Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Podczas rodzinnego spaceru w Święto Trzech Króli mieszkanka jednej z okolicznych wiosek naszej gminy znalazła niezwykły kamień, który po dokładniejszych oględzinach okazał się siekierą z epoki neolitu (ok 4500 lat p.n.e.)

Autentyczność znaleziska, na podstawie zdjęć potwierdzili pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie oraz profesor wydziału geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Znalezisko zostało zgłoszone również władzom naszej gminy. Będzie eksponowane w muzeum w Szczecinie, gdyż zgodnie z prawem stanowi własność Skarbu Państwa.

Teren, na którym dokonano znaleziska nie jest podany w artykule, gdyż zabezpieczyć go muszą pracownicy Urzędu Ochrony Zabytków. Po fachowych oględzinach podjęta zostanie decyzja czy dany obszar zostanie na stałe oznaczony jako stanowisko archeologiczne i czy będą tam wykonywane dalsze prace. Jest to standardowa procedura poszukiwawcza, która ma zapobiec eksploracji przez osoby nieuprawnione.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x