Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Przedstawiamy skrót z ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Resku. Podczas obrad dokonano zmian w budżecie gminy Resko oraz podjęto uchwałę w sprawie pomocy finansowej dla Powiatu Łobeskiego. Pojawiły się również zapytania mieszkańców gminy Resko.

Zaplanowana pomoc finansowa dla Powiatu Łobeskiego w wysokości 250 tys. złotych wiąże się z dokończeniem przebudowy ul. Kołobrzeskiej. Chodzi o likwidację pozostałości po dawnym wiadukcie kolejowym oraz budowę kładki pieszo - rowerowej. O szczegółach mówił Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reskaobejrzyj. Głos w tej sprawie zabrał radny Leszek Simonowicz i zapytał, czy w związku z pomocą finansową gminy Resko, Starostwo Powiatowe w Łobzie mogłoby w zamian przygotować dokumentację dotyczącą remontu drogi do Iglic: obejrzyj. Wiadomo, że stan tej drogi jest fatalny a jej remont od wielu lat jest z roku na rok przekładany.

Kilka pytań do radnych przygotował i przedstawił Stanisław Buczek, były radny miejski. Pierwsza sprawa dotyczyła zasad segregacji śmieci, a właściwie rozbieżności w tym temacie oraz inwestycji drogowych w miejscowości Ługowina. Pan Stanisław Buczek wypowiadał się również o konieczności budowy nowej przychodni w Resku, argumentując, że powinna być to inwestycja finansowana przez gminę Resko: obejrzyj.

Kolejne pytanie było skierowane bezpośrednio do Jana Czabana, przewodniczącego Rady Miejskiej w Resku i dotyczyło domniemanej współpracy ze służbami bezpieczeństwa w czasach rządów PRL oraz o pseudonim zamieszczony w Inwentarzu archiwalnym IPN - TW "Albert": http://inwentarz.ipn.gov.pl/: obejrzyj.

Przewodniczący Rady Miejskiej przyznał, że jest świadomy istnienia takiej teczki - oświadczył jednak, że posiada dokumenty z Prokuratury dowodzące że jest w tej sprawie pokrzywdzonym. Poprosił też aby zainteresowani zapoznali się z dokumentami, które udostępnił Burmistrzowi: obejrzyj. Należy zauważyć, że podczas ostatnich wyborów Przewodniczący musiał złożyć oświadczenie lustracyjne, jakie podlegało wnikliwej analizie. Informacja o statusie TW powinna zostać zamieszczona na stronie PKW w polu "Treść oświadczenia lustracyjnego": https://wybory2018.pkw.gov.pl/.

Pojawił się kolejny głos w sprawie inwestycji drogowych, radna Ewa Garbarczyk ponownie zapytała o inwestycje drogowe w w miejscowości Ługowina: obejrzyj. Pytania dotyczyły głównie poprawy bezpieczeństwa, a co za tym idzie niezbędnych inwestycji drogowych łącznie z budową chodników które powinny być realizowane przez Starostwo Powiatowe.

Radny Marek Wierzbowski wnioskował o zmianę oprawy powitania Nowego Roku w Resku i rezygnacji z fajerwerków. Podkreślał również potrzebę zacieśnienia współpracy Gminnego Centrum Aktywności Lokalnej w Resku ze społecznością wiejską: obejrzyj.

W ostatnim czasie coraz więcej głosów (często krytycznych) dociera do nas w sprawie przychodni POZ przy ul. Monte Cassino w Resku. W tej sprawie głos zabrała radna Anna Sołonyna: obejrzyj. Jak wiadomo przychodnia od stycznia ma nowych właścicieli, radna apelowała o wyrozumiałość, ponieważ obecnie w tym obiekcie prowadzone są różne modernizacje i wymiana sprzętu. Jednocześnie zapewniała, że widzi już pozytywne zmiany, chociażby rejestracja pacjentów. Radna zaapelowała o wyrozumiałość pacjentów.

Starosta Łobeski Renata Kulik omówiła najbliższe inwestycje które będą realizowane w Resku: obejrzyj. Mowa była głównie o realizowanej w tym roku przebudowie ul. Kołobrzeskiej (likwidacja wiaduktu i budowa kładki) oraz o  gruntownym remoncie ul. Jedności Narodowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego do mostu na rz. Redze.

Temat związany z budową kanalizacji w miejscowości Naćmierz poruszył Szymon Bojanowicz, mieszkaniec Reska: obejrzyj. Mieszkańcy Naćmierza wyszli z inicjatywą, że sami wykonają instalacje, jeżeli gmina Resko zapewni materiały na ten cel. Kolejne zapytanie dotyczyło kupna defibrylatora AED na potrzeby gminy Resko: obejrzyj.

Wcześniej, wielokrotnie na łamach naszego portalu poruszaliśmy temat AED, szczegóły tutaj: http://www.resko24.pl/aktualnosci/1333-nie-powszechny-dostep-do-defibrylacji-aed-w-powiecie-lobeskim.html.

Skrót sesji z dn. 16 stycznia 2020 roku:

Pełna wersja do obejrzenia w zakładce: http://resko24.pl/informator/rada-miejska-w-resku.html

Resko24.pl/BIP Resko.pl

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Rodzic
+63 # Rodzic 2020-01-29 19:14
Cztery lata współpracy tajnego współpracownika i jedenaście stron uniewinnienia.....bzdury. Jak można ze stoickim spokojem odpowiadać na takie zarzuty Albercie - no pewnie że można bo was do tego solidnie przygotowano.......... Skoro jest pan Czaban na stronie IPN-u to już tam zostanie , nikt pana na siłę tam nie zapisał. Jeden tom 36-kart to daje świadectwo Alberta , chyba że pisał Albert - bajki dla Andersena ,lub Brzechwy,itd. Proszę podać się do dymisji i uratować honor bo chyba rada miejska pana nie zaakceptuje i mieszkańcy Reska. Wstyd tak długo się ukrywać.
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz
+60 # Arkadiusz 2020-01-29 20:42
A czemu TW Albert nie podał tej informacji podczas wyborów? Nawet w danych PKW ich nie ma.
Zgłoś administratorowi
Asia
+40 # Asia 2020-02-01 22:30
Nie zazdroszczę Radzie Miejskiej w Resku , taki smród czy ten smród można będzie czymś zdezynfekować. Ale jak mógł te Albert startować w wyborach z takim życiorysem, pewnie wyborcom nic nie powiedział myślał że mu się uda ,ale smród co teraz na to znajomi i rodzina ale smród i wstyd
Zgłoś administratorowi
Agata
+41 # Agata 2020-02-02 14:13
Przewodniczący Rady to funkcja, która zobowiązuje i osoba, która ją sprawuje powinna cieszyć się nieskazitelnym wizerunkiem. I jak się to ma do obecnego przewodniczącego?
Lata 86-89 to schyłek komuny i nikomu pod przymusem nie zakładano teczek. Dla przejrzystości sytuacji teczka p. Alberta powinna zostać odtajniona i przekazana opinii publicznej. Gdybym miała tą wiedzę przed wyborami - mój głos zostałby lepiej spożytkowany i oddany na odobę o czystym życiorysie.
Zgłoś administratorowi
krol
+20 # krol 2020-02-09 22:34
A ja się kolegowałem z Albertem ale dawno temu Kto mógłby wiedzieć o jego SB-ckiej zaradności na życie Janku wstydzę się że poznałem Ciebie jak tym kolegą spojrzysz w oczy My wiemy co robiłeś i nie jest prawda to co mówiłeś na sesji że każdy może mieć teczkę Ty zapracowałeś na nią uczciwie i uczciwie powinien być osądzony za zło wyrządzone w latach 1986-89r moja żona nie mogła uwierzyć w twoje postępowanie jak mogłeś--- dla nas jesteś marginesem !
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x