego humoru i „misiowych torcików” rozświetlonych tortową fontanną.

 

Dzieci miały okazję zapoznać się z bajkami i opowiadaniami, których bohaterem jest miś. W grupach starszych gościli uczniowie klas I – III z Samorządu Uczniowskiego z nauczycielem P. R. Gajdzis. Jeden z uczniów przebrany w strój sławnego misia przeczytał fragment opowiadania z IV części „Przygód Kubusia Puchatka”. Starsi koledzy poczęstowali przedszkolaków „małym conieco” czyli miodkiem. Wszyscy uczestniczyli w zabawach dydaktycznych i muzyczno - ruchowych z misiami, rozpoznawali te znane i mniej znane „misiowe pluszaki”.

Realizacja tematyki dostarczyła dzieciom dużo radości, zainspirowała do interesujących pomysłów plastyczno-technicznych i zachęciła do świętowania Dnia Pluszowego Misia. Całość innowacji przeprowadzono przy niezwykłym zaangażowaniu dzieci, nauczycieli oraz rodziców, którzy aktywnie włączyli się w realizację projektu.

Podstawowe zadanie innowacji, mające swoje podłoże w realizacji głównych celów wychowania przedszkolnego, zostało w pełni zrealizowane. Więc: Niech żyją misie, te małe i te duże!
STO LAT MISIU!

Autorki innowacji:
J. Szpak, B. Woszczyńska, N. Jeżyk – Dziuba, K. Kaczor

Resko24.pl/ Przedszkole Miejskie w Resku

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x