Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Wczoraj przed północą, na ul. Młyńskiej w Resku ratownicy medyczni potrzebowali pomocy strażaków.

Zdarza się, że podczas niektórych interwencji ZRM dochodzi do sytuacji w których pomoc straży pożarnej jest niezbędna. Często chodzi tylko o pomoc fizyczną np. przy znoszeniu osoby potrzebującej pomocy, ale bywa i tak, że nie można dostać się do mieszkania. Wczoraj strażacy-ratownicy z jednostki OSP Resko, pomogli ratownikom medycznym przy zniesieniu pacjenta który wymagał transportu do szpitala.

Należy zaznaczyć, że Straż Pożarna to nie tylko wypadki i pożary. Zdarza się, że w przypadku zagrożenia życia zastępy straży pożarnej są dysponowane do zachorowań i stanów nagłych. Dzieje się tak w sytuacji gdy zespoły ratownictwa medycznego (ZRM) są zajęte podczas innych zdarzeń. Tak czasami dzieje się również w Resku, dyspozytor medyczny w chwili kiedy ma zajęte wszystkie karetki prosi o pomoc dyżurnego straży pożarnej z Łobza.

Obecnie powiecie łobeskim stacjonują trzy karetki, dwie w Łobzie i jedna w Resku. Karetka z Reska nie obsługuje tylko Reska, ale również teren gminy Resko, całego powiatu łobeskiego a czasami również teren sąsiednich powiatów. Nie trudno sobie wyobrazić, że do takich sytuacji może dochodzić nawet kilkanaście razy w roku. Zgłoszenia z naszego terenu przyjmują dyspozytorzy medyczni w Scentralizowanej Dyspozytorni Medycznej (SDM) w Kołobrzegu (tel. alarmowy: 999) i to oni dysponują karetkami z terenu wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Można również skorzystać z numeru alarmowego: 112, wtedy nasze zgłoszenie przyjmą operatorzy numeru 112 i przekażą do właściwej służby ratowniczej. Druga dyspozytornia medyczna znajduje się w Szczecinie i obsługuje zachodnią część województwa zachodniopomorskiego.

Strażacy są jedną ze służb która ściśle współpracuje z Systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, dlatego to normalna procedura. Do czasu przyjazdu pierwszego zespołu ratownictwa medycznego, lub do momentu przybycia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego udzielają tzw. kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Resko24.pl, fot. OSP Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x