Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

„Jak myśl sprzed lat

Jak wspomnień ślad Wraca dziś Pamięć o tych,

których nie ma” (K. Klenczon Biały krzyż)

 

Dnia 4 marca o godz. 13.00 na rynku przed Urzędem Miasta w Resku, zgromadzili się przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych miasta, organizacji pozarządowych, placówek oświatowych Gminy Resko.

Przy dźwiękach orkiestry z Łobza pod batutą Dariusza Ledziona, z udziałem wojskowej asysty honorowej ze Świdwina, odbył się uroczysty przemarsz w kierunku kwatery wojskowej, na której spoczywa, ostatni kombatant – Honorowy Obywatel Reska – śp. Jan Muszyński. Uroczystość poprzedziły kilkuletnie starania żony pana Jana – p. Anieli Muszyńskiej, która wraz z mężem prowadziła Koło terenowe Kombatantów, Weteranów i Byłych Więźniów politycznych/oddział w Resku. Po śmierci pana Jana powstał pomysł uhonorowania wszystkich kombatantów, pochowanych na terenie naszej gminy (cmentarze w Resku i Starogardzie).

Na nagrobkach pojawiły się symbole orła białego na biało – czerwonym tle, oraz wstęga w barwach narodowych, zapalono znicze. W akcję dekorowania zaangażowali się uczniowie i nauczyciele kl. I – III SP Resko, SP Starogard, oraz panie z Klubu Ka – 60. Warto dodać, że owocem starań pani Anieli, było stworzenie listy nazwisk ok. 180 weteranów i kombatantów naszej gminy, którzy zostali imiennie wyszczególnieni na tablicach ekspozycyjnych, ustawionych przed Urzędem Miasta.

 

Na tablicach znajdują się również informacje o Wiktorze Sumińskim (pseudonim „Kropidło”) – potwierdzonym przez IPN Żołnierzu Wyklętym, a także – niezapomnianym – ostatnim kombatancie – Janie Muszyńskim. Ponadto, młodzież klas ósmych brała udział w spotkaniu z dr. Tadeuszem Płużańskim, prezesem fundacji ”Łączka”, synem przyjaciela i współpracownika rotmistrza Witolda Pileckiego – bohatera niepodległościowego podziemia. Dopełnieniem informacji były lekcje związane z Żołnierzami Wyklętymi, przeprowadzonymi przez nauczycielki historii – p. Agatę Popielarz i Annę Miszczyszyn.

W Zespole Szkół w Resku jest specjalna wystawa poświęcona tej tematyce. O godz. 13.30 rozpoczęły się główne uroczystości - Apel Pamięci ku czci poległych za naszą małą Ojczyznę. Tradycyjnie odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego . Burmistrz Reska, p. Arkadiusz Czerwiński, powitał zebranych, oddał cześć poległym, pochylił się nad losem tych, którzy wywalczyli nam wolność.

Wraz z przewodniczącym p. Janem Czabanem, oraz sołtysami Gminy Resko złożył wiązankę w kwaterze honorowej. Ks. Dariusz Pauk odmówił modlitwę w intencji wszystkich kombatantów i weteranów, pochowanych na cmentarzach komunalnych w Resku i Starogardzie. W Apelu Pamięci, przywołującym pamięć bohaterów, zasłużonych dla ziemi Reskiej, uczestniczyli także, m.in.: dyrektor Wydziału Spraw społecznych i Promocji Powiatu Łobeskiego p. Mariusz Szpryngacz wraz z przedstawicielami, prezes klubu Szkół Westerplatte p. Adam Szatkowski, dyrektorzy placówek i jednostek Gminy Resko, wraz z przedstawicielami, grupa rekonstrukcyjna GRH „Nałęcz” Trzebiatów, dzieci i młodzież szkolna w asyście sztandarowej. Przybyli goście oddali hołd bohaterom, złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Obecna podczas uroczystości orkiestra oddała sygnał: „Śpij kolego”. Po części oficjalnej i odmaszerowaniu asysty wojskowej, oraz sztandarów, pamięć kombatantów i weteranów uczciła młodzież Zespołu Szkół w Resku.

W montażu słowno – muzycznym przywołane zostały liryczne strofy, skłaniające do refleksji i zadumy:

„Gdzieś pozostał ognisk dym

Dróg przebytych kurz

Cień siwej mgły

Tylko w polu biały krzyż

Nie pamięta już

Kto pod nim śpi”.

Wydarzenia z 4 marca 2020r. na długo pozostaną w pamięci obywateli naszej gminy.

Justyna Walczykiewicz

Relacja filmowa:

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x