Pin It

Uczniowie LO im. K.K. Baczyńskiego w Resku 25.02.2020r. wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez starszego kapitana Cezarego Jesionka.

Dowódca zmiany I Jednostki Ratowniczo -Gaśniczej przedstawił zasady BHP i zaprezentował na czym polega praca strażaka.

Następnie przedstawił uczniom, że strażacy niosą pomoc nie tylko przy gaszeniu pożaru, ale przy wypadkach drogowych, katastrofach budowlanych, klęskach żywiołowych itp. St. kapitan Cezary Jesionek instruował grupę jak należy zachować się podczas pożaru w budynkach mieszkalnych oraz w lesie. Po części teoretycznej odbyły się zajęcia praktyczne i licealiści uczestniczyli w pokazie spalań kontrolowanych w akwarium Giselssona.

W zależności od różnych parametrów fizyko-chemicznych zobaczyliśmy spalanie dyfuzyjne i kinetyczne gazu propan – butan. Uczniowie poznali trudną i niebezpieczną pracę strażaków. Wiedzę zdobytą będą mogli wykorzystać w przyszłości. Serdecznie dziękujemy Panu Cezaremu Jesionek za interesujące zajęcia i czas, który nam poświęcił. Spotkanie zorganizował Krystian Woroniuk uczeń kl. I g LO im. K.K. Baczyńskiego w Resku - dziękujemy!

Bożena Tomala - opiekun wycieczki


JAK ZOSTAĆ STRAŻAKIEM

Są trzy różne drogi do tego, by zostać strażakiem:

  1. zdobycie stopnia strażaka - odpowiednika szeregowca z wojska. Wystarczy spełnić wszystkie warunki postępowania kwalifikacyjnego i dodatkowo odbyć trzyletni staż i ukończyć odpowiednie kursy bezpośrednio w komendzie PSP w której akurat prowadzony jest nabór,

  2. ukończenie dwuletniej szkoły aspirantów. Wymagania są identyczne jak dla stopnia strażaka, tyle że zamiast rozmowy kwalifikacyjnej odbywa się egzamin z chemii i fizyki. Do tego trzeba przejść testy sprawnościowe i psychologiczne. W Polsce są 3 szkoły, które szkolą aspirantów:

  • Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie,
  • Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu,
  • Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
  1. ukończenie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. O przyjęcie na studia w tej szkole (4 lata inżynierka + 2 lata magisterka) decydują wyniki matury i testy: sprawnościowe i psychologiczne.

Resko24.pl, tekst i zdjęcia: LO Resko

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x