Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Mimo że tak naprawdę liczba ukąszeń przez nią jest niewielka, w tym roku w zachodniopomorskim jest ich więcej niż zwykle. Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż żyjący w Polsce, dlatego budzi powszechny strach wśród mieszkańców naszego kraju. W okolicach Reska też można spotkać dorodne okazy. Nasz Czytelnik sfotografował żmije zygzakowatą na drodze w Łabuniu Małym.

 Sezon grzybowy mamy w pełni, idąc do lasu pamiętaj aby się odpowiednio przygotować. Trzeba ubierać solidne buty i długie spodnie, które w zasadzie zabezpieczają przez ukąszeniami.
Warto zaznaczyć, że żmija to stworzenie pożyteczne, pełniące ważną rolę w naturalnych ekosystemach i od 1986 roku podlega ochronie gatunkowej.

Fot. Żmija zygzakowata sfotografowana na drodze w Łabuniu Małym, gm. Resko

Jak rozpoznać niebezpieczeństwo?

Żmija ma znakomicie rozwinięty aparat jadowy. Specjalnej budowy zęby, zaopatrzone w kanaliki, przypominają "strzykawkę", dawkującą truciznę w ciało ukąszonej ofiary. Normalnie zęby te są odwiedzione w tył i dopiero w czasie ataku, za pomocą napięcia odpowiednich mięśni, ustawiane w pozycji pozwalającej na zadanie ciosu.

Jak rozpoznać żmiję zygzakowatą?

Przede wszystkim po zygzakowatej czarnej wstędze, ciągnącej się od karku do końca ogona, zwanej "wstęgą kainową". Jest ona doskonale widoczna u osobników o popielatym i rdzawym ubarwieniu. Niestety u osobników z ubarwieniem melanistycznym, czyli jednolicie czarnych, niemal zupełnie zlewa się ona z barwą ciała.
Żmija w naszych warunkach dorasta maksymalnie do 80 cm długości, samce zwykle są mniejsze. W sen zimowy zapada w październiku, budzi się w marcu, żeby w kwietniu i w maju odprawić swe gody.

Ulubionym środowiskiem życia żmii zygzakowatej są polanki, podmokłe lasy, stosy kamieni na pograniczu pól i lasów, zwłaszcza w okolicach górzystych. Doskonałym miejscem rozrodu dla tych gadów mogą być przydomowe ogródki skalne, gdzie szczeliny między kamieniami stanowią schronienie, a z kolei warstwy trocin czy kory stwarzają im dobre warunki termiczne. Nigdy nie zaatakuje człowieka bez powodu.

Żmije zygzakowate są niebezpieczne, szczególnie w okresie letnim - Youtube.com


Dorosły, zdrowy człowiek powinien takie ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji, choć niebezpieczne mogą być ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Mogą one być rzeczywistym zagrożeniem życia dzieci, bo toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Dlatego, jeśli już dojdzie do ukąszenia, należy szybko podać antytoksynę w zastrzyku. Jad tego gada jest również niebezpieczny dla osoby będącej pod wpływem alkoholu.

Ukąszenie w ogóle nie boli. Pozostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Dopiero po 15-20 minutach zaczyna się ból i zawroty głowy. Jad żmii działa na układ nerwowy. Zawiera też substancje mające za zadanie rozpoczęcie trawienia i to one powodują ból "trawiący" wstępnie nasze ciało.

Rersko24.pl, Youtube.com, internet

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Arkadiusz
0 # Arkadiusz 2014-08-29 20:44
Ładny rudzielec...
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x