W ostatnich dniach dotarła do nas bardzo smutna informacja, na początku kwietnia zawaliła się część pałacu w Starej Dobrzycy. Ten symboliczny obiekt znika na naszych oczach.
Fatalny stan budynku, brak jakichkolwiek prac zabezpieczających, takiego smutnego finału można było się spodziewać.
Dawny majątek rodu Borków nie przetrwał naszych czasów!
Oficjalne wzmianki o pałacu w Starej Dobrzycy
Stefan Bork przed 1602 r. postawił w Dobrzycy dwór, który jest odnotowany w dokumencie z tegoż roku. Od 1697 r. Dobrzyca przeszła na własność rodziny Bonin. W XVII w. po założeniu Nowej Dobrzycy do nazwy wsi dodano przymiotnik Alt (Stara). Około połowy XVIII w. młodsza córka Ulryka-Bogusława von Bonin - Zofia Augusta Ulryka otrzymała w posagu majątek, wychodząc za mąż za Henninga von Brockhausena. Z ok. 1777 r. pochodzi opis majątku, w którym wymieniono dwór. W 1798 r. dobra zostały własnością Friedricha Lehmanna, krewnego Boninów.
W połowie XIX w. były zaś w posiadaniu rodziny von Bűlow. Wg opisu wsi z 1874 r. majątek należał do rodziny von Knebel. Były w nim 22 budynki mieszkalne, 34 inne i 1 przemysłowy. W Dobrzycy znajdowało się także 12 gospodarstw chłopskich (bauerhofów) i 1 zagrodnicze, w których było łącznie 14 budynków mieszkalnych. W ciągu XIX w. następowały wielokrotne zmiany właścicieli majątku. Na początku XX w. (1905 r.) należał do rodziny Rantzau, a od 1917 r. do 1945 r. do rodziny Fincken von Finkenstein. (źródło: "tygodnik łobeski",powiatlobeski.pl 2014 rok)
fot. Zawalona zachodnia część pałacu w Starej Dobrzycy
fot. Resko/Regenwalde, www.facebook.com/resko.regenwalde
Był jeszcze do uratowania
Po wojnie budynki zespołu pałacowego nadal były wykorzystywane. Mieszkali w nich pracownicy Nadleśnictwa Resko. W dużej mierze obiekty zostały rozkradzione i zdewastowane, pozyskiwano z nich m.in. materiał budowlany. Obok pałacu stała ogromna stodoła, ze względu na zły stan techniczny w 1999 roku została zburzona. Teraz pałac jest własnością prywatą, zresztą wszędzie na murach informowały o tym tabliczki. Niestety nie udało nam się ustalić, kto teraz jest właścicielem tego obiektu.
Takich obiektów jest więcej na terenie gminy Resko. Całkiem niedawno opisywaliśmy historię zespołu pałacowego w Iglicach:
"Kiedyś piękna rezydencja, później zakład poprawczy. Pałac w Iglicach popada w ruinę!"
fot. Jedne z ostatnich zdjęć pałacu przed zawaleniem
Jest niebezpiecznie
Dokładnie z 1/2 kwietnia runęła zachodnia ściana pałacu, budynek od dawna groził zawaleniem. Był prowizorycznie zabezpieczony przed wejściem przez osoby postronne. Teraz jest jeszcze niebezpieczniej, po zawaleniu można bez problemu dostać się do środka. Dalsze części budynku również są w fatalnym stanie i w każdej chwili może dojść do tragedii.
Do dzisiaj nikt nie zabezpieczył rumowiska. Robi się coraz cieplej i coraz więcej osób odwiedza to miejsce, nie trudno sobie wyobrazić co może się stać.
fot. Pałac w Starej Dobrzycy po zawaleniu części budynku (1/2/04/2017r.)
Poniżej pozostałe zdjęcia pałacu w Starej Dobrzycy.
Zdjęcia do artykułu udostępniła Maryla Centała, pozostali autorzy zdjęć Grzegorz Pietrzak, Ewa Chmielewska oraz Damian Rynkiewicz. Dziękujemy bardzo.
https://resko24.pl/aktualnosci/1692-runela-czesc-palacu-w-starej-dobrzycy-zdjecia.html#sigProId5f593bc845
Film z 2014 roku. Autor malowniczych ujęć z drona: Mirosław Kęsy
Resko24.pl
Komentarze
- stacja kolejowa Komorowo.
Obiekt niszczejący, po eksmisji ostatniego domownika (sierpień 2016 r.).
Namiar: N 53 ⁰48′21,66; E15⁰21′53,9
ruch pociągów odbywał się trakcją spalinową przez wagony spalinowe serii SN61 (Michałek).
ale, idąc dalej tym tropem należy wspomnieć, że "to co testowano" w Dobrzycy produkowano w Resku fabryka maszyn rolniczych Carla Sprengela.
ale to nie młyn ... to ruiny